10 Април 2026петък01:29 ч.

За да се справите с Русия, разберете какво иска Путин

Ако САЩ желаят бърза сделка, те ще притиснат Украйна да приеме прекратяване на огъня по сегашните бойни линии

/ брой: 27

visibility 22770

Иън ХИЛ*


Президентът Тръмп заяви, че иска бързо да прекрати боевете в Украйна. Но дали това е постижимо, след като войната в Украйна се трансформира в конфронтация на Путин със Запада?
Предизборното обещание на Тръмп, че ще прекрати боевете в рамките на 24 часа, вече бе променено. Наскоро новият президент и неговите съветници приеха период от три до шест месеца за край на войната.
Путин вероятно ще приветства среща с американския си колега, защото ще говори директно с Вашингтон. Така една велика сила ще преговаря с друга велика сила и ще се разпорежда със световните дела.
Путин смята, че печели и че времето е на негова страна. До известна степен той има право. Русия има надмощие в бруталната война на изтощение. Руските сили постигат бавен, скъп, но неумолим напредък, изтласквайки украинските защитници с превъзходство във войници и оръжие. А безмилостните атаки с ракети и дронове нанесоха големи поражения на украинската енергетика и гражданската инфраструктура.
Към днешна дата Путин не е показал реален интерес към споразумение чрез преговори, освен при неговите условия. Тези условия обаче са равносилни на капитулация на Киев и не са в интерес на Запада.
Путин няма да се задоволи само с прекратяване на огъня. По-скоро той ще иска признаване на анексираните от Русия територии и обещание за постоянен украински неутралитет и разоръжаване.
Руският президент иска да преразгледа и споразумението за сигурността в Европа след Студената война и да възстанови глобалното положение и влияние на Русия. Всъщност това бе същността на договорите, които Москва предложи през декември 2021 г., в навечерието на нахлуването си в Украйна.
Начинът, по който администрацията на Тръмп се отнася с Москва, ще бъде от решаващо значение не само за бъдещето на Украйна, но и за по-широката европейска и глобална сигурност.
Ако Тръмп иска бърза сделка, той ще притисне Украйна да приеме прекратяване на огъня по сегашните бойни линии. Киев може да приеме загубата на територия като част от споразумението. Но ако това не е придружено от стабилни западни (преди всичко американски) гаранции за сигурност, подобно споразумение е малко вероятно да просъществува, защото то дава възможност на Русия да възстанови своите сили.
По-интелигентният подход за Вашингтон е да изравни везните, като засили натиска върху Путин и така го подтикне към преговори, като същевременно засили военно Украйна преди мирните преговори.
Не е тайна, че Путин се стреми да осигури облекчаване на западните икономически и технологични санкции, за да възстанови руската икономика и да намали силната си зависимост от Китай. Но западните държави не трябва да предоставят подобни облекчения. Санкциите трябва да бъдат засилени, за да се увеличи натискът върху вече отслабената руска икономика.
Но осигуряването на дългосрочно и трайно споразумение за Украйна включва повече от това. Вашингтон и европейските му съюзници трябва да се изправят открито срещу по-експанзионистичните амбиции на Москва.
Въпросът е дали новата администрация на САЩ ще направи това?

* Професор в Центъра за изследвания в областта на отбраната и сигурността към университета Маси в Нова Зеландия, старши сътрудник в Центъра за стратегически изследвания към университета Виктория в Уелингтън. Работил е като дипломат в Министерството на външните работи на Нова Зеландия, бил е посланик в Русия (2009-2012 и 2016-2020)

Въвеждат правила за енергийна бедност и уязвими потребители

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 66

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

автор:Дума

visibility 863

/ брой: 66

"Еконт" спира доставките до адрес в малките населени места

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 66

Иран и САЩ спряха огъня за две седмици

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 66

Скопие прие закон за етническия баланс

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 66

Български "ало" измамници обрали гръцки пенсионери

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 66

Черна гора удължава майчинството

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 66

"Борците" с фалшиви новини

автор:Александър Симов

visibility 837

/ брой: 66

За градския либерал

visibility 734

/ брой: 66

БСП е силата на истинската промяна

автор:Александър Симов

visibility 880

/ брой: 66

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ