Всяко четвърто дете е в интернет над пет часа дневно
Половината от подрастващите влизат в социални мрежи поне по пет пъти на ден
/ брой: 6
Над 50% от децата влизат в социални мрежи поне пет пъти на ден. Най-използван от тях е Тик Ток, следван от Снапчат и Фейсбук. 25% са в интернет пет и повече часа на ден. Това показват резултатите от проучване на Държавната агенция за закрила на детето и Черноморската академия за сигурност, проведено сред 1273 ученици в шести, седми и осми клас на територията на община Варна. Подобна е ситуацията в цялата страна. Миналата година такова проучване беше проведено и в София.
Освен използването на социални мрежи близо 70% от децата са в интернет пространството всекидневно между един и три часа. Положителна е тенденцията на увеличаване на учениците, които са запознати с настройките за поверителност - над 80%.
Проучването показва още, че близо 77% от децата ще се обърнат към родителите си, ако се почувстват застрашени или тормозени онлайн. Всяко десето би сигнализирало първо на Националната телефонна линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето. Толкова не биха потърсили никъде помощ и ще се опитат да се справят сами. На въпрос дали са изпадали в ситуация на дискомфорт в нета 75% отговарят, че не са. 14% са били жертви на кибертормоз, като 9% от тях споделят, че този вид тормоз продължава, въпреки че са сигнализирали компетентните институции.
Повече от половината деца, участвали в проучването, са попадали в чат, в който се използва нецензурна реч, 493 са били свидетели на грубо поведение онлайн, 230 деца споделят за обиди относно външния им вид.
Над половината от учениците играят в мрежа с хора, които не познават. Голяма част са получавали покани за приятелство от непознати, както и за срещи на живо, отправяни са им предложения за подаръци от непознати.
Почти 100% от децата сърфират през мобилен телефон. Всички са посочили, че следват най-вече актуалните за тях инфлуенсъри и ютубъри.
Според анализ на Черноморската академия за сигурност, предоставен на ДАЗД, между двете проучвания - в София и във Варна, се отчита положителна тенденция и нарастване с 4% на родителите, които се грижат за настройките за поверителност на децата си. Отчита се и близо 4% по-малко деца жертва на онлайн тормоз в сравнение с данните отпреди близо година.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.