Южен Судан в капана на насилието
/ брой: 11
Франс прес
Шест месеца след еуфорията от извоюваната независимост Южен Судан е изправен пред кръвопролитно междуетническо насилие, при положение че тази бедна африканска страна я чака дълъг и труден път за изграждане на държава. Според висш местен представител, при междуетническо насилие в района Пибор в източния щат Джонглей миналата седмица са били убити над 3000 души.
Взаимни обвинения
Водената в продължение на две десетилетия война за независимост с властите в Хартум остави в пълна разруха южната част на страната, обявила независимост под името Южен Судан. Най-младата държава в света, в която има значително количество оръжие, е раздирана от дълбоки етнически конфликти. В богатите на петрол райони по още неочертаната граница със Судан бушува насилие. Джуба и Хартум се обвиняват взаимно, че оказват подкрепа на бунтовници. Много анализатори предупредиха, че има опасност да избухне повсеместна война.
Трудните преговори с Хартум за компенсацията за преминаването на тръбопровода, по който се изнася петрол от Юга (98% от бюджета му), пропаднаха. Южен Судан, който по територия се равнява на Иберийския полуостров, но не разполага с никаква инфраструктура, като изключим големите градове, е принуден да се справя с големи вътрешни противоборства.
"Най-същественият проблем, несъмнено, е сигурността", писа наскоро в статия преподавателят в Университета в Генуа Джорджо Мусо. "Много от вътрешните сътресения напоследък са свързани с цикличното напрежение в SPLM/A - Народното движение за освобождение на Судан (управляващата партия) и нейната армия. От върхушката се очаква да намери изход от тези разногласия", допълва той. Армията се справи с множество бунтовнически водачи, като уби някои и убеди другите да се присъединят заедно с хората си към нея, въпреки че вече разполага със 100 000 бойци и самата тя страда от етническо разделение.
Етническо разделение
Много бунтовнически групировки обвиняват правителството в корупция, фалшифициране на изборите и в осигуряване на надмощие на племето динка, от което е президентът Салва Киир. Югът, който от 9 юли миналата година е независим, постоянно обвинява Хартум, че подклажда гражданска война, като снабдява с оръжие бунтовническите милиции - нещо, което Северът винаги е отричал. Историческото напрежение между враждуващите групи също беше изострено от войната, а традиционните структури на обществото са подложени на сериозно изпитание от младите хора, които се въоръжиха, за да оцелеят.
"Южен Судан има травматизирано население, свикнало да решава споровете си чрез насилие и ще мине доста време, докато това поведение се промени", отбелязва специалистът по Судан Джон Ашуърт. Един от най-деликатните проблеми е съсредоточен в Джонглей - щат в източната частна страната, където насилието миналата седмица прокуди хиляди хора и където по данни на местните власти са убити близо 3000 души.
"Насилието между общностите, с което се сблъскваме, не е новост, но последните събития са особено сериозни", обяснява Джийн Хенри от организацията "Хюман райтс уоч". Според ООН етническото насилие и кражбите на добитък в Джонглей са взели вече над 1100 жертви миналата година. "Държавата трябва неотложно да започне да прилага закона в селските райони", подчертава Хенри.
От края на войната със Севера през януари 2005 г. нещата напредват, но бавно. Ширещата се корупция и слабата подготовка на чиновниците задълбочиха проблемите на държава, която трябва да се притече на помощ на стотици хиляди бежанци, връщащи се от север. Тази страна, която разполага със сериозен земеделски потенциал и значителни залежи от полезни изкопаеми, има "голямо бъдеще", изтъква Ашуърт, който категорично отхвърля представянето на страната като държава неудачник. Според него това е "нова и млада държава, която се развива бавно и не разполага с опит и инфраструктура, но вече има значителни достижения и продължава да върви напред".
"Насилието в Джонглей и други места е трагедия, но то не е преобладаващо явление на фона на големия брой хора, които през основната част от времето живеят в мир", допълва той.