09 Май 2024четвъртък17:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Времето ни изпитва за издръжливост

Доклад на учени от 48 страни потвърждава затоплянето по света

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 23

2011 година е била най-студената в сравнение с поредицата 2008 - 2011, но остава сред най-горещите в трите последни десетилетия. Това се казва в доклад, публикуван в САЩ, който насочва вниманието към многобройните екстремни метеорологични явления в контекста на климатичните промени, предаде АФП.
Тенденцията да се покачват температурите продължава и миналата година, констатира докладът на Националното управление на океанските и атмосферни изследвания на САЩ. Температурите на повърхността на планетата нареждат 2011 г., която беше белязана от крайни атмосферни явления по целия свят, сред 15-те най-топли години от края на XIX век.
Докладът, който се насочва за първи път към връзките между промяната на климата и екстремните метеорологични явления, признава, че определянето на причините за тези събития остава трудно. "Въпреки че учените не могат да установят връзка между специфични климатични явления през 2011 г. и промяната на климата с абсолютна сигурност, новите изследвания им помагат да разберат как възможността за такива явления нараства с глобалното затопляне", подчертава агенцията.
Изследователите откриват, че възможността днес да се случат горещини като тези, засегнали Тексас през 2011 г., е двадесет пъти по-голяма по време на цикъла "Ла Ниня", отколкото преди 50 години, преди началото на затоплянето на Земята.
Метеорологичните смущения са свързани с появяването на студените води на течението "Ла Ниня" на повърхността на екваториалната зона на Тихия океан. Докладът цитира историческите засушавания в източната част на Африка, Югозапада на САЩ и Северно Мексико. "Ла Ниня" се появява всеки четири или пет години и трае 1-2 години. То допринася и за сезона на по-високата от средната сила на тропическите урагани в северната част на Атлантическия океан и за намаляването на средната сезонна интензивност на циклоните в тихоокеанския североизток.
Полярните области продължават да показват през 2011 г. по-бързи от останалата част на планетата промени. Ледът се разтопи през лятото, достигайки втората в историята си най-малка площ, измерена някога през лятото. Като цяло ледниците на планетата продължават да намаляват през 2011 година. В Антарктида бе достигнат исторически температурен рекорд на 25 декември 2011 г. - 12 градуса, или с 1,1 градуса по-висока от предишния.
Докладът използва 43 индикатора, за да отбележи и идентифицира промените и тенденциите на климатичната система на Земята. Сред тях са концентрацията на парников газ, равнището на соленост на океаните, облачната покривка.
Концентрацията на основните парникови газове в атмосферата като въглеродния двуокис (СО2) продължават да нарастват и през 2011г. За първи път в историята на наблюденията въгледвуокисът във въздуха надхвърли 390 частици на милион, а солеността на океанските води нараства в зоните със засилено изпарение.

Защитихме хората с реални действия

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 85

"БСП за България" с № 24 за изборите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 85

БСП постигнахме конкретни резултати за хората в 49-ото НС

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 85

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 401

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 351

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 385

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ