21 Ноември 2024четвъртък14:41 ч.

Тенденции

СЗО/Европа:

Все повече подрастващи правят незащитен секс

У нас от 57 197 живородени бебета майките на 5820 са под 20 години

/ брой: 208

автор:Аида Паникян

visibility 1812

За осем години от 70% на 61% сред момчетата и от 63% на 57% сред момичетата е намалял делът на сексуално активните юноши, използвали презерватив при последния полов акт. Почти една трета от подрастващите (30%) съобщават, че не са използвали нито презерватив, нито противозачатъчно хапче при последния полов акт. Това става ясно от анкета, проведена сред повече от 242 000 15-годишни в 42 страни и региони в Европа в периода 2014 - 2022 г. Данните от запитването са обобщени в спешен доклад на Регионалния офис на СЗО за Европа. Според него процентът на незащитен секс сред подрастващите в цяла Европа е тревожно висок, което излага младите хора на значителен риск от полово предавани инфекции и непланирана бременност.
Новите данни са публикувани като част от многостранното проучване за здравно поведение на деца в училищна възраст (HBSC). Като цяло докладът подчертава, че значителна част от сексуално активните 15-годишни деца участват в незащитен сексуален контакт, което СЗО предупреждава, че може да има дълготрайни последици за младите хора, включително нежелана бременност, небезопасни аборти и повишен риск от заразяване с полово предавани инфекции (ППИ).
В цяла Европа средно 1 на всеки 5 момчета и 1 на всеки 7 момичета съобщават, че са правили секс. Почти една трета (30%) от тези тийнейджъри казват, че изобщо не са използвали контрацепция последния път, когато са правили секс. Това число е постоянно от 2018 г.

Подрастващите

очевидно се нуждаят от повече, но и достоверна информация. „Имаме нужда от образование, което обхваща всичко от съгласието до контрацепцията, за да можем да вземаме информирани решения и да се предпазим“, коментира 16-годишен юноша от Ирландия и допълва, че като тийнейджъри достъпът до точна информация за сексуалното здраве е жизненоважен.
"Мисля, че на национално ниво трябва да наблегнем повече на информирането на младите хора за това как можем да вземем правилното решение да започнем своя безопасен сексуален живот, което са тези методи на контрацепция, които могат да ни предпазят както от непланирана бременност, така и от полово предавана инфекция". (Момиче от Република Молдова, цитирано в Доклада на СЗО/Европа).
"Смята се за срамно момчетата да не са сексуално активни, но за момичетата напротив, срамно е да бъдат сексуално активни и да се говори за това", казва момиче от Северна Македония.
"Младите хора в България и до ден-днешен нямат точна информация по тези въпроси (сексуално образование - б.р.), макар да разполагат с интернет. А на политическо ниво липсва воля за въвеждането на подобна програма", каза преди време пред Дойче веле сексологът д-р Златко Илиев.

Момчетата по-често се фукат?

Като цяло момчетата са по-склонни да съобщават, че са имали полов акт на 15 г. (20% срещу 15% момичета), установява докладът на СЗО/Европа. Но са наблюдавани и широки междунационални/регионални отлики с различни модели за момичета и момчета. Например разпространението на полов акт при момчетата варира от 5% в Киргизстан до 38% в България. Докладът отчита, че разпространението на правенето на секс е значително по-високо сред момчетата, отколкото момичетата в някои страни и региони, включително България и Унгария.
Момчетата са по-склонни от момичетата да съобщават, че са имали сексуален контакт на 15-годишна възраст (20% срещу 15%). Тийнейджърите, които съобщават, че са имали полов акт, били запитани дали са използвали противозачатъчно хапче последния път и положително са отговорили 26% от момичетата и 25% от момчетата. Най-често момичетата съобщават за употреба на противозачатъчни хапчета в Холандия (Кралство) (61%), Швеция (52%) и Дания (51%), а най-малко вероятно е в Гърция (6%) и Словакия (7%), става ясно от доклада. Данните сочат, че най-високият дял на момчетата, съобщаващи за употреба на противозачатъчни хапчета, е установен в Белгия (50%), Финландия и Обединеното кралство (по 44%).

За България

Често се съобщава, че България е сред първенците в Европа по ранни раждания или както казваме - деца, родени от деца. По данни на statista.com за 44 европейски държави България е с най-висок дял на раждания от майки под 20 г. в Европа при 9,99% от всички раждания в страната. Според други статистически източници (cbs.nl) страната от ЕС с най-голям брой майки в тийнейджърска възраст е България (41 майки на 1000 момичета). По данни на ДАЗД "за периода от 1 октомври 2015 г. до момента на извършване на проверките (30 броя) през 2016 г. регистрираните случаи на ранни съжителства и ранни раждания, както и на новородените от малолетни и непълнолетни момичета, е 853, от които 448 малолетни/непълнолетни момичета, встъпили в ранни съжителства и/или осъществили ранни раждания и 405 новородени бебета. Общият брой новородени бебета са 405, като 5 са родени от малолетните майки, а останалите 400 от непълнолетни. Тринадесет от майките са родили по две деца, а две от тях са бременни за трети път". Установени са и случаи на деца, които са родили на 10, 11 и 12 г., като Сливен е един от регионите, в които са идентифицирани най-много.
Макар да са оскъдни конкретните данни за ранни бракове и съжителства, от НСИ отчитат, че през 2023 г. от общо 57 197 живородени майките на над 10% от децата са под 20 г.
Общо 5820 бебета миналата година са родени от майки тийнейджърки, като 690 от тях са се родили в област Сливен, 630 - Пловдив, 415 - Стара Загора, а в област София-град са само 352.
Отдавна се говори, че проблемът с ранните бракове и раждания е изключително сериозен за страната ни, но сякаш сериозни мерки не се предприемат.
Промени в Семейния кодекс от края на декември 2023 г. гласят, че "брак може да сключи лице, навършило осемнадесет (18) години". Това означава, че вече е  отпаднала възможността за сключване на брак на навършили 16 г. с разрешение на съда, но не означава, че съжителствата на семейни начала са забранени. Там са регистрирани близо 25% от всички ранни бракове и раждания в България. От друга страна, не може да се отрече тихият, но последователен труд на здравните медиатори, които в годините работиха за сексуално ограмотяване на общностите, в които у нас най-често се среща феноменът "дете, родено от дете". Въпреки това, очевидно е, че проблемите с ранните съжителства и ранните раждания все още не са решени. Заради ранни бракове или съжителства, макар и с изключения, огромната част от подрастващите спират да ходят на училище.
И да, все повече високообразовани българки, европейки и американки отлагат раждането на първото си дете за след 30 г., залисани в правенето на кариера или в стремежа си най-напред да осигурят съвременни условия за отглеждане на бъдещото си дете.

КЗК се сети да проверява застрахователите за картел

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 223

Не е ясно вдигат ли ДДС ставката за ресторанти, хляб и фитнеси

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 223

Над 50% спад в производството на велосипеди у нас

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 223

България водеща в ЕС по ръст на строителството

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 223

Стачна вълна залива Европа

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 223

Сръбската опозиция нахлу в съда в Нови Сад

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 223

ЕНП намери място на Мария Габриел

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 223

Накратко

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 223

Мъка евроатлантическа

автор:Александър Симов

visibility 233

/ брой: 223

Пиянството на един народ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 260

/ брой: 223

Пророци на стероиди

visibility 181

/ брой: 223

У нас има абсолютно класово неравенство

visibility 223

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ