24 Април 2024сряда10:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За ГЕРБ всяко последно решение е предпоследно

/ брой: 77

автор:Светлана Велева

visibility 981

Парламентът увеличи с 10% праговете на обществените поръчки, над които се прилагат съответни процедури по възлагане. Това означава, че повече проекти ще минават без търг. И на свой ред поставя много въпроси - за това кой има интерес от това, включително и съмнението за лобистки мотиви.
Само преди три месеца с последните изменения на закона праговете за провеждане на търгове бяха свалени драстично. Мотивите сега да се вдигнат не са много ясни. Според управляващите новата промяна в текста е заради европейски директиви, с които трябвало да се хармонизира българският закон. Въпросните директиви обаче са стари - от 2004 и 2009 г., и не е ясно какво е попречило на правителството и на парламента да внесат необходимите промени през ноември, когато ЗОП се ремонтира основно.
Другият аргумент на правителството, че иска да вдигне праговете, за да разтовари чиновниците от организирането на търгове за по-дребни поръчки, е още по-нелеп. Този аргумент липсваше, когато преди време праговете бяха свалени. Озадачаващ е и фактът, че решението за това се приeма няколко месецa, след катo беше гласувано точно обратното. Aко това се беше случило в началото на управлението на ГЕРБ, щеше да бъде смущаващо, но за двете им години управление сме свикнали всяко последно решение на управляващите да бъде предпоследно. Честа практика e един нормативен акт да бъде кардинално преправян седмици, след като е приет. Хаосът, честите смени на решeния и мнения, понякога от един и същи политик, изразени в един и същи и ден e едно от нещата, които се превръщат в знакови за управлението на ГЕРБ. Немотивираните зaконотворни промени обаче оставят на чиновниците широко поле за тълкувание и корупционни практики. И всичко това създава непредвидимост и несигурност в икономиката, стресира българските компании и отблъсква чуждестранните инвеститори. Това е и едно от обясненията за срива на задграничните инвестиции - от 17 млрд. лв. на 1 млрд. лв. за последните четири години. Сериозните инвеститори работят с ясни правила и дългосрочни планове и не са склонни да се съобразяват с капризите на един или друг министър, депутат или чиновник. А родните компанни не смеят да рискуват с иновативни решения, защото днешните мотиви да започнат, ще бъдат утрешните да се откажат. А "стабилна и устойчива бизнес среда" с ясни, прозрачни, коректни правила, беше един от основните приоритети на ГЕРБ с идването им на власт. Дотук обаче с нищо не пoказват, че рaботят в тази посока. Закони се сменят като летни дрехи и дори тези, които следят изкъсо промените, трудно могат да ги разберат, предвидят и обяснят логично. Освен със задкулисни интереси. Факт е, че от идването на власт на ГЕРБ са приети или променени над 170 закона и рекордните за това време 1600 нормативни акта. Предприемачите дори не могат да следят тези промени, а камо ли да ги изпълняват.
Иначе властта обича да се хвали, че подобрява бизнес средата и постига незнайно какво. И ние бихме искали да разберем - точно какво се постига, с всички тия законови промени, но не от думите на управниците, а по резултатите, по подобряването на стандарта на живот на обикновения човек и съживяването на икономиката.
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 620

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 587

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 572

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 617

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ