10 Февруари 2025понеделник22:19 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

За чия сметка?

/ брой: 110

автор:Мая Йовановска

visibility 1318

Мая Йовановска



Не беше толкова отдавна, за да сме забравили как хората протестираха срещу управлението на Бойко Борисов. Думата, която най-често се чуваше по площадите, беше: "Корупция". Пропищяхме от тази корупция, която се беше пропила навсякъде и във всичко, от онази клиентела, от гъстата мрежа от фирми около Баце, която беше обсебила държавните поръчки и успяваше да лапне лъвския пай от европарите.
Част от тези "игрички", в които през годините назад изтекоха огромни пари, ни ги напомни ОЛАФ - Европейската служба за борба с измамите. За миналата година са приключили проверките по 10 съмнителни случая за злоупотреби с европари у нас (Стр. 2). По шест са издадени препоръки. Казано с думи прости - ОЛАФ иска да върнем над 30 млн. евро на европейския бюджет заради далавери, 23 млн. от тях за 377 къщи за гости. Дали това е неочаквано!
Един от тези случаи е свързан с отглеждането на лозя, при който е установено, че част от работниците били без трудови договори, а получателят на европарите е завишавал цените за извършената работа и е възлагал дейността на подизпълнители срещу по-ниско заплащане. В разкритията си ОЛАФ насочва вниманието срещу една от големите далавери - прословутите къщи за гости, финансирани от европейските земеделски фондове.

Иска се да върнем 23 млн. евро за 377 къщи, защото имотите не са били използвани по предназначение.
Важният въпрос е за чия сметка, от кого ще бъде платена тази градиозна далавера. И няма да е учудващо, след като всички ние, данъкоплатците в България, изпием тази горчива чаша. Поредната, която ГЕРБ се опитваха дълго време да замазват и замитат.
Европарите за земеделие сякаш станаха запазена марка за опитите на близките до властта да се обагодетелстват. За сметка на това, че през годините милиардите, изляти уж за подобряване на този сектор от икономиката ни, доведоха до това земеделието ни да е неконкурентно. То не бяха яхти и майбаси, купени с европари. То не бяха луди субсидии за тикви. По едно време даже страната ни стана първенец по производството им в Европа. Но всичко беше бутафория - заради високите субсидии псевдоземеделци окнаха да отглеждат тикви. На хартия обаче. Впоследствие тиквите се превърнаха в къщи за гости. Там парите бяха още по-апетитни...
Заради недалновидна политика и заради далавери баха похарчени огромни европари само и единствено за нечие собствено благополучие с твърдението, че се прави нещо в полза на хората и за развитие на земеделието ни. Но това комай се оказа запазена марка на правителствата Бойкоборисови.

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 880

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 885

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 884

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 918

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 913

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ