16 Юли 2025сряда21:20 ч.

Вузовете ще обучават студенти съвместно

Започна кандидатстването за изследователски статут на висшите училища

/ брой: 133

автор:Велиана Христова

visibility 1359

Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно, както и да бъде въведен статут на "проектни" докторанти. Това предвижда проект за промени в Закона за висшето образование, публикуван в сайта на МОН за обществено обсъждане до 11 август. 

Целта е вузовете да си сътрудничат чрез създаване на съвместни мултидисциплинарни специалности. Студентите, записани в тях, ще изучават отделните дисциплини в различни университети. Законопроектът урежда условията и реда, при които вузовете ще сключват споразумения за съвместно обучение в специалности от нерегулираните професии в направления, за които всеки от тях има акредитация, съответстваща на неговата част от съвместното обучение. В проекта се посочва и съдържанието на споразумението, разпределението на парите за издръжка и издаването на съвместни дипломи и пр. Приемът ще е в рамките на утвърдената от МС бройка в съответното направление на координиращото висше училище.

С друга промяна се дава възможност степен "доктор" да се придобива по научен проект. Докторантите ще се обучават в продължение на поне 3 години в редовна форма с договор между вуза или научната организация и ръководителя на проекта. В това време ще им се плаща според извършената от тях работа и условията на договора - сумата може да е в пъти над докторантската стипендия от 500 лв. Конкурси за "проектни" докторанти ще се обявяват по всяко време на годината извън утвърдените от МС бройки.

Междувременно служебният кабинет е одобрил предложената от МОН методика за определяне на статут на изследователски висши училища. Вузове, които искат да получат такъв статут, вече могат да кандидатстват на база на научните си резултати през предходните 4 години, съобщиха от МОН. Оценката ще е в точки и се основава на информацията, представена от висшите училища в периода 2017-2020 г. при ежегодната оценка на тяхната научна дейност - научните резултати, видими в международните бази данни SCOPUS и/или Web of Science. За да получи изследователски статут, висшето училище трябва да събере не по-малко от 1000 точки.

Справка в SCOPUS за 2016-2021 г. показва, че в международен план най-много (35%) са публикациите от социалните науки, включително икономика, иконометрия и финанси, бизнес, мениджмънт и счетоводство, психология, изкуства и хуманитарни науки. При публикациите от България обаче техният дял е едва 11%. Най-много са българските публикации от областта на физиката. 

При кандидатстването прилагането на методиката и крайният резултат ще се проверяват от междуведомствена комисия, назначена със заповед на образователния министър. В нея влизат представители на МОН и икономическото министерство, на Агенцията за научни изследвания и иновации, на БАН и на Съвета на ректорите. От 2022 г. списъкът на изследователските университети ще се актуализира ежегодно. Включването в него е за 4 години с възможност за удължаване при изпълнени критерии. Тези университети ще получат от Националния план за възстановяване и устойчивост допълнително целево финансиране за научна дейност. 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ