Властта обеща засилен контрол и план за отваряне на училищата
Малките ученици се връщат в клас до 10 дни, но само ако се тестват редовно, стана ясно след срещата на правителството при президента Румен Радев
/ брой: 204
Уверения за план за връщане на учениците от 1 до 4 клас в училище, помощи за родители в отпуск, безплатни тестове и средства за работещите на първа линия дадоха министри от правителството пред президента Румен Радев. Той организира спешната среща, за да обсъдят ситуацията с пандемията и мерките, които се вземат за овладяването ѝ. В разговорите участва вицепрезидентът Илияна Йотова, но не и премиерът Стефан Янев.
През последните дни броят на заболелите и починалите българи е тревожно висок, а болниците се задъхват, обобщи президентът. Той потвърди, че алтернативата пред служебното правителство е била или да затвори напълно държавата по примера на предишните управляващи, или да приложи гъвкав и отворен подход. Радев не спести критиките към министри, че на хората не им е било дадено достатъчно време да адаптират новите мерки и това е предизвикало стрес и възмущение. Президентът обаче напомни, че предишните управляващи са насадили крайно недоверие към ваксините, които са най-надеждната защита срещу коронавируса. "Всеки има право на мнение по ваксините, но статистиката на заболелите и починалите не се интересува от това. Тя е достатъчно красноречива - най-надеждната защита, която имаме срещу този вирус, е ваксинирането", каза още държавният глава.
Румен Радев заяви очакването си приоритет в работата на правителството да бъде възможно най-бързото връщане на децата в клас, като поиска и решение за ваксиниране на хора със специфични заболявания, за казуса с признаването на антитела и за пълноценния контрол на спазването на мерките.
Планът за връщане на децата до IV клас в училище предвижда редовното им проверяване с тестове със слюнка или във вид на близалки, но само след съгласие на родителите. Здравният министър Стойчо Кацаров смята, че при отпускане на средства от Министерството на финансите такива тестове могат да се осигурят до 7-10 дни. "Училищата няма как да отворят без филтър на входа, който не допуска в тях болни деца, преподаватели и работещи", подчерта министърът на образованието Николай Денков. Той обаче изрази съмнение, че родителите ще бъдат съгласни на тестуване. От 15 септември до 10 октомври броят на карантинираните учители се е увеличил три пъти, а на децата - пет пъти, заразени се оказаха 12 000 деца в училищата и 2000 в детските градини, показват данни на МОН.
Закъсняхме с осигуряването на безплатни тестове, но в понеделник до обяд те ще бъдат осигурени, увери Кацаров. Той допълни, че ще се плаща само за тяхното вземане - до 10 лева. Министърът обеща и засилен контрол на мерките съвместно с Регионалните здравни инспекции, Българската агенция за безопасност на храните, Министерството на вътрешните работи и инспекторатите към общините.
За родители, които в момента ползват отпуск, за да се грижат за деца до 14-годишна възраст, които учат дистанционно, са осигурени необходимите средства, стана ясно по време на срещата. За едно дете подпомагането е от 650 лева месечно, а за родители с две и повече деца са предвидени 975 лева, заяви социалният министър Гълъб Донев.
Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев разясни, че всички специалисти на първа линия - лекари, сестри, санитари, ще получат по 1200 лева. "Останалите средства за болничната помощ, които са в рамките около 40 млн. лв. на месец, ще бъдат преразпределени за лечебните заведения, които ще лекуват КОВИД-19", заяви той.