16 Септември 2025вторник18:00 ч.

Втора среща в Рияд за мир в Украйна

Делегацията от Киев изчака разговорите САЩ-Русия, за да продължи консултациите с посредниците

/ брой: 55

автор:Дума

visibility 19038

Представители на САЩ и Русия започнаха преговори в саудитската столица Рияд в рамките на усилията на Вашингтон да посредничи за ограничено примирие между Украйна и Русия, съобщиха световните агенции. Преговорите се провеждат при закрити врата в хотел "Риц Карлтън". Делегацията на Москва е оглавявана от дипломата от кариерата Григорий Карасин, в нея влиза и Сергей Баседа, висш служител от разузнаването и приближен на руския президент Владимир Путин. Първоначално бе съобщено, че в делегацията на САЩ влизат пратеникът за Украйна Кийт Келог и президентският съветник по национална сигурност Майк Уолц. Но по-късно агенциите съобщиха, че делегацията на САЩ се ръководи от старши директора за Европа в Съвета за национална сигурност Андрю Пийк и директора за политическо планиране в Държавния департамент Майкъл Антон.
Ключов фокус в преговорите е спиране на въздушните удари срещу енергийни съоръжения. Русия и Украйна принципно се съгласиха за това частично примирие, но то все още не е приложено. Според руския президентски помощник Юрий Ушаков ще се преговаря и за възобновяването на Черноморската зърнена инициатива. Такива договорености са били постигнати по време на телефонния разговор между Владимир Путин и Доналд Тръмп.
До ранния следобед имаше две почивки на руско-американските преговори, втората бе заради обяд. Тези преговори не бяха завършили до редакционното приключване на броя.
В неделя посредниците от САЩ преговаряха и с украинската делегация. Очаква се те да имат нови разговори след диалога с руската страна. В Киев съобщиха, че украинската делегация не е отлетяла от Рияд, за да "проведе свои консултации" с представителите на САЩ след разговорите им с руската делегация.
В нощта срещу неделя киевският режим за пореден път атакува с дронове нефтената помпена станция "Кропоткинская" в руския Краснодарски край. Тя обаче е част от международния  Каспийски тръбопроводен консорциум (КТК). Преди това подобна атака срещу инфраструктура на КТК бе извършена на 19 март, часове след решението на Путин по предложение на Тръмп да се спрат ударите по енергийните обекти.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 497

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 512

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 536

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 557

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ