16 Юли 2025сряда14:19 ч.

Всяка трета фирма признава за корупция в европроектите

Има осезаемо увеличение на киберпрестъпленията, властта е безсилна срещу нелегалната търговия с горива, сочи доклад на ЦИД

/ брой: 234

автор:Дума

visibility 1161

Над 35% от българските фирми твърдят, че е необходимо неофициално плащане, за да се гарантира достъп до европейско финансиране. Това показва изследване на българската организирана престъпност, изготвено от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Измамите със средства на ЕС се извършват чрез подкупи, фалшифициране на документи, конфликт на интереси и злоупотреба с власт. Най-често срещаните измами са по европрограмите, администрирани от Министерството на земеделието и храните. Тези престъпления обаче се доказват много трудно, защото по всеки проект има консултантски бюджет от 12%, с който корупцията може да бъде платена "законно" и срещу подкупа дори да се получат счетоводни документи, обясни Тихомир Безлов от ЦИД.

3 млрд. лв. от престъпна дейност са се въртели през м.г., които са инвестирани в скъп начин на живот, покупки на къщи, апартаменти, бизнес, свързан с трафика на хора (хотели, нощни клубове, козметични салони и пр.), показва докладът. Общата оценка в него все пак е за трайно намаляване нивата на насилие. През последните години има значително свиване на пазара за нелегални цигари и известен спад на организираните ДДС измами. Има обаче осезаемо увеличение на киберпрестъпленията и вътрешния пазар на секс услуги. България е световен фактор в киберпрестъпността, сочи докладът. 30% от фирмите у нас са пострадали от кибератаки м.г., а ръстът на този вид престъпност у нас за последните 3 години е 300%. Най-честите мишени са банки, финансови институции и големите интернет търговци.

Приходите от нелегалната търговия с горива у нас се изчисляват на 700 млн. лв. годишно при положение, че общият легален е малко под 9 млрд. лв. Подозренията са, че големите вериги също участват в схемите за пласиране на нелегално гориво, но обичайните заподозрени са малките рафинерии, които пласират горива към малките и ведомствените бензиностанции. Нелегалните горива се използват главно от строителните и транспортните фирми, както и от селскостопанските производители. Властите не могат да се борят с този вид престъпност, констатират от ЦИД и посочват, че м.г. властите са заловили едва 365 тона горива без документи. Разкриваемостта на този вид престъпност е само 0,1%.

Продажбата на наркотици все така генерира огромни постъпления за организираната престъпност у нас. Най-голяма експанзия се забелязва при продажбата на марихуана, гласи докладът на ЦИД.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 231

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 256

/ брой: 129

Епични провали

visibility 257

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ