17 Юли 2025четвъртък01:01 ч.

От УНИЦЕФ препоръчват допълнително обучение за социалните работници

Всяко второ българче е преживяло насилие

Близо 46% са обект на психически тормоз, ниско е доверието в органите за закрила на детето

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 848

Всяко второ дете (47%) до 18 г. е преживяло насилие, става ясно от национално представително проучване на международната изследователска компания "Coram International" по поръчка на УНИЦЕФ. Емоционалното насилие е най-често срещаното (45,9%), последвано от физическото (31,2%) и сексуалното (15,6%), както и от  пренебрегването (10,5%). Едно на всеки три хлапета се чувства застрашено от насилие. Според анализаторите най-притеснителното е, че 13% от подрастващите са изживели и физическо, и психическо, и сексуално насилие. 

Родители с по-ниско образование или от по-бедни семейства по-често използват насилствени възпитателни методи. Родители, които са удряни или бити в детството си, почти 4 пъти по-често налагат насилствени наказания на своите деца. Навярно затова почти всяко трето българче твърди, че е подлагано на физическо насилие в детството си, а "у дома" е най-честото място.

Най-често извършителите на физическо насилие над деца в училище и в общността са други деца.

Докато при физическото насилие по-чест обект са момчетата, при емоционалното потърпевши са еднакво и двата пола. С емоционалното насилие децата най-често се сблъскват в училище и в общността. Засилва се и онлайн тормозът. Около 16% съобщават, че са били подложени на сексуално насилие в детството си.

Липсва доверие в органите за закрила на детето и навярно затова се подават малко сигнали. Доста възрастни признават, че не знаят къде да подадат сигнал за застрашено дете, други се боят от реакция или отмъщение, ако подадат сигнал за инцидент. Необходимо е МЗ да разработи процедури за подаване на сигнал от здравни работници за случаи на насилие над деца, припоръчва УНИЦЕФ.

Социалните работници демонстрират разбиране на проблема и добро познаване на признаците на насилие или злоупотреба. В сектора има сериозни проблеми с недостиг на квалифицирани специалисти,  затова е необходимо специално обучение на социални работници и стимули за работа с деца. Специалистите от правораздаването са добре осведомени за насилието над деца, но не познават проблема с онлайн тормоза и неговото разпространение, поради което и при тях е необходимо специално обучение, става ясно от изследването.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ