За пети път гласуваха сроковете за отмяна на дерогацията
Пращат митничари в "Нефтохим" на връх Нова година, за да описват наличните количества руски петрол
/ брой: 245
За пети път дерогацията за руската компания "Лукойл" беше поставена на дневен ред измежду боя и размириците в пленарна зала. Набързо и без дебати със 144 гласа "за" на първо четене депутатите приеха износът на продукти от руски петрол да отпадне от 1 януари 2024 г., а окончателният внос на руски нефт - от 1 март.
Така страната ни прекратява предсрочно дерогацията за внос, одобрена от ЕК. Парламентът натовари с извънредна работа на Агенция "Митници" - на 1 януари екипи на агенцията ще трябва да се явят в "Лукойл Нефтохим" - Бургас, за да направят пълни описи на наличните количества руски петрол и на вече произведените от него горива. Личи си, че депутатите не са стъпвали в "Нефтохим", щом смятат, че цялото описване на петрола и горивата може да приключи за един ден.
На предприятието обаче беше даден гратисен период - след 1 януари 2024 г. то ще има право да реализира вече доставения руски петрол и произведените от него горива. Отсрочката е само за определени нефтопродукти и само ако се изнасят извън държави от ЕС.
Още в началото на месеца управляващите партньори се разбраха около дерогацията за руския петрол, като то включваше запазване на сегашното положение, т.е. изключението да изтече през март, а не както искаха от ГЕРБ - още на 1 януари.
Отказът да се приеме предложеният от ГЕРБ законопроект за бърза отмяна на дерогацията тогава дойде след няколко часа дебати по темата в пленарна зала. На последвалата среща между трите партии, подкрепящи кабинета, се взе решение да бъде внесен общ законопроект с дата на отпадане 1 март, а от 1 януари - спиране на износа на продукти с руски петрол. Това на практика е същото решение, което бе взето още миналия месец.
Депутатите набързо одобриха и отпадането на газовата такса от 20 лв. за мегаватчас, която трябваше да бъде събирана от руската компания "Газпром" за транзита на газа й през България. Отпадането й се случва само два месеца, след като беше приета, но плащания по нея нямаше. За отмяна на таксата, която беше въведена по настояване на финансовият министър Асен Василев, който първоначално дори я включи в приходната част на бюджета за 2024 г., се заговори миналата седмица. Тогава стана ясно, че таксата на Василев е напът да спре България за Шенген, тъй като тя засяга пряко Унгария, а Виктор Орбан отправи директна заплаха към България.
Със 143 гласа парламентът реши да се увеличи капиталът на АЕЦ "Козлодуй" с 1,5 млрд. лв. с цел изграждане на 7-ми и 8-ми блок по технология АР1000.