19 Април 2024петък03:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеки втори би дал сигнал за корупция в службата си

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 65

Близо половината българи - 49,3%, биха подали сигнал към компетентните органи за корупция на работното им място, 29,8% не биха го направили, а 20% отказват да отговорят на въпроса. 50,7% биха сигнализирали за конфликт на интереси, а 29,2% твърдо не биха. Това показва проучване на Българския институт за правни инициативи (БИПИ), проведено със съдействието на Кралство Нидерландия.
Най-голяма готовност да сигнализират имат по-младите, по-високо образованите и живеещите в големите градове, докато по-възрастните и хората в малките населени места се страхуват за работното си място. Близо 90% смятат, че трябва да се сигнализира за корупция, но едва половината биха го направили. Причините за това са недоверието в институциите и скептицизмът, че сигналът няма да доведе до нищо, обясни социологът Радостина Ангелова. 47,8% биха подали сигнала в самата фирма, а 37,9% - в полицията, 33,5% - в медии, а много малка част от хората - в КПКОНПИ и прокуратурата. Според Ангелова вътрешните механизми на обществото са отслабени като реакции, което показва, че хората са привикнали с тези проблеми. Фактът, че 60,7% от хората биха се чувствали несигурни, ако подадат сигнал за корупция срещу лице на висок пост, е показателен за това как работят институциите. Възпиращ фактор е и липсата на възможност за подаване на анонимни сигнали. Нормативната ни уредба не защитава добре лицата, подаващи сигнали, и е изключително важно да бъде създадено адекватно национално законодателство, каза шефът на БИПИ Биляна Гюрова.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ