29 Март 2024петък15:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Ирина Гайтаневска, столична здравна инспекция:

Заболяванията, свързани с поведението на хората, са трудни за овладяване

Огнищата на коронавирус в София са разпределени повсеместно в целия град, казва началникът на отдел "Епидемиология и контрол на заразните болести" в РЗИ – София

автор:Дума

visibility 655

 Източник: „Дневник“

-Какви са огнищата на коронавирус в София?

- Определено има завишаване на заболеваемостта на територията на град София, особено през последните дни. Огнищата в София основно са семейни и са такива от началото на епидемията.

-Но в началото на епидемията се ограничаваше достъпът до квартали заради семейни огнища. И сега ли могат да се посочат местата?

- В началото бяха на концентрирани места, докато в момента етапът, в който се намираме: т. нар. повсеместно разпространение на дадено заболяване, нямаме концентрация в даден квартал, а огнищата са разпределени повсеместно в целия град.

Не можем да фиксираме, че в даден квартал има повече заразени отколкото в друг. Вече се намираме в такъв етап на разпространение на епидемичния процес, където човек може навсякъде да се срещне с вируса: дали в магазина, дали на улицата, в парка, на работното място.

-Но това не е ли лошо? На пресконференциите на оперативния щаб за коронавируса многократно е повтаряна тезата, че, ако заразата е на отделни огнища или т. нар. клъстери, означава, че положението е под контрол.

- В даден момент при вирусни епидемии от рода на въздушно-капковите инфекции, каквато е коронавирусът, се стига до ситуация на повсеместно разпространение.

Вече е много трудно да говорим дали има връзка между отделните огнища, тъй като разпространението е повсеместно. В началото на една епидемия може да се говори за огнища, но вече сме в такъв етап на процеса, че е трудно да се правят резки разграничения. Огнищата със сигурност са свързани, все пак всеки човек се заразява от друг.

Това обаче не означава, че не ограничаваме огнищата. В едно семейство ако един човек зарази друг, имаме семейно огнище. Под карантина се поставят, както болният, така и членовете на семейството, но и други контактни, напр. приятели, колеги, които сме преценили по време на епидемиологичното проучване.

Не е коректен термин, но правим "мини изолация" на всичките малки огнища. Не е нужно огнището да е квартал или град. Когато има такова повсеместно разпространение, правим изолация на огнищата.

Другият вариант е да се затвори абсолютно всичко, което на този етап не е необходимо. В интерес на истината повечето от заразените на този етап изкарват самото заболяване или безсимптомно, или с леки симптоми.

-Това означава ли, че според Вас не трябва да се върнат строгите ограничения?

- Има смисъл ограниченията да са повече, когато разпространението не е повсеместно, за да не се разпространи толкова мащабно. А сега, когато вече е такова, мерките се обвързват с поведението на хората.

Много са факторите, от които зависи увеличаването или намаляването на заболеваемостта. Те са различни и за различните етапи от развитието на дадена епидемия, затова и в различните етапи се взимат различни видове мерки. Не е задължително, ако сега се вземат по-рестриктивни мерки, това да намали нивото на заболелите.

-А тогава какви са факторите, които играят роля в този етап на развитието на епидемията?

- Много се обсъжда количеството на направените тестове. Това от една страна разбира се играе роля - колкото повече хора се изследват, толкова повече резултати ще имаме. И това е нормално. Също така има голямо значение каква е спецификата на вируса: той самият също се променя.

-Можете ли да посочите как вирусът заразява сега: например, ако аз съм заразена, на колко от контактните си ще го предам?

- Трудно е да кажа, защото отново зависи от много фактори. Първо, зависи от имунната система на човека. Зависи и в кой етап на заболяването е самият болен - какво количество вирус отделя при общуването с другите. Може да е човек във фаза, в която отделя много малко количество вирус и, ако се срещне с 10 души, да зарази един или нито един от тях. Но ако е във фаза на много силно отделяне на вируса, да зарази 50% от хората, с които се е срещнал.

Има значение какъв е видът на контакта с хората, с които се е срещнал даден човек: ако само е отворил вратата и е поздравил или си е казал за пет минути няколко изречения на достатъчно голямо разстояние, или е бил с маска, пак няма да има заразяване. Аз лично не обичам да се ангажирам с конкретна цифра, защото не смятам, че ще бъде коректно от моя страна.

-Споменахте тестовете. В хода на изявленията на щаба се наложи негативно отношение към правопропорционалната връзка, че колкото повече тестове се правят, толкова повече заразени ще бъдат открити. Съгласна ли сте с това?

- Ако не изследваме никого, няма да имаме и открити положителни. Мога и така да разсъждавам по въпроса. Нормално е в такъв етап от развитието на епидемичния процес, когато се увеличават заразените, ако те са се срещнали с по-голям брой контактни, да има и по-голям брой нови заразени. Ако всички тези хора се изследват, е много по-голяма вероятността да се открият тези заразени.

Има такава права пропорционалност, макар че това не може да се приеме като стопроцентова гаранция. Причината е, че много зависи от групите, които се изследват: например, ако изследваме в едно семейство най-близките контактни на един положителен, е много голяма вероятността да има положителен. Но ако изследваме целия останал блок, изследванията ще са повече, но вероятността да има положителен, е по-малка. Има и много хора, на които им няма нищо, но се изследват от любопитство - това също променя броя на изследваните, но не и непременно на положителните.

-На какво се дължи според Вас значителното увеличение на броя заразени в София през последните две седмици?

- Няма как да се диференцира само една причина и това е винаги, когато се говори за заразно, инфекциозно заболяване. Отпускането на мерките може да бъде част от причината, при това голяма, защото споменах, че е важно поведението на хората. Заболяванията, които са свързани с поведението на хората, са по принцип трудни за овладяване. Но не е само това: характеристиката на самия вирус също е важна. Естествено от значение е и увеличеният брой тестове.

-Имат ли влияние отпадането на задължителната 14-дневна карантина при връщане в страната от повечето държави, събиранията по стадионите, отварянето на нощните заведения?

- Наблюдението ни е, че процентът на влизащите, които проявяват симптоми, поне за София не е голям. Те влизат здрави и си остават здрави. Колкото до стадионите и нощните заведения: като цяло по-масовите мероприятия и събирания, на които хората забравят да използват маски и да спазват дистанция, при всички положения са рискови.

Когато се съберат повече хора, има по-голяма вероятност да има повече носители на заболяването и когато не се спазва дистанция, може да се осъществят повече на брой заразявания.

-Но хората отиват на такива места, защото им е позволено. Не е ли така?

- Съгласна съм с това. Аз като цяло, но това си е мое мнение, подкрепям повече малко по-рестриктивните мерки. И това е така, защото знам, че ще има по-добър ефект. Със сигурност има много други причини, които оказват влияние върху вземането на такива решения. Аз не съм специалист в тези области, но наистина, то е ясно според мен, че по-рестриктивните мерки имат по-добър ефект: в една детска градина, когато има карантина и никой не влиза и не излиза в групата, не се заразяват повече деца от варицела. Умишлено давам пример с друга вирусна заразна болест.

-През последните седмици се оказа, че не броят на новозаразени за денонощие е решаващ за затягане на мерките, а заетостта в болниците. Каква е картината за София към момента?

- Повече от 50% от болничните легла в София са свободни. Но това е динамична и променлива цифра - сутрин получаваме една цифра, вечерта може да е по-различна.

Уверявам Ви, че сме в постоянна връзка с болниците, за да можем да насочваме екипите на Спешна помощ. Освен болница "Св. Анна", които казаха, че капацитетът им е запълнен, няма друго лечебно заведение в столицата, което да ни е обявило, че няма места за пациенти с коронавирус.

Но от друга страна, когато хората се чувстват добре, не се изследват и ако не спазват мерките, те са източник на инфекция за околните. Колкото повече такива здрави носители има, толкова по-нормално е да има по-висок риск от заразяване.

-Как очаквате да се развие заболеваемостта през следващите дни?

- Нека видим какво ще се случи. От днес за утре няма как да се направи прогноза. И все пак: очаквам плавно понижение на заболеваемостта, ако всички правим това, което трябва да правим: да ограничаваме контактите и да спазваме хигиена.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ