04 Май 2024събота20:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Вялата битка за главен архитект на София

11 от 13 кандидати за поста представиха публично концепциите си за бъдещето на столицата

/ брой: 53

автор:Деси Велева

visibility 2195

Предрешен ли е изборът на нов главен архитект на София? Ще възстановят ли доверието си столичани към важния пост? Вярват ли в честен конкурс, проведен в среда на публичност и откритост? Тези три въпроса се въртят в общественото пространство през последните 2-3 месеца, откакто стана ясно, че 10-годишният "мандат" на досегашния главен архитект на София Петър Диков приключи и за мястото му е обявен конкурс. От самото начало на подборната процедура от Столичната община не спряха да тръбят колко държат на откритостта, диалогичността, публичността, обективността и всякакви форми на връзки с хората, които в практиката си рядко прилагат.
15 кандидати за поста се впечатлиха от обещанията за справедлив и отворен към публиката избор и заявиха желанието си да участват в него. На първия етап отпаднаха двама заради липса на задължителни документи - Петър Чавов и Юрген Порш. 13 останаха в надпреварата и преди няколко дни 11 от тях участваха в публична дискусия и представиха част от концепциите си с виждания

как трябва да се развива София

през следващите години и как ще управляват подопечната им администрация.
Много от кандидатите за поста по един или друг начин в настоящето или миналото се оказаха свързани с общинската администрация. Най-известният от тях е арх. Влади Калинов, който от десет години е директор на дирекция "Контрол по строителството" към Направление "Архитектура и градоустройство". Преди това е бил и главен архитект на район "Банкя". Другият, свързан в момента със столичната администрация, кандидат е Иван Шишков, който е главен архитект на район "Триадица". Кандидатурите на двамата не са изненада, освен това имената им са най-често спряганите за победители в конкурса.
Бивш директор на дирекция "Контрол по строителството" в София, а преди това и управител на дирекция "Архитектура и градоустройство" е Иван Несторов. Кариерата му на държавен служител се развива и в дирекция "Благоустройство и геозащита" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Още един, желаещ да оглави направлението по архитектура, е арх. Николай Пърпов. Самият той е работил във въпросното звено повече от десетилетие и освен това вече е участвал в битката на главен архитект през 2005 г.
Общински съветник от СДС в София пък е бил до средата на 90-те години арх. Николай Яръмлъков. Друг кандидат - арх. Огнян Тунтев, също има дълъг опит в общински администрации.

Той е бил главен архитект 9 пъти

като последователно е заемал поста в Петрич, Якоруда, Благоевград, Симитли и др.  
Настоящият председател на Съюза на архитектите в България Георги Бакалов също се кандидатира за шеф на градоустройството в София.
Останалите, желаещи да вземат поста, работят в различни архитектурни бюра. Един от тях е арх. Бойко Кадинов, който освен това ръководи и катедра "Обществени сгради" в УАСГ. Арх. Стефан Добрев има архитектурно студио, което е работило по проект за реконструкция една от четирите централни градски части на София, както и по проект за изграждането на най-големия подземен паркинг в града.
Управителят на "АТМ" Ивайло Мишев също се кандидатира за нов главен архитект. Неговото архитектурно студио бе едно от седемте, които искаше да проектира Подробен устройствен план на Борисовата градина с идеята до стадион "Васил Левски" да се построи нов център за изкуство.
Останалите кандидати да оглавят НАГ са Иван Моев от "ТОП Арх" ЕООД, Здравко Здравков от "Квадра-04", както и Румен Несторов от "Лоел".
Всички 13 архитекти, преминали първия кръг на оценяване, ще представят концепциите си за развитие на града в близките дни пред комисия, оглавявана от зам.-кмета на София Юлия Ненкова. В нея влизат и архитекти, общински съветници и представители на общинската администрация, които трябва да оценят концепциите на кандидатите. Оценените с над 4 точки, ще имат възможност да защитят проектите си. Последната цедка е интервюто, а първите трима най-добри ще бъдат класирани според резултата си.
Преди това обаче мераклиите за поста имаха възможност да представят вижданията си за бъдещото управление пред столичани. 11 от кандидатите се изправиха пред свои колеги и граждани и отговаряха на въпроси за бъдещата си работа.
Не е изненадващо, че всички заложиха като свои бъдещи цели откритост,

публичност и диалог със столичани

Общите тези на почти всички се оформиха около заключението, че системата се нуждае от реформа и преструктуриране на администрацията. Нови звена за по-голям контрол и координация между служителите в различни отдели и райони на София бяха сред задължителните точки за реализация на кандидатите за поста. Никой не отрече и факта, че в ръцете на столичния главен архитект е концентрирана огромна власт и той трябва внимателно да се възползва от нея. Всички бяха категорични, че запазването на културното наследство трябва да е сред приоритетите в работата на бъдещия главен архитект.
Повечето кандидати не се престрашиха да разкрият публично конкретни идеи от своите концепции, а предпочетоха да ги оставят за защитата през комисията за подбор. Поне такива са надеждите на слушателите на 5-6-часовата презентация и последвалата я дискусия. Дано архитектите са скрили в ръкава си идеи за цялостната визия на София и ги държат в тайна за широката публика, защото иначе ще се окаже, че нямат никаква представа как ще ръководят градоустройството. По-голяма част от претендентите решиха, че ще спечелят повече симпатии и доверие като разкрият миналата си и настояща работа, постижения и награди, а не като се спрат на целта, заради която са се събрали. А тя бе да представят бъдещата си дейност на ръководители на направление, което е от изключителна важност на столицата.
 Предложение с метрото да се стига до Божурище направи арх. Иван Моев, според който то може да премине в трасето на жп линията, която продължава до Банкя. Друга негова идея е подземната железница да достигне до Симеоновския лифт чрез създаването на нова станция 17 по този метродиаметър на Околовръстното шосе.
Да намали срока за издаване на различни документи и на разрешителни за строителство, което да помогне сферата на строителството да излезе от застоя, се закани арх. Огнян Тунтев. Според него районните архитекти трябва да работят заедно и да могат да издават разрешителни за цяла София, като така се спре корупционния натиск. 24-ма архитекти в София и Направление "Архитектура и градоустройство" са мощен екип, който обаче не се натоварва в правилната посока, категоричен бе арх. Тунтев.
Арх. Стефан Добрев пък обеща да се заеме сериозно с облика на центъра на столицата, особено с липсата на хармония между различни сгради и фасади. Според него трябва да има експертна комисия, която да преценява как всяка нова сграда се вмества в съществуващата градска среда. За наличието на разностилие между сградите в София призна и арх. Влади Калинов. Той отчете и лошото състояние на някои от 1400-те културни паметници, което обаче се дължало на недоброто законодателство. Арх. Калинов се застъпи за създаването на изцяло нова структура на направлението към общината, което иска да оглави. Сред идеите му е и поддържане на зеленини системи по покривите на сградите, крайпътното залесяване, подземното събиране на смет,

насърчаването на използване на електромобили

Да се развият транспортните връзки със сателитните на София селища като Елин Пелин и Костинброд и на жилищните екозони в Панчарево, Бистрица, Владая, Банкя бяха сред предложенията на арх. Георги Бакалов. Той има идея и за създаване на велоринг около центъра на София, който да обедини съществуващите разпокъсани велоалеи. Бакалов застава зад идеята да има отдел за връзки с обществеността, както и звено за културно-историческото наследство.
Един от най-младите кандидати - арх. Здравко Здравков, пък обеща нов електронен портал и е-архив. Той предвижда още да се уеднаквят документите, които се изискват от гражданите от архитектурните звена във всичките 24 района на София.
Кандидатите за поста обаче се оказаха неподготвени на отговарят на част от въпросите по време на дискусията с граждани. С уклончиви твърдения и общи приказки те посрещнаха питането дали "обещават да спрат корупционните практики, наложени от Петър Диков, ограничавайки болните амбиции на инвеститорите за презастрояване на града. Наличието на отношения с едрия бизнес, които биха повлияли на работата им, членството в политически партии и евентуална принадлежност към "Държавна сигурност" също вълнуваха присъстващите на дискусията. Те не получиха потвърждение на нито един от въпросите си и така кандидатите се оказаха с чисто минало и желание за чисто бъдеще. От двучасовата дискусия стана ясно, че надеждите на хората са наследникът на Петър Диков да спре лошите практики, установени в градоустройството на София в последните 25-26 години. Сега на ход са от общината, от която столичани очакват справедлив конкурс без никакви съмнения за опорочаване на процедурата и независим победител, работещ за града си.


Модератор на дискусията бе Адриана Начева, която работи в Лондон и е в топ 10 на най-влиятелните жени архитекти в света

Кандидатите за главен архитект, които получат средна оценка над 4 от журито, ще продължават в конкурса
Снимки Благовеста Цветкова

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ