04 Май 2024събота00:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

За новата европейска държава Новорусия

НАТО под диктовката на САЩ се превръща в източник на колективна несигурност за Европа

/ брой: 203

visibility 830

Валентин Хаджийски,
"Гласове"

Най-знаменателното събитие през изминалата седмица за мене бе обръщението на Путин към опълченците на Новорусия. Знаменателно най-вече с официализирането на името Новорусия, с което бе сложен край на приказките за единна неутрална украинска федерация с балансирани търговски отношения и с ЕС, и с Русия, на които пригласях през март. Упоритостта на киевския режим (и западните му ментори), мащабите на военните му престъпления, колапсът на украинската самоидентификация на жителите на Изтока и решителността на донбаските опълченци създадоха нова европейска държава - Новорусия (рус. Новорoссия), която в началото явно ще приеме облика на "голямо Приднестровие", след което ще започне да обраства с официални признания по примера на Косово.
Ходът на войната, в която инициативата вече мина на страната на Новорусия, бързината на колапса на киевския режим, както и устойчивостта на новоукраинската самоидентификация в останала Украйна извън историческа Галиция и Волиния ще определят

не дали ще има Новорусия, а какви ще са границите й

и отношенията й със съседната остатъчна украинска държава. Независимо от посоката на настъпление, все по-вероятно изглежда границите на Новорусия да обхванат и осемте области на Югоизтока, в които рускоезичното население е официално над 50% и в които на изборите системно побеждаваше Партията на регионите. До началото на войната в земите на Новорусия (без Крим) живееше 44% от населението на Украйна и се произвеждаше 46% от БВП. Там са два от трите големи нетни донора в украинския бюджет - Днепропетровск и Харков (третият регион е съседна Полтава - благодарение на добива на нефт и газ). Там е цялото морско крайбрежие и континентален шелф, най-плодородните земи, най-големите залежи на въглеводороди, в това число и на шистов газ, които обаче едва ли ще бъдат индустриално разработвани в обозримо бъдеще.

Новорусия се роди без акушерска помощ на Москва

Напротив, Кремъл дълго време бе крайно резервиран към нея - етническият състав на населението дори в най-силно проруския Донбас е доста различен от този в Крим с абсолютното доминиране на руския елемент. Кремъл не контролира опълченците и досега не може да преговаря с Киев от тяхно име.
Войната обаче напълно обърна представите за етническия характер на населението на Югоизточна Украйна. На 24 август в Донецк един от ораторите се обърна към пленените украински войници (доброволци от Националната гвардия и "Десния сектор":

"Вие убихте украинското в нас. Ние сме руси!"

Варварският многомесечен обстрел на мирното население в Изтока се оказа "определящ момент" за етногенезата на територията на Украйна - а също и на Русия, доколкото новоруската политическа нация сякаш също се сформира окончателно в хода на конфликта. Предстои в близко бъдеще да се види дали колапсът на киевския режим и разкриването на истината за престъпленията му ще предизвика такъв етнообразуващ ефект и у украинците в други области, особено на историческата Малорусия.
Независимо как ще се сложат границите на Новорусия, ясно е, че развитието на руската икономика, повишаването на доходите и достойнството на мнозинството обикновени хора, както и интернационализацията и глобализацията на живота им бяха, на първо място, определящи фактори за разпалването на руската етническа гордост и национална сплотеност. В случая на Новорусия - и фактори за новоруското етническо самоопределение, наред с насилието на Киев. А значи и фактор за възникване на условия за успешна ревизия на случайните, условни, а в случая на Крим - и незаконни някогашни вътрешни социалистически граници, превърнали се в междудържавни.
Русия, която е - или се стреми скоро да стане - първата икономика в Европа и петата в света, която е слагана от световните банки в списъците на страните с висок доход, която направи олимпиадата в Сочи и излъчва Russia Today на английски, испански и арабски, а скоро и на френски, стана привлекателна за хората в Крим, Донбас и на други места. СССР с празните рафтове на магазините и с провинциалната изолираност от света бе станал крайно непривлекателен и за собствените си граждани. Сегашната Русия не е СССР - учи се успешно от грешките му.
Второто условие за нарасналата привлекателност на Русия в очите на рускоезичните хора по света е наличието на силна държавност, суверенна национална политика в защита интересите на страната и мнозинството от населението й. Суверенитетът предполага и компетентност в определянето на интересите, и силен характер при отстояването им, подкрепен от реални военни възможности. С развитието си през последните години, на фона на световната криза, Русия "без да иска" оказа огромно мобилизиращо влияние над реалните и потенциални "външни" руси.
Колкото до остарялата тежка промишленост на Донбас, безспорни

фактори за успеха на народното въстание

бяха и наличието на многобройна организирана работническа класа, на много военни и други машиностроителни предприятия и на широка техническа компетентност. Потвърдена беше правотата на привържениците на реиндустриализацията, за които последната е и гаранция за техническа компетентност, и за суверенитет. Където има останала критична (и оптимистична) маса компетентни хора с индустриална култура, старата промишленост ще се възроди в нови форми, както стана в Питсбърг, а няма да бъде разрушена, както стана в Детройт.
Анархисткият характер на народното опълчение, който едва в последните дни взе да отстъпва на по-централизирана организация, с което дойде и обратът във войната, е друг изключително важен момент. Тук на първо място е спонтанният, самодеен народен бунт срещу несправедливостта и насилието. "Видях по телевизията как горят живи служителите на "Беркут" и тръгнах", каза сравнително успял мъж на средна възраст, със семейство и бизнес. Разбира се, голямо е значението на руската традиционно спартанска култура и на живите спомени от Втората световна война. А също и на уникалната способност на руското общество да се самоорганизира ефективно в критична ситуация.
На второ място, справедливостта има и отчетливо хуманно и социално измерение. Както видяхме вече от Ялтинския манифест от 7 юли, а и от известията от скорошната нова среща в Ялта, въстаналият новоруски народ не иска възраждане на стария СССР, а възстановяване на колкото се може от доброто от социализма, без да се премахва и доброто, създадено при капитализма и демокрацията. Хората, свикнали с другарството, взаимопомощта и идеализма на военното време, няма лесно да се върнат към вълчето си състояние, колкото и да разбират важността на капиталистическата ефективност за създаване на богатство.
Русия добре разбира това и в политиката си в украинската криза

заложи на съобразяването с народната воля

(референдумите) и на хуманитарния подход - и без съмнение в бъдеще ще приеме по-народовластно устройство на Новорусия в сравнение със собствения си дом. Такава е руската традиция от времето на империята - и в България в 1879 г. се допусна максимално либералната Търновска конституция. От друга страна, новоруското движение вече предизвика най-голямото гражданско надигане в самата Русия след 1991 г.
Наблягането на хуманитарния подход донесе и големия пробив на руската дипломация след успешния край на мисията на конвоя камиони. ООН и ОССЕ признаха хуманитарната катастрофа в Донбас и мирния характер на руската помощ и се запознаха от първа ръка с престъпленията на киевския режим. Това ще обезсилва предварително всички опити и в ЕС, и в НАТО да се продължава с твърдокаменната подкрепа за Киев на всяка цена.
Разбира се, Русия също допуска голям брой доброволци от своя територия в Донбас - те и сега не са повече от 15% от общия брой на опълченците - и вероятно и контрабанда на оръжие от частни лица (т.нар. военторг). Но твърденията за нахлуване на редовна руска армия в Украйна са безпочвени, както добре разбира всеки поне минимално запознат с логистиката на съвременните въоръжени сили и с възможностите на американските спътници и разузнавателни самолети.
Най-уникалното, разбира се, бяха невъобразимите размери и ожесточение на киевския държавен тероризъм срещу рускоезичното население от февруари т.г. насам, по нищо неотличаващ се от етническото прочистване на Милошевич и Шешел.

Какво ще остане от Украйна

след отделянето на Новорусия? Отделянето на Новорусия ще бъде краят на сегашния украински политически и олигархичен елит, ако той не настъпи още преди това, вероятно посредством народна революция, продължение на първата част на майдана. Възможно е новата украинска държава също да бъде федерация, в която Подкарпатието ще е кандидат за автономия, освен ако не се присъедини към Новорусия.
Остатъчна Украйна също ще се състои от различни по историческото си развитие територии - стари югозападни руски земи, в продължение на повече или по-малко години (векове) попаднали под литовско, полско, австрийско, унгарско, чехословашко и румънско управление. Ще бъде подложена на основен преглед политиката на силова украинизация. ЕС също би трябвало да играе някаква роля в това, най-малкото и защото носи голяма вина за украинския разпад. Меркел вече предложи Украйна да стане член на Митническия съюз.

Новорусия и НАТО

В края на годината с приключването на неуспешната си 13-годишна афганистанска мисия и отстъпването на практика властта на талибаните НАТО, общо взето, изчерпваше функциите си.
Срещата на върха на 4-5 септември в Кардиф трябваше да му намери нов raison d'etre - Крим и Донбас бяха посрещнати с въодушевление от малцината останали радетели на студената война в Европа. Те напират за отмяна на Основополагащия документ НАТО-Русия от 1997 г.
Но това напълно противоречи на логиката на съвременната европейска икономика и сигурност и ще породи разкол в редиците на организацията. Основното ми разбиране, когато до 2004 г. и аз агитирах за членството на България в НАТО, беше, че то не ни противопоставя по никакъв начин на Русия - напротив, щеше да има тясно партньорство във формат "НАТО+1" и да има пълно взаимно доверие по най-важния приоритет - борбата с тероризма.
Самият Буш II в 2007 г. каза в София, че България не трябва да избира дали да е приятел с Русия или със САЩ - може да е приятел и с двете. Тези думи трябваше да се изсекат на фронтона на Народното събрание под белгийския девиз "Съединението прави силата". За България това беше изключително важно признание на един иначе катастрофален американски президент. Това отношение с Русия трябваше да ни направи и неин портал към южния фланг на НАТО, ЕС и всяка друга европейска организация, в която Русия не членува.

Това беше нашият "номер в живота"

в позиционирането ни в глобалната икономика. Освен нас има и ред други европейски натовски страни, чиято история и икономически връзки ги карат да ценят отношенията си с Русия - сред тях особено активни са Германия, Италия, а също Унгария, Словакия и Чехия. Усилията на сегашното - изключително калпаво - ръководство на НАТО да ги накара да пренебрегнат интересите си заради капризите на Полша, балтийските страни и Румъния, както и на проваления Камерън, са напразни. Никой западноевропеец, естествено, няма да рискува малкия пръст на лявата си ръка за сигурността на Латвия, още повече когато тя не е реално заплашена от никого. Приказките, че след рускоезичните в Украйна Путин щял да прибере под крилото си и рускоезичните в Прибалтика, са напълно безпочвени.

Путин се стреми да има добри отношения с Европа

и само безразсъдството на сегашната ЕК и на американските неоконсерватори от Държавния департамент в Киев през февруари т.г. да провокират и подкрепят въоръжен преврат срещу законното ръководство - преврат, явно насочен срещу сигурността на Русия, го принуди да вземе бързи мерки за самозащита.
Разбира се, в Кардиф не се готви нищо сериозно във военно отношение срещу Русия - стремежът на ръководството на НАТО не е дори страните членки да изпълнят съществуващото изискване за военни разходи поне от 2% от БВП - засега само четири от тях го изпълняват, а поне да не намаляват сегашните си разходи. Обсъжда се създаването на нов европейски корпус за бързо реагиране от 5000 войници, който да се разположи в пет нови бази в Източна Европа, едната от които - в Шчечин. Но и с това, както и без него, НАТО очевидно не може да противостои военно на Русия в Европа. Опасност за Русия може да представлява само масиран изпреварващ ядрен удар от страна на САЩ - нещо немислимо от американска гледна точка.
Големият проблем на НАТО днес е пълната му зависимост от антируската пропаганда на западните медии, заимствана от киевския агитпроп.
В две съседни статии от 30 август сп. The Economist разглежда антируското възраждане на Алианса като пряк резултат от "свалянето на МН17 от проруски сепаратисти с високотехнологично руско оръжие" и сегашното "руско военно нахлуване в Украйна". Статиите са издържани в стил "паралелна вселена" - и това ме кара най-сетне да повярвам, че и свалянето на боинга, както междувременно стана ясно, от един или два украински самолета, и истерията с десетте пленени (без патрони) и вече освободени руски парашутисти, явно замислена като втори боинг, са активни мероприятия за мотивиране на колебаещите се членове на НАТО. Без съмнение и апокрифът за "руската заплаха", разпространен от назначения за служебен военен министър Шаламанов миналата седмица,

е бил сведен на МО от американското посолство в София

като опорни точки за Кардиф. Киевската истерия за "руското нахлуване" имаше, разбира се, най-вече функцията да "оправдае" очертаващия се разгром на украинските сили от доскоро презрените "колоради" и "ватенки".
Решенията в НАТО се приемат с консенсус - ако България имаше дееспособен президент и избрано правителство, най-логичното беше да наложи вето на антируските инициативи поради лъжите, които се използват за обосноваването им - разбира се, заедно с другите скептици в НАТО. Европейският съвет на 30 август със заплахата на словашкия премиер Роберт Фицо да наложи вето на евентуални нови санкции срещу Русия дава представа какво ще стане и в Кардиф.
Ако блокирането или фактическото разпадане на НАТО е резултатът от зреещия разлом, значи така е трябвало да бъде. При новите условия Алиансът под диктовката на неоконсерваторите от Държавния департамент на САЩ се превръща в източник на колективна несигурност за Стария континент. За България вече ще е много по-уместно да осигури сигурността си с развитие на собствените си въоръжени сили и със система от двустранни договори за взаимопомощ със суверенни велики сили, включително Русия, отколкото да рискува да бъде "случайно" въвлечена от НАТО в чужда война с Русия от своя територия.
Особено недопустимо е да ни манипулират от името на НАТО бивши кадрови комсомолски работници, назначени за капиталисти от БКП, а заедно с това от американското посолство да ни спускат дневен ред в полза на видни представители на Правешкия клан.
Надявам се антиглобалистите в Кардиф да опънат здраво нервите на натовската върхушка. Всъщност френските, испански и други западни антиглобалисти в новоруското опълчение се борят на същия фронт. Освободителната война на Новорусия наистина се превръща в съвременна реплика на испанската гражданска война.
А ЕС се върти бавно и полека в низходящия въртоп на дефлацията и икономическото му положение по оценката на водещи световни икономисти вече е по-тежко, отколкото по времето на Голямата депресия от 30-те години. Напълно възможно е ефектът от руските санкции и контрасанкции, макар и не чак толкова голям спрямо общия БВП, да се окаже капката, която да прелее чашата. Особено по отношение на селското стопанство и на зависимата от него политическа структура в много европейски страни обаче санкциите могат да се окажат фатални.
                  

*Авторът е доктор по философия от БАН и магистър по бизнес администрация от Калифорнийския университет. Бивш дипломат в ООН.
(С големи съкращения)

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ