За НАП, касовите апарати и нашата действителност
/ брой: 138
Ивайло Мирчев *
"НАП затваря търговски обекти". С това заглавие гръмнаха медиите през миналата седмица, акцентирайки върху предстоящата замяна на всички фискални устройства в страната. По-голямата част от търговците открито подценяват наближаващата "лятна буря" с подмяната на касови апарати. По всичко личи, че след броени месеци ще сме свидетели на опашки от хора, подменящи касовите си апарати.
Проблемът с промените в нормативните актове за отчитане на продажбите е цикличен. През няколко години в България по традиция се извършва масова замяна на всички фискални устройства. Да припомним: първата бе през 1999 г. със старта на фискалните бонове; втората през 2005 г. и сега идва третата, свързана с интеграцията на GPRS модули. По същество идеята е отлична - данъчните в реално време да следят оборотите на фирмите. Така ще се пресекат част от измамите и укриването на обороти. Песимистите обаче откриват много вратички в новата наредба и не са убедени, че тези мерки ще дадат нужния ефект.
Може би най-положителният момент в акцията на НАП е, че много фирми, които досега са използвали касови апарати, ще могат след смяната на устройствата да преминат към софтуер за отчитане на дейността. Предимствата на една софтуерна система пред касов апарат са различни за отделните фирми. Най-малкото, което се постига, е оптимизиране на разходите и стриктно водене на приходите. Негативите са свързани с цената на софтуерното решение, която в България се движи между 200 и 5000 лв. На пазара има и безплатни решения, които обаче изискват отлична IT подготвеност във фирмите.
В крайна сметка в България има 10 производители на касови апарати и пазарът ще бъде наситен. Въпросът е - ще има ли ефект инвестицията, която всички така или иначе са принудени да направят, или това ще се окаже поредната нормативна промяна без реален ефект?
* Авторът е маркетинг мениджър