Забранените за износ лекарства не са липсващите в аптеките
Здравните власти обещават извънредни доставки на антибиотици още тази седмица
/ брой: 5
Забранените за износ лекарства не са тези, за които се получават сигнали за липси в аптеките, заяви директорът на Изъплнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов в тв интервю. По думите му в забранителния списък има 63 препарата, но сред тях не са тези, за които МЗ и ИАЛ получават сигнали за липси.
В момента най-голям е недостигът на антибиотици, особено за деца. Проблемът се задълбочава във времето. Преди дни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов обяви, че липсват над 300 лекарства.
Както многократно ДУМА писа, в списъка на забранените за износ лекарства влизат препарати, чиито наличности са под 65% от необходимите количества за задоволяване на потребностите от предходния месец. За основа се използва средното потребление за последните 6 месеца.
В момента има затруднения и в доставките на инхалаторни продукти, които се използват за респираторни заболявания, призна Кирилов. Припомняме, че в последните 1-2 дни на 2022 г. МЗ съобщи за доставки на различни форми на вентолин и пулмикорт, но в първите работни дни на 2023 г. стана ясно, че те са изчерпани в аптеките.
Проверките, които се правят, са за наличностите у търговците на едро, има и указания за приоритетно разпределяне на количествата към аптеките, уточни Кирилов.
Извънредни доставки на антибиотици се очакват още тази седмица и недостигът ще бъде компенсиран постепенно в рамките на месец, увери Кирилов. Очакват се антибиотици групата на цефалоспорините под формата на сиропи за деца, а идната седмица ще започнат доставки на антибиотици от групата на пеницилините.
Във вторник и сряда се очакват доставки на дефицитни антибиотици, заяви и съветникът на служебния здравен министър Аркади Шарков. Той посочи, че страната ни има възможност за собствено производство на антибиотици от т. нар. генерици (заместители на оригиналните медикаменти със същите лечебни свойства).
"В следващите месеци хората ще имат достъп до лекарствата, от които имат нужда. Имали сме разговори за бърз паралелен внос на няколко продукта, които към момента липсват - някои от тях са за респираторни заболявания, други са антибиотични. В рамките на тази седмица ще се определи с колко може да се съкрати административният срок за този внос", заяви Шарков. Относно презапасяването с лекарства той посочи, че фармацевтите са длъжни да изпълняват точно рецептите и ако в тях е записано лечение с една опаковка от дадено лекарство, те не могат да дадат повече.