27 Април 2024събота23:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Нина Ставрева:

Замисляме облекчаваща програма за бъдещи инвеститори

Ако искаме курортът да промени облика си, да е по-предпочитан от хората и да носи приходи, струва си ходенето по мъките, казва кметът на община Каварна

/ брой: 274

автор:Аида Паникян

visibility 49

Нина Ставрева е родена на 23 март 1976 г. Магистър е по аграрна икономика от варненския Икономически университет със следдипломна квалификация по педагогика. От 1997 г. до септември 2015 г. е учителка по аграр-икономически дисциплини в Професионалната земеделска гимназия в Каварна. От 2011 г. е общински съветник от БСП. Била е председател на Каварненската структура на Младежкото обединение на БСП. Избрана е за кмет на община Каварна през октомври 2015 г.


"Запазихме болницата си, която е първата от румънската граница насам"

- Госпожо Ставрева, мина година от избирането ви за кмет. Какво от обещанията, които дадохте на хората в общината, се случи? Кои от проектите са в ход и по кои се работи?
- Усилията на екипа ни бяха насочени към подобряване условията на живот и облика на всички населени места в общината, както и към здравната, социалната, образователната и културната дейност. От предизборната платформа извлякохме 7 основни приоритета и голяма част от тях успяхме да завършим още през първата година.
- Какви бяха те?
- Първият, който бе и мото на кампанията, бе открито управление. Това стана чрез сформирането на Обществения консултативен съвет, в който членуват 15 души от различни сектори и различни възрасти от цялата община. Те поставяха проблемите, а общинската администрация търсеше решението им.
- Какво добро за Каварна произлезе от тези усилия?
- По идея на съвета бяха организирани поредица патриотични събития - за Деня на Левски, за 3 март, възстановка на Каварненското въстание, изграждането на паметника на Христо Ботев и др. При подготовката на Бюджет 2017 всеки от представителите на съвета се срещна с граждани и направиха предложения за капиталовата програма на община Каварна. По тяхна идея ще изготвим облекчаваща програма за бъдещи инвеститори.
- В какво ще се състоят тези облекчения?
- Правя уговорката, че става въпрос за нещо в бъдеще, тъй като все още не е обсъждано в Общинския съвет. Например данъчни облекчения.
- Създаването на общинско предприятие също бе сред приоритетите ви.
- Така е. Предвиждаме създаване на общинско предприятие за почистване, поддържане и озеленяване на паркове, в това число и на гробищните. Оказа се, че община Каварна досега няма наредба, която да регламентира дейността на общинско предприятие. Вече има такава наредба. Намеренията ни са през декември да внесем докладна в Общинския съвет и се надявам, че ще получим подкрепата на общинските съветници, за да сформираме предприятието в началото на 2017 г.
- Колко постоянни работни места ще има в него?
- Предвиждаме около 60-70 работни места. В зависимост от големината на населеното място ще работят по 1,2 или повече души, като в Каварна те ще са най-много. За жалост това общинско предприятие няма да реши проблема със заетостта в общината.
- Какъв е процентът на безработицата?
- През лятото бе обичайно нисък - 5-6%. В момента е около 14%. Затова е толкова важно да бъдат осигурени постоянни работни места. Да не забравяме, че Каварна и общината са туристическа дестинация, но и земеделски район. За пръв път т.г. опитахме да започнем туристическия сезон по-рано - през април, и да го удължим до септември. Получи се. Градът се оживи. Събраният туристически данък най-добре говори за това. Той е 120 хил. лв. През 2015 г. бе 80 хил. лв.
Още през зимата представихме община Каварна като туристическа дестинация на доста изложения в България, в Молдова, в Румъния, в българското посолство в Москва. Изключителен принос за големия туристопоток от България и чужбина имаше и различният облик на плажа, който отговаряше на всички изисквания на Министерството на туризма. Каварна бе известна през целия сезон с най-евтината сянка - 2 лв. за чадър и 2 лв. за шезлонг.
През 2017 г. продължаваме подобряването на условията в курортната зона. Ще се погрижим и за разрешаването на проблема с паркирането. През декември 2015 г. започнахме работа по мащабен проект - рибарско пристанище. В момента очакваме удостоверение за експлоатационна годност, чакаме да получим и регистрацията на пристанището. Необходими са около 20 млн. лв. за осъществяването на този проект. Освен това под нос Черакман ще бъде изграден подводен риф, който да свързва Буна-1 с Буна-3. Трябва да бъдат демонтирани брегоукрепителните съоръжения, които навремето ограждаха стария плаж, а вече от години се рушат и представляват опасност за плажуващите. Така цялата плажна ивица ще стане вода-пясък. Ако до края на мандата започнем изпълненията на дейностите по проекта, ще бъде чудесно. Водихме разговори с Черноморската банка за развитие, търсим и други източници за финансиране. Наистина процедурите са тежки и бавни, но ако искаме курортната част да промени облика си и да е полезна за хората, струва си ходенето по мъките.
- Каварна придоби известност като културен център и рокстолица на България. Като кандидат-кмет в интервю пред ДУМА заявихте, че ще съхраните тези традиции. Така ли е?
- Част от приноса за успешния туристически сезон има и богатият културен календар. В традиционния майски събор "С България в сърцето" на Илия Луков участваха 1600 деца. Това е рекорден брой участници за всичките 13 години, откакто се организира събитието. На 24 май организирахме специална церемония за изпращане на абитуриентите на Каварна. В началото на юни се проведе 19-ят театрален фестивал с международно участие. Проведе се и първото издание на младежкия Екстрийм фест за тийнейджъри. За пръв път организирахме и дни на руската култура. Друго, което се случи за пръв път, бе възстановката на Каварненското въстание. За него малко се знае, но историците го сравняват с Баташкото клане. През 2017 г. се навършват 140 години от въстанието и отново ще има възстановка. Впечатляваща бе и огнената фиеста "Чиракман 2016". 
Разбира се, по традиция посрещнахме и първоюлското слънце на брега на с. Камен бряг. Веднага след Джулая се преместихме на стадион "Калиакра", където започна "Каварна рок-фест'2016" - много успешно издание, чиято организация ни костваше много усилия, имайки предвид националната кампания против тази проява, както и уверенията на бившия кмет г-н Цонко Цонев, че такъв фестивал в Каварна няма да има. В началото на септември се проведе и традиционният "Рибен и миден фест", както и традиционната фотоакадемия в Камен бряг.
- Какво е състоянието на останалите дейности в общината?
- Запазването на дейностите в болницата, която е първото лечебно заведение от румънската граница насам, е един от 7-те ми приоритета. Въпреки държавната политика за закриване на малките общински болници. Здравното заведение обслужва две общини - Каварненска и Шабленска. От 400 хил. лв. през 2015 г. общинската субсидия стана 600 хил. лв. Такава ще остане и догодина. Благодарение на новия управител д-р Десислав Тасков само за няколко месеца много неща в лечебното заведение се промениха към добро. Заедно с него проведохме и няколко срещи с Медицинския университет във Варна и в Университетската болница "Св. Марина" за възможна съвместна дейност.
Таксите в детските градини и ясли са символични - 2 лв. месечно, вместо 30 лв., както беше, преди да стана кмет. Това е направено в подкрепа на младите семейства. От 1 януари т.г. седемте детски градини в община Каварна са на делегирани бюджети и се налага да дофинансираме дейностите - за тази година със 140 хил. лв.
За услугата "Социален патронаж" постигнахме сериозно намаление - от 102 лв. за човек на месец намалихме на 50 лв. за 2017 г. след коректна обществена поръчка.
- Това е сериозно намаление. Не се ли боите, че е за сметка на качеството?
- Лесно може да се провери. Освен това оптимизирахме разходите в общинската администрация. През 2014 г. годишният разход на дизел е бил 53 200 лв., за 2015 г., през която 2 месеца съм кмет аз, е 43 хил. лв., а за т.г. до момента е 3300 лв. За най-масовия бензин А95, за 2014 г. е 50 хил. лв., за 2015 г. е близо 45 700 лв., а за 2016 г. е 36 хил. лв. За мобилни услуги от 25 хил. лв. падаме на 9 хил. лв. на годишна база.  
- Откъде идва това пестене?
- От контрол. И въвеждане на Джи-Пи-Ес- система за колите.
- Какви нови европроекти разработвате?
- Довършваме проекта "Шанс за всяко дете". Осъщественото в рамките на последната година с ресурс от 496 хил. лв. е "Независим живот за гражданите на Каварна". Това включва услугата "Личен асистент" със 120 потребители и 70 лични асистенти. Освен това спечелихме проект "Топъл обяд", който е за 200 социално слаби в общината, като храната всеки ден се разнася до домовете на нуждаещите се. Разработихме и са готови 3 проектни предложения по програмата "Развитие на селските райони". Проектите са внесени в Държавен фонд "Земеделие" в срок и очакваме одобрение, което ще е на стойност 10 млн. евро. Имаме и 3 одобрени проекта по Националната програма за енергийна ефективност.
- Какви са все пак проблемите в общината?
- Един от основните, с които трябва да се преборим, е свързан с пречиствателната станция в Каварна.
- Но нали в края на 2006 г. бе открита реконструираната станция, а през лятото на 2015 г. се довършваше работният проект за модернизацията й, за което общината бе вложила 2,6 млн. лв.?
- Да, но проблемът бе в некоректно изпълнени дейности и нехайно отношение, поради което общината трябва да връща 285 хил. лв. на МОСВ! Друг сериозен проблем произтече от т.нар. зелен покрив на читалището. Той е предаден за приключен през септември 2015 г. Заради неизпълнени коректно действия читалището се наводнява. В момента има спорове между проектанти и изпълнители.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ