Задава се риск за бюджет 2022
Основният финансов закон може да не бъде приет до края на годината
/ брой: 179
Има голяма вероятност бюджетът за 2022 г. да не бъде гласуван до края на годината. Тогава ще се наложи да се работи с бюджета за тази година. Законите са предвидили подобна възможност и през януари и всеки следващ месец ще се действа с 1/12 част от бюджета за предходната година, заяви доскорошният служебен финансов министър Асен Василев при сдаването на властта.
Служебният кабинет ще изготви бюджета, но може да няма парламент, който да го приеме, каза Василев. Проектобюджетът трябва да е готов до края на октомври, а парламентарните избори са на 14 ноември. Докато се сформират парламентарните комисии, може и да не остане време до края на годината законът да бъде приет.
Изработването на бюджета за 2022 г. е основната задача на новия служебен финансов министър Валери Белчев. При приемането той заяви, че няма притеснения от това, защото ще работи с "хора, които знаят как се прави бюджет и наскоро са преминали през бюджетна актуализация". Белчев няма да прави кадрови промени по върховете на финансовото министерство и агенциите към него. Запазвам максимално състава, каза той, но допусна, че някой може да има собствени планове и да реши да напусне.
Едно от притесненията е дали страната ще има достатъчно средства да покрие задължения, тъй като в началото на 2022 г. има голям падеж. "Лимитът от 4,5 млрд. лв. нов дълг за тази година е напълно достатъчен, ние затова не го пипахме. Но ако се поеме нов дълг, за да изплатим стар, дълговите лимити не важат", посочи Василев. Засега новият финансов министър Валери Белчев не планира страната да тегли заеми от външните дългови пазари. Белчев не посочи дали ще предложи и промени в данъчните закони за догодина. Както стана ясно при актуализацията на бюджета за 2021 г., депутати от всички политически сили излязоха с предложения 9%-та ставка ДДС за ресторантьорството, туроператорите и книгите да продължи да действа и през 2022 г. Ще прегледам по-детайлно сметките и ще изляза с предложение, заяви Белчев.
По отношение на действията по влизане в еврозоната и замяната на лева с еврото Белчев заяви, че за краткото време на служебния кабинет ще направи всичко възможно "да подготви терена, за да се улеснят бъдещите действия", но това по-скоро е работа на редовно правителство.
Вече като политик Асен Василев заяви, че за него най-важното е след изборите да се сформира мнозинство, което да управлява. "За 4-те месеца, в които бях служебен финансов министър видях, че България не е бедна държава, а безобразно крадена държава. Ако затегнем контрола и спрем течовете, ще постигнем това, което постигнахме с актуализацията на бюджета - без да избием фискалните параметри, осигурихме пари за социална политика, за култура и всичко останало", каза Василев. Бившият финансов министър коментира и темата за приемането на еврото. "България дефакто вече е приела еврото. Валутният борд в момента обаче ограничава да не се развихри популизмът в Народното събрание и да не се поеме прекомерно голям дълг. Приемайки еврото, тази усмирителна риза изчезва и това е много опасно", каза той. Василев препоръчва да се направи широк обществен дебат с всички плюсове и минуси и след това да се намери консенсус в обществото. По думите му трябва да се намери "нова усмирителна риза", така че страната да не влезе в дългова спирала. Този процес може и да продължи до 2024 г., но е задължително да се случи преди да приемем еврото, смята Василев.