17 Септември 2025сряда13:48 ч.

Явор Божанков: Всеки ден, в който ГЕРБ остава на власт, е загубен ден за България

автор:Дума

visibility 967

„Само преди три години управляващите се гордееха, че са отхвърлили вота на недоверие за корупция. Три години по-късно, изводът на неправителствения сектор е, че България остава на същото място. Прогрес в борбата с корупцията няма, а корупцията, участието на мафията във властта и съдебната система днес стана повод за протеста, което доказва и правотата на тезата ни." Това заяви депутатът от БСП Явор Божанков пред Нова тв по повод дебатите по вота на недоверие днес.

Социалистът обясни още, че доводите за вота се трупат всеки ден, а от предишния вот на недоверие до този- причините са се увеличили лавинообразно. Поводите са много, но изводът е един - силовият тип на управление, на който министър-председателят е свикнал назад във времето, е пренесен в държавното управление.

„В момента не протестите са притеснителни, а реакцията на властта, която опита да омаскари протеста. Това е бунтът на моето поколение и на младите хора. Опитаха да им припишат всякакви грехове и стигнаха до там, че министър-председателят не е добре: първо обяви, че го преследват с дрон, а вчера, че дядото на бития студент е виновен за това, че хората не учели в чужбина. Това означава само едно - всеки ден, в който ГЕРБ остава на власт, е загубен ден за България. Целта е да бъде уплашено българското общество и да бъде внесен страх, за да може то да бъде пасивно и да не се бори за промяна, защото всяка промяна има известна доза несигурност“, коментира депутатът от левицата.

Божанков заяви, че тезата на управляващите за служебния кабинет е - че той е равен на криза, но служебният кабинет е уреден в българската Конституция, а държавният глава е избран с повече подкрепа от БСП и ГЕРБ, взети заедно. „Това означава, че един такъв кабинет би бил абсолютно легитимен. Нашата Конституция, и мъдрите хора, които са я създали, са предвидили този институт именно като действащ по време на политическа криза. Той е създаден, за да успокои обществото и да направи плавен преход, когато това се налага“, обясни депутатът от БСП.

Божанков коментира и казуса с поисканите оставки, като каза, че те няма да проработят, защото хората се борят за справедливост. „Казват "мутрите вън", но и "главният прокурор Гешев вън". Тази спойка, която се получи между прокуратурата и властта, в лицето на Борисов, очевидно работи в една посока. Така че няма как три полуоставки да успокоят българското общество. Най-голямата криза е предизвикана от ГЕРБ и именно те, с оставането си на власт, поддържат тази криза," заключи социалистът.

Атанас Зафиров оглавява Борда по водите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 173

Болница "Лозенец" отива на прокурор

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 173

Варна първа въвежда мобилно приложение за библиотеката

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Русе дарява средства за паметник на Стефан Караджа в Румъния

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 7

/ брой: 173

За образованието

visibility 6

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 5

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ