06 Май 2024понеделник14:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Личности

За добрия кмет 46 години не стигат

Хората дават власт, за да им служиш, казва Крум Георгиев, който вече 13-и мандат е на най-горещия стол в с. Бели Искър

/ брой: 287

автор:Юлия Кулинска

visibility 61

Крум Георгиев спечели кметската надпревара тази есен и отново седна на най-горещия стол в самоковското село Бели Искър за 13-и пореден мандат от 1969 г. насам. Бай Крум, както е известен, е кмет на туристическото селце цели 46 години и в края на мандата си ще ги закръгли на 50. Кметът е на 78 години, но още има свежи идеи как да направи Бели Искър райско кътче за местните хора и туристите.
Селото се намира в подножието на връх Мусала и е с невероятни дадености за развитие на еко и селския туризъм. То се намира на 7 км южно от Самоков и на 10 км от Боровец. На това стратегическо място в Рила живеят 850 души. Оттук тръгват атрактивни маршрути до връх Мусала, Мальовица, хижа "Вада", Седемте рилски езера, Чакър войвода, Ястребец, хижа Грънчар, двореца Царска Бистрица и Боровец. В Бели Искър са запазени исторически чешми и кладенци. Всяка година местното туристическо сдружение организира традиционния рок фестивал "Рок в Рила".
През 2002 година Бели Искър прави прецедент в културно и обществено отношение, организирайки първия по рода си "Празник на рилския зелник". Оттогава празникът става традиция и винаги се прави в края на месец юни. Това е атракция с вкусен и конкурсен характер, защото всички домакини са "предизвикани" да участват в надпреварата, омесвайки вкусен зелник. Специално жури в самия ден определя призовата тройка.
Всяка година за доброто настроение на гостите и на жителите на Бели Искър се канят известни личности. Гостувала е Берковската духова музика, певицата Ваня Костова и други. В празника участват и самоковските фолклорни групи. Освен музиката и песните, участие вземат и танцови формации не само от Самоковско, а и от други части на страната. Представят се местните обичаи и традиции, демонстрират се характерните за региона занаяти, свои изложби правят майстори дърворезбари и художници.
Присядаме с бай Крум пред кметството и си хортуваме за нещата от живота. "Властта е нещо много примамливо и опасно. Хората не ти я дават, за да я използваш за себе си, а за да я употребяваш за тяхно добро. Гаранцията да бъдеш дълги години на кметския стол е да ги уважаваш, да ги слушаш и да им служиш вярно. За мен този пост не е за лични облаги, затова сиромах дойдох на власт, сиромах си отивам", разказва бай Крум. Чувствам се жив, когато работя, споделя той. "Хората ме избират за свой управник, защото се разбирам с тях. Търсят ме по всяко време за най-различни неща. Преживяваме заедно всичко - и добро, и лошо. Нямам приемен ден. Съселяните ми винаги са добре дошли. Много добре се разбираме с кмета на Самоков Владимир Георгиев. Него самоковци го избраха за втори мандат. Работил съм добре и с другите 12 кмета на общината", откровеничи бай Крум.
Още от първия си мандат той се кандидатира от листата на БСП и винаги печели на първи тур. Бай Крум признава, че са го канили и от други партии, но винаги е отказвал, без да се колебае. Човек може да се бори срещу неправдите и лошотията само ако е избран от своята партия, твърди кметът. "Не го разбирам това, днес да си с едните, утре с другите. Тези, които го правят, явно са жадни за власт, а не да отстояват идеите си", подчертава бай Крум.
Трудовия си стаж Крум Георгиев започва като домакин и секретар на читалището. На 1 ноември 1968 г. го избират за пълномощник, а после и за кмет. "Когато постъпих на работа, Бели Искър беше едно обикновено малко селце без зрънце асфалт и без централен водопровод. Всичко, което направихме до днес, е с общи усилия - канализацията, водохващанията, ретранслатора... Всичко е построено на трудови начала през 70-те години - и читалището, и детската градина, и здравната служба", хвали се бай Крум. Той се връща в годините назад и с носталгия си спомня, че забавачката била пълна, а днес в нея има едва 20 деца.
Бай Крум е сигурен, че въпреки икономическата криза ще успее да превърне Бели Искър в още по-притегателно място за туризъм. "Местните хора са инатливи планинци и нищо не може да ги спре, ако си наумят нещо. В селото ни има около 30 семейства, дават стаи под наем на ниски цени в частни хотелчета. Затова чужденците и българите предпочитат да си почиват на село, да се насладят на уюта и спокойствието на селото и любовта на гостоприемните хотелиери", обяснява той.
Кметът си мечтае проектът "Бели Искър-Боровец" за над 1000 места леглова база, писта и лифт да се размрази и притокът на планинари да се увеличи. Кметът има идея до селото да се изгради стадион и търси футболен отбор, който да го стопанисва. "Ще му го предоставим, без да плаща наем, защото спортът е позанемарен и искам децата ни да са здрави. Развиваме добра читалищна дейност. Имаме фолклорен и театрален състав", хвали се той.
"Лошото е, че селото се топи. Бяхме 1200 жители, а сега сме 700. Закрихме училището, което аз много трудно понесох, но по изисквания трябваше да се случи. Имаме местно туристическо движение и офис, което спомогна за развитието на туризма в Бели Искър. Селото е близо и до Боровец, което е предпоставка за каране на ски там, а да ползват легловата ни база, която отговаря на всички условия и е с качествена кухня", споделя бай Крум. 
"Демокрацията е хубаво нещо. Моята партия не ми казва какво да правя. Аз слушам хората и сам си определям приоритетите. Реалист съм. Не съм идеален, но искам да оценят моя труд и да ме помнят с добро", категоричен е бай Крум. Едно време имаше ред, власт, въпреки диктатурата, но се спазваха законите, връща се той в миналото.
Бай Крум ни води в църквата "Успение Богородично", която е кацнала на най-високата точка на селото към Демир капия. Храмът е построен през 1874 година. Преди години апаши разбили църквата и отмъкнали оттам иконата на Света Богородица заедно с короните за бракосъчетание. Полицията хванала вандалите, но ценните реликви все още не са върнати.
Тази църква има история, усмихва се бай Крум, докато отключва тежките порти на храма. Свещеникът го няма, защото е отишъл на служба в съседното село. "Легендата разказва, че през 1912 година тук са се бракосъчетали Яворов и Лора. По-късно в пещерата "Кадена колиба", която е нагоре, на екопътеката, ще я видите, Яворов се среща с Яне Сандански, където правят заверата. Пещерата се намира на 5 км южно от Бели Искър и е любимо място за пещерняци и любители на силните усещания", твърди бай Крум.
Непременно се разходете по екопътеката, съветва ни на изпроводяк той. "Дължината й е 7 километра, като за изминаването й са необходими около 3 часа. Времето сега е прекрасно за ходене пеша. Маршрутът на пътеката е затворен и се вие по горното течение на река Бели Искър. 8 големи и 5 по-малки мостчета я пресичат и можете да станете свидетели на нейната неподправена красота", маха ни с ръка за довиждане бай Крум.
Началото на екопътеката е обозначено с вход. Навсякъде нагоре по пътя има информационни табели, които ще ви разкажат за местността и различните природни красоти в нея. Началото на пътеката е на височина от 1215 метра, а най-високата й точка, където е изградена панорамна тераса, е на 1528 метра. От нея могат да се видят притоците на река Бели Искър, чиито имена носят долините в района. 
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ