29 Юни 2024събота17:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Росатом":

За изграждането на АЕЦ "Белене" България нямаше да плати от бюджета нито лев

Щяхте да се издължите за 19 години от приходите, Борисов спекулира с цифрите, цената на централата е 6,3 млрд евро, съобщиха от руската компания

/ брой: 19

visibility 453

ИТАР-ТАСС

Изказванията на българския министър-председател Бойко Борисов, че за строителството на АЕЦ "Белене" са били необходими 10 милиарда евро от държавния бюджет, предизвикват огромно учудване. Така Сергей Новиков, директор на департамента за комуникации на "Росатом", коментира в телефонно интервю за ИТАР-ТАСС неотдавнашните изявления на членове на българското правителство относно оскъпяването на проекта.
"През 2010 г. на преговорите в София едно от условията на българския премиер беше да не се правят разходи от държавния бюджет за проекта "Белене", каза Новиков. "През ноември същата година в Москва ние предложихме да построим атомната централа за сметка на собствен финансов ресурс. Българската страна на свой ред, в зависимост от пакета, който запази за себе си (51%), трябваше да покрие съответния дял от разходите за сметка на приходите от продажбата на произведената от станцията електроенергия с приблизителен срок на изплащане около 19 години. По този начин нито един лев от държавния бюджет нямаше да бъде похарчен", обясни Новиков.
Говорителят на "Росатом" добави, че по време на преговорите в Москва през 2010 г.  българската страна е заела странна позиция, заявявайки, че "след като станцията ще работи на територията на България, то всички приходи трябва да влязат в държавния бюджет". "Ние предлагахме да построим АЕЦ, която би могла да произвежда електричество, което бихме могли да продаваме и да получаваме печалба, разплащайки се с всички участници в проекта", подчерта Новиков.
"Решението да не се работи по тази изгодна схема беше взето

именно от правителството на Бойко Борисов, а не от предходното правителство

или от който и да било друг. Именно Борисов взе решение да не се строи централата, за изграждането на която от бюджета на страната нямаше да бъде похарчен нито лев", категоричен е Новиков, добавяйки, че "Росатом" е бил готов да изпълни условията за мажоритарния дял (51%) в проекта на българската страна и привличането на чуждестранен инвеститор.
"Що се отнася до дискусията за цената на АЕЦ "Белене", тук също трябва да припомним това, че отново през 2010 г. цената на строителството на двата енергоблока се равняваше на 6 милиарда 297 милиона евро. И министър-председателят Борисов знае това. Изказванията на българската страна, че цената на АЕЦ е 10 милиарда - са чиста проба спекулация с цифрите. Ако включим съпътстващата инфраструктура в цената на проекта - електромрежи, които трябва да се изградят, градът, който трябва да се построи, тогава можем да изчисляваме разходите до безкрай. Само че не е правилно това да се включва в цената на станцията", подчерта представителят на "Росатом".

Концернът RWE напусна заради липсата на финансови гаранции от българска страна

Стратегическият инвеститор в АЕЦ "Белене", германският концерн RWE, се отказа през ЕСЕНТА на 2009 г. от участие в проекта заради липсата на потвърждение за готовност от страна на Националната електрическа компания (НЕК) да финансира своя дял в проектната компания, заяви директорът на Департамента за комуникации на "Росатом", коментирайки изказване на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев за причините за оттеглянето на RWE.
"Директорът на RWE Юрген Гросман в свое писмо до НЕК от 2009 г. обяви, че въпреки преговорите с българската страна така и не е било достигнато споразумение по условията за финансиране на проекта. Поради липсата на ясна българска позиция RWE беше принудена да се изтегли от проекта, при това в процеса на съвместна работа по АЕЦ "Белене" концернът отбеляза нейното високо техническо равнище, което отговаря на международните стандарти", каза Новиков, позовавайки се на разкритата кореспонденция от българските чиновници.
"Документите, които бяха обнародвани от министър Добрев, показват, че RWE потвърждава наличието на инвестиционен ресурс в обем на 10,59 млрд. евро и е била готова да започне работа по проекта, но германската страна е молила да се потвърди възможността на България да финансира своя дял. Но

сроковете за преговори не бяха спазени

а от НЕК така и не постъпи гаранция за финансиране. Отсъствието на средства принуди  премиера Бойко Борисов да постави условието проектът да не се финансира със средства от българския бюджет. Това условие беше изпълнено, но Борисов взе решение да се спре проекта, което явно не беше по икономически съображения", разясни ситуацията представителят на "Росатом".
Новиков смята, че въпреки насрочения за 27 януари референдум по въпроса за строителството на нови ядрени мощности, последната дума ще бъде на правителството.

"Има много големи политически игри около проекта

Въпросът, който се задава на референдума, не засяга директно АЕЦ "Белене". Това беше направено съзнателно. Той може да бъде пренесен към 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Затова смятам, че даже ако има положителен вот и бъде достигнат необходимия праг на избирателна активност, независимо от всичко решението ще бъде взето от правителството", добави Новиков.

22.01.2013 г.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1437

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1033

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 957

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1050

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 979

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 938

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ