17 Юли 2025четвъртък11:39 ч.

Властта удари тавана за нови дългове

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 1370

На аукцион са пласирани ДЦК за 69,18 млн. лв. съвкупна номинална стойност, съобщиха от Министерството на финансите. Постигнатата среднопретеглена доходност по 20-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, падна до 1,39%. Най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобили банките - 41,2%, пенсионните и гаранционни фондове - 34%, следвани от застрахователните дружества с 20,2%, и други инвеститори - с 4,6%.

Това е последната част от заложения за тази година нов дълг. Общо тази година държавата е взела зами от вътрешните пазари на стойност близо 1 млрд. лв. Толкова беше заложено в Закона за държавния бюджет за 2019 г. Властта осигури плащането на изтребителите Ф-16 Блок 70, но явно иска да има повече пари във фискалния резерв. Заради изтребителите беше актуализиран Бюджет 2019. Покупката им ще увеличи дефицита в консолидирания бюджет на касова основа от първоначално заложените 0,5% от БВП до 2,1%, или малко над 2,2 млрд. лв. Част от сумата за изтребителите беше пласирана на 22 юли, а останалите пари се набавиха от проведените на 29 юли и 26 август аукциони.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ