01 Май 2024сряда22:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Корнелия Нинова:

Замразяваме стаж и възраст за една година

Обезщетенията за отглеждане на малко дете ще растат с ръста на минималната заплата, категорична е председателката на парламентарната комисия по труда и социалната политика

/ брой: 232

автор:Аида Паникян

visibility 3728

Корнелия Нинова е родена на 16 януари в с. Крушовица, област Враца. Дипломира се в юридическия факултет на СУ "Климент Охридски". През 1995 г. работи в Софийския градски съд като стажант-съдия, а в периода 1995-1996 г. е юрисконсулт на Столичната община.
От 1996 до 1997 г. е следовател в столичната следствена служба. В периода март-август 1997 г. е юрисконсулт на БТК, а между 1997 и 2005 г. е изпълнителен директор на "Техноимпекс" АД.
От септември 2005 до 2007 г. е зам.-министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика. Депутат от Коалиция за България в 41-то и в 42-то Народно събрание. В момента председател на парламентарната комисия по труда и социалната политика.



"Надделява мнението, вдигайки максималния осигурителен праг, да се увеличава и максималната пенсия"


- Госпожо Нинова, какви са законодателните приоритети на комисията по труда и социалната политика през новия парламентарен сезон?
- Три групи са законодателните ни приоритети. Първият - Законът за бюджета и всички съпътстващи към него закони - данъчните закони, промените в социалните закони, например Кодекса за социално осигуряване. Втората група закони са тези, които трябва да сложат край на монополите - промените в Закона за обществените поръчки, Закона за защита на конкуренцията, в Закона за горите, в Закона за енергетиката, за аптеките и лекарствените продукти в хуманната медицина и т.н. И третият приоритет е нов Изборен кодекс до края на годината.
- Какви са законодателните приоритети на БСП в социалната сфера за този сезон, освен КСО?
- Преди всичко - увеличението на минималната работна заплата. От 1 януари да стане 340 лв. Освен това искаме обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. да следва минималната работна заплата, т.е. също да е 340 лв.
- А няма ли да го обвържете официално в закон с минималната заплата, за да няма злоупотреби? Например управляващите преди вас не се съобразиха с това неписано правило, което се следваше по време на управлението на Тройната коалиция.
- Засега не предвиждаме такова нещо, но добре, че поставяте въпроса, защото можем да го обсъдим, за да бъде ясно. Защото същият проблем стои и при обезщетенията за децата с увреждания, те също следват процент от минималната работна заплата.
- Но и те по времето на ГЕРБ не следваха ръста на минималната заплата, доколкото го имаше.
- Да, 4 години всичко това беше замразено. Сега с актуализацията на бюджета увеличихме парите за децата с увреждания и те станаха 217 лв. Настояваме и трябва да приемем това до Нова година, да бъдат 238 лв., т.е. да станат 70% от МРЗ.
Другият социален пакет е свързан изцяло с пенсиите, като започваме със замразяването на стаж и възраст от 1 януари 2014 г.
- Това разбрахме, че ще става за 1 година. А после?
- Да. През тази 1 година трябва да се преосмисли реформата и да се върви към увеличаването на стажа и възрастта в зависимост от продължителността на живота.
- Имаше доста възражения от страна на НОИ, че ще се отвори нова "дупка" в бюджета на ДОО. Имате ли изчисления за тази 1 година с колко ще намалеят приходите в бюджета на НОИ и как ще бъдат компенсирани? Откъде?
- Тази промяна в пенсиите ще струва около 45 млн. лв. Да, но имаме компенсиращи мерки - предлагаме да се увеличи максималният осигурителен доход.
- На колко?
- Обсъждаме го в момента, но от увеличаването на максималния осигурителен доход може да влязат допълнително над 100 млн. лв.
Освен това ние сме против философията на реформата на ГЕРБ, според която те се бореха с последиците от проблема - увеличавайки възрастта, да намалят броя на хората, които могат да се пенсионират. Нашата философия е обратна - на входа на системата да увеличим работещите, т.е. създавайки нови работни места, да влязат повече осигуровки. От друга страна, да бъде изсветлена икономиката, да бъде намален сивият сектор, да се плащат осигуровки.
Третата мярка е увеличаването на максималния осигурителен праг и по този начин да се балансират парите в ДОО.
- Ще бъде ли отменен таванът на пенсиите? Защото по закон новопенсионираните от 2014 г. трябва да са с пълна пенсия...
- Така е, по сега действащия Кодекс за социално осигуряване таванът трябва да падне от 1 януари 2014 г. за новопенсионираните. С таван на пенсията са 53 хил. души. Ако падне таванът за всички, ще струва 120 млн. лв. на държавата годишно. Ако падне таванът само за новоотпуснатите, ще струва 12 млн. лв.
Проблемът с тавана за пенсиите поставя няколко въпроса. Първо, че е много голяма разликата между максималната и минималната пенсия. От друга страна, хората, които са си внасяли максималните осигуровки, са ощетени, че не получават пълната си пенсия. Това са все несправедливости, които предстои да се решат в разговорите около бюджета. Окончателна позиция все още няма. Но ми се струва, че надделява мнението, вдигайки максималния осигурителен праг, да се увеличава и максималната пенсия, защото тя се изчислява като 35% от максималния осигурителен праг. Т.е. моето впечатление от дебатите в Консултативния съвет при министъра на труда и социалната политика е, че ще се върви в тази посока - всяка година, вдигайки максималния осигурителен праг, да се увеличава и пенсията, но без да се маха таванът.
- Но въпросните 53 хил. "стари" пенсионери пак остават ощетени...
- Те пак няма да могат да получат пълния размер на пенсията си, но ще получат повече. Все пак този разговор предстои.
- Ще стигне ли времето до Нова година?
- О, трябва да стигне, до края на октомври е бюджетът, ноември най-късно.
- Преди време споменахте, че размерът на детските надбавки ще бъде увеличен, а подоходният критерий - ревизиран. Как точно ще бъде ревизиран?
- Детските сега са 35 лв., с подоходен критерий от 350 лв. Нашият предизборен ангажимент е детските да стигнат 50 лв. с ревизия на подоходния критерий - евентуалното му увеличаване. Това значително ще разшири кръга на семействата с достъп до детски надбавки.
В момента се разработват няколко варианта от експертите за увеличаване на абсолютния размер от 35 нагоре и за увеличаване и на подоходния критерий.
- Ще бъде ли въведено семейното подоходно облагане?
- Ангажиментът, който сме поели в предизборната програма, е то да бъде въведено до края на мандата и по-точно - във втората половина на мандата, пише в програмата ни. Не се отказваме от този ангажимент, но няма да бъде въведено от 1 януари 2014 г. Това ще стане през 2016 или 2017 г.
- В предизборната си кампания БСП обеща да бъдат разкрити нови 250 хил. работни места. В същото време според актуализираната Стратегия за заетостта за 2013-2020 г. всяка година трябва да има средно по 180-190 хил. нови работни места. Как ще стане това?
- По два начина ще се работи за тези нови работни места. Първият - чрез създаване условия на бизнеса, който да открива нови работни места.
- Например?
- Три са мерките, които ще направят това възможно. Бизнесът ги иска тези три мерки и гарантира, че ще открие повече от тези 250 хил. работни места. В разговори с нас и публично Божидар Данев го заяви... И тези мерки са: държавата да плати най-накрая всичко на бизнеса, което дължи за изпълнена работа, и да възстанови ДДС. Дянков ги задържаше 4 години и разсипа бизнеса.
- Колко ще струва това? Всъщност една част беше изплатена досега.
- Само през юли се платиха 560 млн. ДДС. Започна изплащането към бизнеса, т.е. тази мярка ние я изпълнихме. Второто, което бизнесът иска от нас, е да намалим регистрационни, регулационни, лицензионни режими, които им пречат да работят, които струват пари. Те са и основа за корупция, натиск към бизнеса и т.н. Първите 100 такива режима са готови за тяхното премахване.
- Сто не може да изредим, но само за пример няколко по-популярни?
- Например в Закона за обществените поръчки досега се изискваше кандидатът по обществената поръчка да представи над 50 вида различни документи, за да може да кандидатства. Сега промяната, която вече е в парламента, предвижда, че от кандидата не се искат документи, а органът, който възлага обществената поръчка, ще си ги събира служебно. Това ще спести на фирмите пари, време, защото всеки от тези документи струва средства, и евентуално да не бъдат подлагани на натиск. Или няма да се купуват документи по обществена поръчка от кандидатите, както беше досега, а документите ще бъдат публични на страницата на възложителя и всеки ще има достъп до тях, така ще спестяват пари. И третата мярка, която бизнесът очаква от нас, е улеснено кредитиране през Банката за развитие - това е единствената държавна банка, където при облекчени условия и с по-ниски лихви да могат да получават кредити. Това ни предстои да въведем през 2014 г. Първите две мерки вече се изпълняват, а третата предстои.
От друга страна са възможностите на държавата за пряко въздействие върху пазара на труда - оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", очакваните сега 100 млн. евро по европейската инициатива "Младежка гаранция", които са само за младежка заетост. Третото е например промените, които приехме в Закона за насърчаване на заетостта - държавата ще плаща осигуровките на 71 хил. безработни младежи на първото им работно място.
- На работодателите?
- Да, на работодателите. Това е т.нар. национално финансиране, с пари от бюджета.
- Трябва да има някакво обвързване с образованието, защото се оказа, че 61% от младите безработни са и без образование.
- Да, има. Предприехме мерки в Закона за насърчаване на заетостта, с които се обвързва образованието с икономиката, и те са следните: работодател, който плаща последните две години от обучението на младежа - средно или висше образование, стипендия, да му се намаляват от облагаемата основа, т.е. той ще плати по-малко данъци. Но се задължава, когато младежът завърши, да го наеме поне 2 години на работа по специалността, за която му е плащал стипендия. Ако не изпълни това задължение работодателят, опростените данъци му се начисляват и той ги плаща след 2 години, ако не го наеме на работа.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ