05 Юни 2025четвъртък10:40 ч.

СНИМКА "СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ", "Витлеемска светлина"

Ян Сверак е специален гост на "София филм фест"

Ретроспектива от творби на именития режисьор, носител на "Оскар", започва в Чешкия център

/ брой: 48

автор:Дума

visibility 356

Ян Сверак гостува на 27-ия "София филм фест" в партньорство с Чешкия център и посолството на Чешката република в София, с чиято подкрепа ще бъде представена ретроспектива на неговото творчество - прожекциите са с вход свободен до 17 март от 19 ч.

Дебютният филм на Сверак - "Начално училище", ще открие събитието на 10 март. Разказът е ситуиран след края на Втората световна война, а действието се разгръща през погледа на малко момче с голямо въображение. Сценарият, написан от Зденек Сверак, съдържа биографични елементи.

"Акумулатор 1" е интригуваща покана да се взрем в реалността отвъд телевизионния екран. Сремежлив неудачник следва примера на американските Терминатори, Ликвидатори и Хищници и решава да се впусне в битка с непобедимата телевизионна хидра (11 март).

С идеята за прекрасно лято и кабриолет със свален покрив двама приятели потеглят на път през ваканцията. От самото начало на "Пътуването" Радек и Франта са погълнати от невинната игра на свобода и приключения. Тя придобива неочаквани измерения, след като младежите се запознават с момиче, което бяга от ревнивия си приятел (13 март).

"Тъмносин цвят" ни запознава с чешки пилоти, служещи в британските Кралски военновъздушни сили по време на Втората световна война. Фокусът е върху развитието на отношенията в необичаен любовен триъгълник, което оказва влияние върху приятелството на двама пилоти (14 март).

Герой в "Амбалаж" е пенсиониран учител - той се хваща на работа в супермаркет, в който се изкупуват бутилки за многократна употреба. И внася в модерния магазин духа на старите времена, а малкият му щанд се превръща в място, където хората все още могат да общуват нормално помежду си (15 март). 

Със знаменития филм "Коля", оригинална проекция на отношенията "баща-син" между руско момче, което не говори чешки, и егоистичен, застаряващ чешки музикант, който отказва да говори руски, баща и син Сверак печелят "Оскар" за чуждоезичен филм (ще бъде представен на 17 март от Ян Сверак).

Ян Сверак ще получи специалната награда на СФФ на 18 март и ще се срещне с публиката в Дома на киното на премиерната прожекция на най-новия си филм - фентъзи-комедията "Витлеемска светлина". Съавтор на сценария и изпълнител на главната роля е Зденек Сверак.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1046

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1032

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1031

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ