28 Април 2024неделя16:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Закъсва ли Турция?

Анкара се изправя пред многобройни икономически предизвикателства

/ брой: 208

автор:Дума

visibility 26

След десет години бурен възход, напоследък редица стопански индикатори в Турция са или в застой, или се сриват, с което застрашават бъдещето на страната. Тя е и много зависима от чуждите инвеститори, а те се изтеглят.
Само за три месеца спадът, отбелязан от истанбулската борса, достигна 27 процента. Същевременно местната валута поевтиня значително - до 2,02 лири за долар. Обезценяването на валутата и сривът на борсата показват само едно - икономиката на Турция буксува. След едно изключително успешно десетилетие за турската икономика - с годишен ръст на брутния вътрешен продукт от 6 процента и паралелно увеличение на доходите.

Инвеститорите се боят и от възможно възобновяване на протестите наесен


Инвестициите сменят посоката

Очевидно краят на турското икономическо чудо настъпва. Миналата година БВП на страната нарасна само с 2,2 процента, което за бързоразвиваща се страна като Турция е равнозначно почти на рецесия. Турция няма да може да изпълни и целта си за стопански растеж от 4 на сто през тази година. "Няма да се изненадам, ако се наложи да коригираме прогнозите си", заяви наскоро вицепремиерът Али Бабаджан.

Нарастващото население на Турция има нужда от все по-голям пазар на труда и стопански прираст


Проблемите обаче не са само местни. Откакто през май Федералният резерв на САЩ затегна паричната си политика, бързоразвиващите се пазари страдат от отлив на инвеститори. Перспективата за евентуално покачване на американските лихви пренасочва капиталите от рисковите пазари към "сигурния пристан" на долара. Оттам нататък става все по-реална заплахата от край на поддържания от рисковите капитали икономически бум в бързоразвиващите се страни.

Рискове от всички страни

Турция е много зависима от чуждестранните капиталови потоци. Банките финансират стопанския ръст именно с тези пари, тъй като турците нямат особена склонност да правят спестявания. А понеже страната внася много повече, отколкото изнася, търговският баланс е отрицателен. Поне досега чуждестранните капитали балансираха отчасти този дефицит, но ако те се изтеглят, последствията биха били много сериозни: банките ще могат да предоставят по-малко кредити, а същевременно дефицитът в търговския баланс ще се увеличи още повече.
Турската централна банка се опитва да се противопостави на тази тенденция с повишаване на лихвите и валутни интервенции, предназначени да стабилизират лирата. Но до момента без успех. Лирата девалвира, което се отразява фатално на редица турски фирми: в последните години те взимаха заеми в долари, а печелеха в лири - които поевтиняват все повече.
Политическите условия за турската икономика също се влошават. Сирия и Египет, които са сред най-важните търговски партньори на Турция, тънат в хаоса на гражданската война. Много от чуждестранните инвеститори се опасяват и от това, че през есента вълненията в турските градове могат да пламнат отново. Вътрешнополитическата поляризация, която Ердоган само задълбочава, се превръща във все по-голям риск от гледна точка на икономиката.


Предупрежденията не са от вчера

Мнозина експерти предупреждаваха, че ерата на турския икономически възход може бързо да приключи. Още преди две години в класацията на списание "Икономист" за бързоразвиващите се страни, чиято икономика е застрашена от "прегряване", Турция бе на едно от първите места. Сред експертите, които говориха за тази опасност, е и Сейфетин Гюрсел - един от най-известните икономисти на Турция. Директорът на Института за икономически изследвания към Университета Бахчешехир смята, че след реформите, с които беше преодоляна голямата турска криза от 2001-ва, икономиката спешно се нуждае от нови стимули за развитие.
Според преценката на експерти, турската икономика и занапред има потенциала да расте с по около 5% на година, но само ако правителството създаде необходимите за това предпоставки. Към тях спада например нуждата от регионализиране на минималните заплати. За развитите региони в западната част на Турция, както и за анадолийските "провинции-тигри" минималната заплата междувременно е прекалено ниска. Затова пък за страдащите от висока безработица югоизточноанадолски провинции, където работната ръка е и най-слабо квалифицирана, нивото на минималната заплата е твърде високо.

Катастрофално слабо образование

Югоизточните провинции на Турция са много изостанали. Образованието е слабо, а безработицата висока.
Гюрсел обръща внимание и на значението на образователната политика. Експертът пледира за реформа, която да повиши качеството на училищното образование. Особено проблематични са силно изостаналите югоизточни провинции. Познанията на учениците по чужди езици са катастрофално слаби, дори абитуриенти не са в състояние да образуват и най-прости изречения на английски език. Вярно, че наскоро беше въведено задължително 12-годишно образование, но пък не беше направено почти нищо за повишаването на учителската квалификация или за това, повече момичета от Южния Анадол да имат възможност да посещават учебните занятия.
А времето не е на страната на Турция. Образованите турци в по-развитата западна част на страната имат коефициент на раждаемост 1,5 - същият, както в Западна Европа. Кюрдите в бедната източна част на страната имат съответно по 4 или 5 деца. Кюрдите, чието движение за независимост доведе през последните 30 години до десетки хиляди жертви, биха могли да се превърнат след две поколения в мнозинство. Aко Турция въобще успее да удържи на всичко, тя ще бъде едно много различно място.
Затова експерти като Гюрсел гледат критично на новото турско самочувствие, демонстрирано от министъра по европейските въпроси Егемен Багъш, който беше заявил, че Турция не се нуждае от Европа, докато Европа все още има нужда от Турция. Тъкмо в процеса на сближаването си с Европа Турция има шанс да стане по-независима от нея, казва Гюрсел. Собствените усилия на страната няма да са достатъчни, за да се модернизира тя в нужната степен. Затова експертът заключава: "Съмнявам се, че турската икономика може да постигне потенциала на своите икономически възможности, тъй като в момента не се предприемат сериозни усилия за преодоляване на структурните пречки в икономиката". А това, според анализа на германския "Франкфуртер алгемайне цайтунг", означава, че блясъкът на турското икономическо чудо избледнява.
Вече е пределно ясно, че със сегашния си икономически модел Турция няма да е в състояние да запази високия си ръст за още 10 години, прогнозират и много други анализатори. Постепенно страната трябва да премине към друг модел на развитие: по-малко бюджетен дефицит, повече вътрешно производство. Засега обаче не се получава...


Лирата удари рекордно дъно


Турската лира удари рекордно дъно спрямо щатския долар, а фондовите пазари край Босфора се насочиха към четвъртата си поредна сесия на спад. Пониженията дойдоха след публикуването на протокола от последното заседание на Федералния резерв на САЩ, който засили опасенията на пазарните участници за ограничаване на стимулите по-късно тази година, съобщи Блумбърг.
Лирата се смъква до рекордно ниско ниво спрямо американските пари, като валутната двойка USD/TRY се покачва с 0,37% до 2,06. По този начин турските пари губят над 10% от покупателната си стойност от началото на годината, отчитайки втория най-голям спад сред валутите на големите нововъзникващи пазари в Европа, Близкия изток и Африка. Първенец по този негативен показател е южноафриканският ранд.


(По материали от чуждия печат)


 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ