22 Май 2024сряда05:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Закъсняхме ли?

Климатът на Земята се променя и светът е заплашен от сериозни последици

/ брой: 81

автор:Галина Младенова

visibility 1023

Необратимо. Навсякъде. И абсолютно сигурно. Климатът на Земята се променя и светът е заплашен от сериозни последици. До този извод стигнаха учените на ООН и миналата седмица публикуваха съответния доклад. Документът носи заглавието "Промените в климата 2014 година: последици, адаптация и уязвимост". Докладът, над който са работили 300 водещи учени, се побира в 2600 страници, публикувани в 32 тома. В него експертите разкриват, че със сигурност човечеството е основната причина за глобалното затопляне. Учените са категорични: на 95% виновник за глобалното затопляне е човечеството.
Всъщност темата изобщо не е нова - споровете за виновника за климатичните промени се води отдавна. Според едни - виновникът е самата природа, според други - вината е на човека. Професорът от Флоренция Джампиеро Мараки обясни подробно във влиятелния италиански в. "Република" нещо, което на практика от доста време се знае, но изглежда никой не му обръща внимание. А именно, че за затоплянето на атмосферата, което според професора ни е донесло кучешкия студ и игривия климат напоследък, сме виновни ние, хората.
Преди всичко с безмилостното използване като енергийни източници на петролни продукти и въглища, при горенето на които се отделя огромно количество въглероден двуокис. По този начин сега в атмосферата неговите емисии са два пъти по-големи, отколкото преди 100 г., и за жалост вместо да намаляват, се увеличават с всеки изминат ден. Така обаче нараства и парниковият ефект и в атмосферата се натрупва енергия, която търси "реализация", и съответно познатото ни равновесие в климата и годишните сезони се нарушава, при това доста неприятно.
Флорентинският учен припомня другите човешки поразии, които косвено са довели до увеличаването на въглеродния двуокис. На първо място сред тях е поголовното унищожаване на горите - 130 милиона декара всяка година изчезват от повърхността на земята, превръщайки се бързо в изхабена от соеви или други насаждения почва.
Така се нанася съкрушителен удар на биологичното разнообразие и оцелялата горска растителност се превръща в савана. В същото време силата на носещия неплодородие вятър, известен като суховей, расте безмилостно. Сега са останали около 6000 квадратни метра гора на жител на планетата, но ако те намаляват с ритъма от последните години, според проф. Мараки климатичната нестабилност ще продължава да расте.
Промяната на климата вече не е далечна заплаха - тя представлява опасност, която засяга всекиго от нас, смятат авторите на доклада.
Специалистите припомнят, че още през последните десетилетия планетата ни е трябвало да преживее огромни промени, свързани с топенето на ледниците и лошите реколти на жито и царевица. Все по-често стават пожари, рибите сменят средата си на обитание, защото се рушат кораловите рифове. Съществуват прогнози за изчезването на цели видове растения и животни, тъй като средата на обитаването им ще се променя по-бързо, отколкото те могат да се адаптират. Средната скорост на изчезване на видовете се е увеличила 1000-10 000 пъти в сравнение с нивата от последните 60 млн. години(!). А Световната здравна организация предупреди, че здравето на милиони хора може да се окаже застрашено заради заплахата от малария.
Преди броени дни американски учени пък предупредиха, че затоплянето на северната част на Атлантическия океан ще доведе до екстремални зими по източното крайбрежие на САЩ и в Европа. Това твърдение на американските експерти бе публикувано  в научното списание "Environmental Research Letters". Учените стигнали до този извод, изучавайки Северноатлантическата осцилация - непостоянството на климата в северната част на Атлантическия океан, което се проявява преди всичко чрез промяна в температурата на морската повърхност. В частност, специалистите успели да установят, че затоплянето дори с 1,5 градуса ще доведе до катастрофално студени зими в САЩ и Европа. Според тях подобни промени могат да се случат още през следващите 10-15 години.
Най-лошото, смятат учените, тепърва предстои. Настъпващите изменения ще бъдат заплаха за сигурността и препитанието на хората. И никой на планетата няма да остане недокоснат от последиците от променящия се климат. Намалява продоволствената сигурност заради слабите реколти на такива важни селскостопански култури като царевица и ориз. Промяната в климата може също така да доведе до влошаване на здравето на хората, а също така да увеличи смъртността заради недостиг на храни и различни заболявания.
Все по-често експертите говорят, че такива неустойчиви климатични условия могат да повлияят за ръст на конфликтите с употреба на насилие. Хората силно страдат при постоянните колебания на климатичните условия, това се демонстрира от такива катаклизми като суша, силни жеги, горски пожари, наводнения. При по-нататъшно повишаване на температурата ще се увеличава и вероятността светът да се сблъска със сериозни последици. По-високите температури предизвикват агресия в хората, твърдят експертите. Резултатът от това са глобалните конфликти и международната омраза. При това учените отбелязват, че роля играят дори незначителни отклонения в температурата или продължителността на дъждовните дни. Увеличаването на средногодишната температура с 2 градуса води до увеличаване на престъпленията с приблизително 15 процента, а в някои места може да достигне ръст от дори 50 на сто. Специалистите прогнозират, че към 2050 година четири пъти ще се увеличи броят на войните, насилието и безредиците. В този случай вълната от насилие ще засегне не само страните от "Третия свят", но и цялото земно кълбо.
Най-сериозния удар от климатичните промени ще понесат най-бедните страни, които са и най-малко приспособени да се справят с проблема. Населението на бедните страни от Юга ще понесе основните негативни последствия при промените в климата. Експертите акцентират върху повишаването на недостига на вода и на храни, което ще доведе до засилване на миграцията. По този начин климатичните промени "ще повишат непряко риска от конфликти", предупреждават учените.
В нашия свят изглежда всичко е измерено, претеглено и поставено по номера. В това число и човешкият живот. Ето ви най-простичкият пример: наскоро в щата Вашингтон се случи наистина трагично природно бедствие - свлачище затрупа хора. Вече близо 10 дни медиите в целия свят се занимават с тези двадесетина жертви. В същото време има на планетата ни една такава нещастна държава Бангладеш. Та ето там постоянно се случва нещо - потъват фериботи, стават наводнения, свлачища и т.н. В света обаче отдавна са свикнали с това. След поредната много голяма катастрофа със стотици и хиляди човешки жертви международната общност изпраща в Бангладеш одеяла и палатки, ориз и брашно, и забравя. А и какво да помниш, та това е Бангладеш, там винаги нещо не е както трябва. Друго нещо са САЩ.
Но нали Господ ни е създал равни.

Познатото ни равновесие в климата и годишните сезони се нарушава вече видимо. През тази зима Европа почти не видя сняг, за сметка на това невиждани дъждове буквално удавиха британците...


Ако всички налични данни се обединят в едно видео, става невъзможно оборването на промените в климата. Именно това направиха от НАСА. Тяхното видео показва климатичните изменения, настъпили на Земята за последните 60 години. Според данни на НАСА 9 от 10-те отчетени най-горещи години са се случили след 2000 година (десетата е била през 1998 година). Най-горещите години са били 2005-а и 2010-а. По данни на Института за космически изследвания Годард на НАСА (GISS), който анализира температурата на повърхността на Земята, средната температура за 2013 година е била 14,6 градуса, което е с 0,6 градуса по-високо спрямо средата на ХХ век. Средната глобална температура се е увеличила с 0,8 градуса от 1880 година насам.

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 539

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 521

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 555

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ