Севим Дагделен:
Време е левите да излязат по площадите
Демокрацията е възможна само чрез социалната справедливост, убедена е депутатката от Немската левица в Бундестага
/ брой: 248
Севим Дагделен е родена през 1975 г. в Дуисбург, провинция Северен Рейн-Вестфалия, в семейство на турски гастарбайтери, преселили се в Германия през 70-те години на миналия век. Започва да работи едва 15-годишна. Още тогава видях, че богатствата се разпределят несправедливо, че работниците не получават и една десета от това, което им се полага за труда им, казва днес момичето. Завършва право, а в немската левица я довеждат бойкият й дух и антимилитаризмът, както и желанието й да се пребори с несправедливостта. Така започва политическата й кариера. Депутат е от Die Linke (Левицата) в Бундестага.
- Добре дошли в България, Севим. И защото сте у нас за конференцията "Лявото днес", организирана от Фондациите "Бузлуджа" и "Роза Люксембург", първият въпрос е: какво е да си ляв днес?
- Да бъдеш ляв днес, а всъщност - и вчера, и утре, означава да се говори за собствеността, за решенията на управляващите, за нашето, на хората, отношение към всяка власт. Трябва да питаме непрекъснато - и себе си, и хората: капитализмът ли е краят на историята? Защото много хора и в Европа, и по целия свят вече са убедени - капитализмът се провали като строй. Изследването на БиБиСи от края на м.г., за което читателите на ДУМА непременно знаят, също сочи, че капиталистическият строй се е провалил. Имаме нужда от ново общество, от нов порядък, задачата на левите е да излязат дори по площадите, да организират дискусии за идеологиите. И трябва, непременно трябва да говорим за социализма на ХХI век. Защото 88 процента от хората, пак според изследването на БиБиСи, виждат провала на капитализма, те трябва да бъдат спечелени от нас за изграждането на нов обществен ред, който не съдържа "логиката за преследване на печалба", а си поставя за цел изграждането на икономика, обърната към интересите и нуждите на мнозинството. Говоря за икономически и обществен ред за социално добруване за всички хора. Ред, който да създава условия за мир по целия свят.
- Твърди се, че социализмът е компрометиран. Така ли е според вас?
- Не, в никакъв случай не е компрометиран. Знаете кой и защо твърди подобни неща. Преди седмица в Германия - една от най-големите капиталистически страни, беше огласено проучване на близкостояща до социалдемократите фондация. Над 49 процента от хората казват: "Социализмът е добра идея, до момента обаче - прилагана погрешно". Така че големият въпрос е как можем да я приложим добре. Някои страни в Латинска Америка например вече се отправиха по този път, можем да се поучим от тях.
- Вашата партия, ако правилно ви разбирам, вярва в социалистическото бъдеще.
- Цялата немска левица иска да преборим, да превъзмогнем капитализма, да стигнем до социалистическото общество. Това е крайната ни цел, записана е и в програмата на партията ни. И вярвам, че ще се случи, друг начин просто няма -днешният актуален икономически и обществен ред вече доказа, че не работи за хората, това се вижда и по икономическа криза. И не само немската левица говори за бъдещето на социализма - милиони хора по света, вече казах, 88 процента от запитаните в проучването на БиБиСи, което е проведено в 27 страни, признават, че капитализмът се е провалил. Съвсем и изцяло се е провалил. А не ни трябва алтернатива на капитализма, която би могла да доведе до фашизъм, и точно затова се боря за социализъм, като твърдо вярвам в този бъдещ строй.
- Не често чуваме толкова ясни думи и виждаме толкова ярка вяра в социалистическото бъдеще. Всъщност немската левица е много силна антимилитаристична партия. Но и вашата, и моята страна заедно сме в общ военен блок - НАТО. Значат ли думите ви, че вашите леви са и срещу НАТО?
- Разбира се, че сме срещу НАТО, искаме разпадането на този пакт, това е позицията на лявата партия на Германия. И дори си мислим, дали не би било правилно, за да постигнем разпада му, да излезем от военния съюз. Французите вече веднаж направиха това. А ако Германия днес излезе от НАТО, пактът значително ще отслабне.
- Тежка задача обмисляте, Севим. Трябва повече хора да застанат зад нея.
- Да, така е. Но точно това е необходимата и важна задача пред левицата. Нали много неща са трудни в живота, но това съвсем не значи, че са невъзможни!
- Какво казвате на тези, които са скептици за постигането на социална справедливост?
- В обществото има огромно богатство в ръцете на малко хора. И много бедност за останалия народ. Богатството е несправедливо разпределено, то е от ограбването на обикновените труженици. Когато видим противоречията в обществото - между тези, които работят, и другите, които богатеят, виждаме и необходимостта да се преборим за социална справедливост. А само чрез нея е възможна демокрацията. Който е срещу социалната справедливост, не може да е демократ.
- А колко често в Германия се провеждат дискусии за социализма, за лявото?
- Много често. Но проблемът в Германия, както и в много други страни, е, че медиите са в ръцете на капитала.
- И по света е така.
- Та затова медиите не популяризират думите, действията ни, дискусиите, които организираме, мероприятията, които провеждаме. Всяка дискусия срещу капитализма, всеки просоциалистически материал бива задушаванан в зародиш.
- Има ли излизане от тази клопка?
- Да, дискусиите трябва да започват отдолу - с работещите хора, с безработните, с дискриминираните. Така заедно бихме могли да създадем контрапубличност с алтернативни медии. От Латинска Америка например взехме опита за другарските радиостанции и за собствен телевизионен канал. Немската левица вече има такъв проект, имаме си он лайн телевизия, която е срещу неолибералния фронт на останалите медии. Целта ни е да спечелим колкото се може повече хора за каузата - капиталът на левите хора са милионите отрудени граждани, сред нас милионери няма.
- Следите, знаем, процесите у нас. Имате ли надежда да се появи общото българско ляво?
- Важното е да си изясните какво всъщност означава "ляво съдържание". Но проблемът не е специфично български - почти навсякъде десните използват ляв речник. Това, разбира се, е преодолимо. Социалната проблематика вече превзема общественото пространство, не бива точно нея да оставяме в ръцете на десните. Социалдемокрацията в много европейски страни предизвика огромни загуби за лявото движение, социалдемократите просто изоставиха социалните въпроси. Това доведе до "десен отговор" в много страни, сега там управляват десните популисти - например в Италия, в Холандия, в Швеция, във Великобритания, а и в много източноевропейски страни. Затова левите трябва да интервенираме - само в лявото пространство следва и може да се говори за социална проблематика и справедливост. Трябва по-настоятелно да искаме минималното възнаграждение за трудещите се да бъде увеличено, за ориентир може да служи изискването на Европейския съвет, че минималната заплата трябва да е поне 60 на сто от средната заплата в съответната държава. За всички хора трябва да има социално осигуряване, което да им гарантира достоен живот.
- Каква е политическата алтернатива, за която вашата партия се бори?
- Ако успеем да дадем ясна алтернатива на днешната неолиберална икономическа политика на властта, ще успеем да направим бедността, безработицата, социалното изключване, т.е. всекидневните проблеми на много, много хора, политическа алтернатива. Именно левите политици трябва да покажат на хората, че капиталистическата икономика е причина за безработицата и експлоатацията. А синдикатите трябва да са централен партньор на левите формации, там трябва да засилваме левите политики и да се застъпваме за промяна на профсъюзите, за да може те да станат истински борбени организации за защита на хората на труда.
- Какво ви се струва най-несправедливо в света, в който живеем?
- Продължават да се орязват социалните права на работещите, на пенсионерите, на социалнослабите. В същото време продължават да се намаляват данъците върху печалбите, върху капитала. Според изследване на Международната организация на труда в Женева най-малко 1 млрд. души в света са безработни, което е 20 процента от световното население и 1/3 от всички, които могат и искат да работят. Повече от 1.2 млрд. души живеят в абсолютна бедност, разполагат с по-малко от 1 долар на ден за оцеляване. Повече от 1 млрд. хора по света гладуват - само през последната година броят им е нараснал с нови 75 млн. души. А печалбите на големите концерни, чрез неолибералната икономическа политика от 70-те години насам, масирано се увеличават. Чрез дерегулацията на пазарите на труда и политическото отслабване на профсъюзите пък постоянно се намалява заплащането на труда. Евростат отчита, че през т.г. в ЕС има повече от 23 млн. безработни, от които цели 15 млн. са в еврозоната. Но реално безработните всъщност са повече от 40 млн., защото хора, които не намират работа, формално регистрират например еднолични фирми без особен успех или, отчаяни, се оттеглят от активното търсене на работа.
Общественият ляв проект трябва да е еднакъв за всички леви партии, и в неговата основа да е правото на всеки човек на труд - право, налагано чрез държавна политика.