30 Ноември 2024събота18:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Места

Ясният месец тръгва от село Бръшлян

Местните хора поддържат живота и красотата на китния архитектурен и исторически резерват в сърцето на Странджа

/ брой: 56

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 3745

Ясен месец веч изгрява

над зелената гора,

в цяла Странджа роб запява

песен нова, юнашка.

...

О, Сърмашик, село славно

от юнашката борба!

О, Сърмашик, име ново

на Тракийска свобода!

Тази популярна обичана песен зазвучава в съзнанието, когато прекрачим прага на Килийното училище в с. Бръшлян и видим портрета на Яни Попов, текста и нотите на неговата творба, станала известна като Странджанската Марсилеза. През 1897 г. той се включва активно в подготовката на Илинденско-Преображенското въстание. Учителства в първото светско училище в с. Сърмашик (днес Бръшлян, в буквален превод). Делегат е на конгреса в местността Петрова нива. Заради революционната си дейност Яни е уволнен като учител. Завръща се в родния си край - Лозенградско, и става комита. Научавайки за геройската смърт на войводата Пано Ангелов и четника Никола Равашола по време на събитията на 20 март/2 април 1903 г., когато част от чета на ВМОРО е обградена от османски военни части в Балювата къща, Яни Попов написва песента "Ясен месец веч изгрява". Сърмашик е присъединено към България през 1913 г.

Друга почитана личност в Странджанския край - народният певец Сава Попсавов, роден в Бръшлян, популяризира бунтовния марш. Признателните жители са обезсмъртили подвига на Пано Ангелов и Никола Равашола, като са поставили на площада паметници с техните ликове.

Бръшлян, което до 1934 г. носи името Сърмашик, се намира на 14 км от Малко Търново и на 64 км от Бургас. През 1982 г. селото, в границите на Природния парк "Странджа", е обявено за архитектурен и исторически резерват. Запазени са автентични постройки от XVIII-XIX век. 76 къщи са архитектурни паметници на културата, 9 от тях - с национално значение. Смята се, че най-старата къща в селото е строена през XVII век. Приземният етаж на типичната бръшлянска постройка от ломен камък с два дървени пояса, в миналото служил за обор на домашните животни, днес е превърнат в стая на занаятите. Вторият, жилищен, етаж е изцяло от дърво. В голямата стая има типично огнище, изградено от камък към стената. Всичко това и още много за бита, занаятите, оръдията на труда и т.н. ще ви разкажат в Етнографската къща музей. Според официалната информация днес в селото живеят около 50-70 души. Любопитна подробност е, че на хиляди километри оттук заливът Бръшлян на остров Смит в Антарктика е кръстен на него.

"Прилежанието носи сполука" пише на видно място в Килийното училище, основано от свещеник Петър (Пею) Киприлов през 1870/1871 учебна година. Активен участник в освободителното движение, той неведнъж е арестуван и измъчван от турците, избягва в свободна България и служи на църквата и народа си до дълбока старост. Подредбата в Килийното училище показва как децата са седели на земята върху кожи и са писали с пръчици върху пясък, след това върху восъчни плочки. Всъщност школото се помещава в пристройка към църквата "Св. Димитър", построена върху тракийско светилище на бог Дионис - за това свидетелства античният мраморен жертвеник под формата на олтар и надпис на старогръцки. Храмът е вкопан в земята и е бил обграден с висок зид. Върху отделно издигнатата камбанария се намира уникалната камбана от първата половина на ХтХ в., излята в руския град Ярославл. В селото е запазена и къщата, в която е нощувал Апостола на свободата Васил Левски през 1871 г. на път за Одрин. 

Едно от най-атрактивните места е Музеят на открито за традиционно възрожденско земеделие. Десетина възрастни жени пресъздават пред гостите седянка и традиционни занимания - чепкане на вълна, предене на хурка, навиване на вретено, плетене на чорапи, работа с чекрък, бродерия и др. Пременени в бели ризи, черни сукмани, червени престилки и бели забрадки, закичени с гюлове, те пеят песни от местния фолклор. След това едновремешните сръчни, пъргави и гиздави моми увличат гостите в традиционни игри и народни хора. Из двора може да се разгледат диканя, каменна мелница за жито, паламарка, пaлешник, уреди за обработка на лен и коноп, дори малък пчелин.

Бръшлянчани са гостоприемни, разказват увлекателно и с любов истории от близкото и далечното минало. Ще ви посрещнат, ще ви настанят в автентични български домове, ще ви нагостят с ястия с уникален вкус и аромат.

Много от хората пристигат тук, за да се насладят на тишината и спокойствието, чистия въздух и пъстрите гледки на приказната природа. Любими места за разходка на туристите са до параклисите "Св. Пантелеймон", "Св. Петка" и "Св. Марина", кътовете за отдих в местностите Борилото, Двата вриса, Кубареловата воденица, находищата на редки растения като дивите орхидеи в м. Гогово, запазени тракийски могили, долмени и др. 

Оттук тръгва и т.нар. Зелен коридор с. Бръшлян - с. Стоилово, Пътят на ясния месец, дълъг 11 км. Маршрутът, свързан с историческите събития от времето на Илинденско-Преображенското въстание, минава през стари дъбово-букови гори с понтийска растителност и панорамни гледки.

Губим половин милиард кубика вода годишно

автор:Дума

visibility 1460

/ брой: 229

Природният газ ще поскъпне с почти 11% през декември

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 229

КЗК претърси офисите на асоциацията на застрахователите

автор:Дума

visibility 1580

/ брой: 229

Повторно преброяване на бюлетините

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 229

Москва заплаши Киев с масиран удар с "Орешник"

автор:Дума

visibility 1541

/ брой: 229

Криза в Германия с болногледачите

автор:Дума

visibility 1433

/ брой: 229

Накратко

автор:Дума

visibility 1184

/ брой: 229

Още от същото

visibility 1340

/ брой: 229

За наша сметка

автор:Мая Йовановска

visibility 1284

/ брой: 229

Бедний Божанков...

автор:Александър Симов

visibility 1377

/ брой: 229

ТикТок политиците - как се печелят изборите днес

visibility 1560

/ брой: 229

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ