20 Май 2024понеделник19:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ВМС искат нова подводница

Преди време министърът на отбраната Аню Ангелов обяви, че страната няма нужда от такава

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 29

Половин година, след като България се отказа да развива подводен флот и пенсионира единствената си подводница с решение на военния министър Аню Ангелов, военноморските сили планират да възобновят програмата си и се надяват към 2020 година да имат осигурено финансиране за това. Командирът на ВМС контраадмирал Румен Николов съобщи, че армията се нуждае от подводница и според сегашните планове след 2020 година тя може да бъде закупена.
ДУМА припомня, че през ноември България официално закри подводния си флот, след като подводницата "Слава" бе извадена от състава на военноморските сили. Така с решението на военния министър бе сложен краят на българското подводничарство, което има близо 100-годишна история.
Подводницата "Слава" става собственост на община Варна и ще бъде превърната в музей, а подводницата "Надежда", която бе изведена по-рано от състава на ВМС, ще бъде нарязана на скрап. Аню Ангелов обясни, че в основата на решението за закриването на подводния флот е била военната експертиза на ВМС. Според него е необходим по-различен вид способности, отколкото дава самата подводница. Тази негова преценка беше остро критикувана от експерти, които повдигнаха въпроса и как точно ще се провеждат ученията на военноморските сили без подводница.
В последните години военното министерство вложи значителни средства в придобиването на фрегати. А до 2014 година се планира да бъде извършена модернизация на три фрегати на ВМС. Едно от основните предназначения на фрегатите е откриването и унищожаването на подводници. Според експерти липсата на подводница ще затрудни провеждането на учения и подготовката на моряците.
"Подводницата е едно съоръжение, даващо наистина не само боен потенциал, но и възможност за разузнаване, за определяне на район, където са така наречените асиметрични заплахи", каза Николов, аргументирайки необходимостта да бъде закупена машината. "Всеки има нужда от това, което може да си позволи. На този етап сами разбирате, че трябва да бъдем съпричастни с условията, в които живеем, а подводницата е едно изключително скъпо съоръжение", посочи командирът на ВМС. Според него България може да си закупи среден клас подводница. Той не представи точни разчети колко би могла да струва една такава подводница. "Зависи от годините й, но като пример мога да ви кажа - тази, с която ние с умиление се разделихме, само батерията й струваше 5 млн. лв. Колегите от Германия казаха, че могат да я вземат и да я включат в Книгата на Гинес за това, че поддръжката от нашите моряци беше такава - гаранцията е пет години, ние я използвахме 11", коментира Николов.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ