13 Юли 2025неделя23:47 ч.

Закон орязва малките общински болници

Управляващите го приемат на инат, въпреки че не го харесвали

/ брой: 39

автор:Аида Паникян

visibility 171

Промените, предлагани в проектозакона за изменение на Закона за лечебните заведения, ще предизвикат закриване на още малки общински болници, категорични бяха вчера депутатите от опозицията. Причината е, че проектът предвижда въвеждането на нов механизъм за сключване на договори между НЗОК и болниците в зависимост от осигуреността с болнични легла.
Досега условието за броя легла в болниците, според който се определя финансирането им от НЗОК, не е поставяно, въпреки че по времето на предишната здравна министърка Ана-Мария Борисова през 2010 г. бе направен опит за това. Тогава обаче болниците подадоха жалба във Върховния административен съд и той отсъди, че това е в разрез със Закона за ограничаване на административното регулиране и контрол.
По неофициална информация засегнатите болници може да са между 50 и 80. За 2 години изчезнаха 10 болници, поне още толкова в момента са на ръба и от това ще пострадат стотици хиляди възрастни в отдалечените райони, коментира за ДУМА д-р Нигяр Джафер от ДПС.
"Този законопроект е вреден", категорична бе Мая Манолова от Коалиция за България. Тя допълни, че проектът не се харесва от нито един от членовете на здравната комисия, на лекарския и зъболекарския съюз, на пациентските организации. Манолова припомни, че проф. Борисова искаше да бъде редуциран броят на леглата в многопрофилните болници, а този проект изисква обратното. Манолова смята, че липсата на пари е само оправдание, защото "пари в здравеопазването има - взимаме ги от касата, даваме ги на МЗ".
Не можах да разбера кой всъщност подкрепя този проект освен министъра на здравеопазването, каза д-р Хасан Адемов и подчерта, че ДПС няма да подкрепи проекта. Независимият Кирил Гумнеров каза, че има текстове, които нямат логика. "Множество многопрофилни болници намалиха броя си на под 60 поради предишната политика на Министерството на здравеопазването. Сега е некоректно те да бъдат карани да преструктурират легловата си база, за да отговорят на новите условия", заяви депутатът от ПГ на ГЕРБ Юлиана Колева.
Въпреки че дори депутати от ГЕРБ не бяха съгласни с проекта, той бе приет - "за" гласуваха 81 народни представители, 31 - "против", 7 се въздържаха. Заради острите критики към проекта срокът за разглеждането му между първо и второ четене е удължен на 28 дни.
ДУМА припомня, че в края на януари парламентарната комисия по здравеопазване бламира проекта. Тогава шефката на комисията Десислава Атанасова заяви пред медиите, че текстът все пак ще бъде приет в пленарна зала.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ