Време е и богатите да плащат
Неодобряването на привилегированото отношение към данъчните изселници в Швейцария се засилва
/ брой: 251
След решението на френското правителство да повиши данъците на френски граждани с доходи над 1 млн. евро със 75%, голям брой известни и богати французи решиха да пренасочат авоарите си към други европейски страни с ниски данъчни ставки. Най-богатият французин и ръководител на компанията LVMH Бернар Арно поиска белгийско гражданство. Решението му предизвика доста противоречиви коментари, дори в. "Либерасион" публикува на първа страница снимка на Арно, който държи куфар, а заглавието над нея гласеше "Разкарай се, богат идиот!". В Белгия няма данъци върху богатството, а данъците при наследяване на имущество са по-леки. Съседната на Франция Швейцария също привлича множество прочути богати чужденци. Най-известният французин сред тях е певецът Джони Холидей, който живее там от 2006 г. Холидей е облаган според данъчна система, запазена за чужденците, която има доста преимущества. Данъците се изчисляват въз основа на начина на живот, а не на базата на доходите. Не случайно и Швейцария има статут на данъчен рай.
Неодобряването на привилегированото отношение към данъчните изселници в Швейцария се засилва. След като миналия месец парламентът отхвърли предложението на левоцентристката Социалдемократическа партия за премахване на данъчните облекчения, преди известно време стана ясно, че швейцарската данъчна система ще бъде подложена на референдум, за да се разбере дали хората искат тя да бъде премахната. Обединени леви партии и синдикати успяха да съберат необходимите 100 хил. подписа, за да внесат предложението "Достатъчно с данъчните привилегии за милионерите" за референдум. В кантоните Цюрих, Шафхаузен и Апенцел тази практика вече бе отменена след референдуми.
Швейцария е привлякла над 5000 богати чужденци с данъчни споразумения, сключени въз основа на наемната стойност на техния имот, вместо на действителния им доход или богатство, при условие че те не работят в страната. Освен пилотът от формула едно Шумахер и поп звездата Фил Колинс сред богатите преселници в Швейцария са певицата Тина Търнър и най-богатият от всички Ингвар Кампрад - основателят на мебелния гигант ИКЕА (IKEA), който се премества от Швеция през 1976 г.
Привилегии за богатите чужденци
Миналия месец долната палата на парламента на Швейцария одобри увеличаването на данъка, плащан от чужди граждани, притежаващи имоти в страната. Новият налог ще бъде на ниво 7 пъти максималния наем, който може да се вземе от жилището. Досега той бе в петкратен размер. Предполага се, че мярката може да влезе в сила в близките 5 години. В Швейцария не искат повече да има данъчни привилегии за богатите чужденци. Според изчисления на местната агенция Sovalco хазната на страната вече е получила 580 млн. евро от французи с високи финансови възможности, имащи имоти или бизнес в алпийската държава.
Специалният данък е въведен за първи път през 1862 г. от кантона Вауд край Женевското езеро с цел да подпомогне туристическата индустрия, като насърчи богати пенсионери от други страни да се преместят да живеят в Швейцария. Правителството твърди, че премахването на данъчните облекчения ще засегне 22 хил. работни места.
Швейцарската банкова тайна
В Швейцария, независимо от сложната данъчна система, максималното съвкупно облагане (федерални, кантонни и местни данъци) не надвишава 25 на сто. За сравнение в по-голямата част от ЕС данъците са от порядъка на 30-50% от доходите.
Благодарение на неутралитета, който страната пази от векове, швейцарският франк остава стабилна валута за разлика от други валути в Европа. В резултат на това към страната се насочват огромни средства и инвестиции.
Началото на швейцарската банкова тайна се поставя през 1934 г., когато Швейцария приема първия си закон за финансовата тайна. Този закон на практика позволява на някого да си открие сметка с минимален брой въпроси, зададени от страна на банката, стига тя да е убедена, че парите не са незаконно придобити. Законът защитава данните на клиентите от трети лица.
Швейцария е една от малкото страни, в които според законите данъчната измама и укриването на данъци са различни неща. Измамата включва подправянето на документи, докато укриването на данъци е просто "премълчаване".
Международният натиск от страни, които смятат, че швейцарските банкови сметки се използват за укриване на данъци и пране на пари, се засилва и през 2007 г. САЩ се намесват сериозно, разследвайки швейцарския банков гигант UBS AG за търговия с вътрешна информация, както и за участието й в срива на ипотечния пазар. Един от ръководителите на UBS е обвинен в това, че е помогнал в укриването на 20 млрд. долара от щатските данъчни власти. През следващата година от САЩ изискват UBS да предостави информация за 52 000 сметки на американски граждани. UBS разкрива информация само за 300 сметки, твърдейки, че повече от това би било нарушения на законите за швейцарската банкова тайна. Президентът и финансов министър на Швейцария Ханс-Рудолф Мерц казва, че страната ще споделя информация само при получаването на "подробни молби за отделни случаи от други страни".
Преди време бившият председател на Националната банка на Швейцария даде знак, че държавата, известна с безкомпромисното си отношение към банковата тайна, до десет години ще започне да повдига завесата кой какви пари къта в Алпите. Филип Хилдебранд заяви, че когато дойде клиент чужденец и си отвори швейцарска банкова сметка, в деня, в който стане това, банковата сметка и името на банката ще се изпращат автоматично на централната банка на държавата, от която е гражданинът.
Дори и Швейцария да загуби ореола си на данъчен рай, все още има доста други страни, които предлагат ниски данъчни ставки и строга данъчна тайна.