Властта пуска Скопие да преговаря с ЕС
Уж конкретните условия на правителството към Северна Македония отново не включват срокове за изпълнение
/ брой: 194
Въпреки продължаващите провокации на Скопие, България ще подкрепи Северна Македония да започне преговори за еврочленство заедно с Албания. Тази позиция ще заеме България на 15 и 17 октомври, когато са срещите на върха на ниво външни министри и лидери на страните от ЕС. Очаква се тогава двете страни да получат покана с дата за начало на преговорите. Поредният голям компромис към Скопие стана ясен след отговор от външния министър Екатерина Захариева на въпрос на ДУМА в МС. След заседанието на кабинета, на което позицията е била одобрена, Захариева и вицепремиерът Красимир Каракачанов обявиха българските условия към Скопие в преговорния процес. Близо половин час двамата уверяваха, че ултимативните условия към македонската държава са "ясни, категорични и точни", а подкрепата ни нямало да е безусловна. Условията към Скопие не съдържат дати и срокове.
България иска от Скопие "в най-бързи срокове": общата комисия по изчистване на спорните исторически въпроси да завърши работата си, като отрази фактите и не търси компромис между тях и македонската пропаганда; да коригира учебниците по история, литература и география, в които фактите са изопачени; да се откаже от всякакви претенции за малцинства у нас и да спре езика на омразата към България в обществените медии; да бъдат премахнати надписите върху паметници, паметни плочи и сгради, насаждащи омраза към България; да осъди югославския комунистически режим и да реабилитира репресираните хора заради българското им самосъзнание.
Ако Северна Македония не изчисти спорните моменти от общата ни история, България нямало да й позволи да завърши преговорите. Ще подкрепим фактическото й присъединяване към ЕС само след изпълнение на всички условия, зарече се Захариева. Каракачанов допълни, че преговорите зависят от това дали съседите ще бъдат честни или ще продължат да ни разиграват. България можела да реагира при отварянето и затварянето на всички 35 преговорни глави. Правителството не приема критики, че е закъсняло с формирането на официалната си позиция, която ще мине и през парламента. Разписани са сега условията, защото сега е моментът да бъдат разписани, заяви Захариева. За обвързващи с еврочленството на Северна Македония условия на България настоя първи преди седмица президентът Румен Радев.
Държавният глава напомни вчера, че е поканил македонския си колега Стево Пендаровски у нас, въпреки че общата комисия по исторически и образователни въпроси не е напреднала с работата си. Радев контрира коментарите на Пендаровски, че българската позиция е "вътрешнополитически въпрос", като заяви, че не е работа на македонските политици да коментират вътрешнополитическия живот в България, както той не коментира и не се занимава с вътрешнополитическите въпроси на Северна Македония. Според Радев нашата позиция е в интерес на Северна Македония, защото внася ясни европейски критерии и устойчивост в процеса й на приобщаване. Очаквам българското правителство да отстоява последователно тази позиция, посочи държавният глава.
Очаква се Народното събрание да гласува днес позицията на МС за Северна Македония.