Владимир Путин: "Разширяването на военната инфраструктура на пакта във Финландия и Швеция със сигурност ще предизвика отговор от наша страна."
/ брой: 123
Сътрудничеството между Русия и НАТО започва през 1992 г., когато Русия се присъединява към програмата "Партньорство за мир". През 2002 г. е създаден Съветът "Русия-НАТО", който разглежда въпросите по сигурността и съвместни проекти - борба с тероризма, военно и хуманитарно сътрудничество в Афганистан, неразпространение на ядрените оръжия.
През 2009 г. полският външен министър Радослав Сикорски предлага включването на Русия в НАТО. Година по-късно това е повторено в отворено писмо на германски експерти по отбраната, начело с бившия военен министър Фолкер Рюе. В писмото се твърди, че "Русия е нужна, за да може пактът да неутрализира надигащите се Азиатски сили"...
Отговорът на постоянния представител на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин е недвусмислен: "Великите сили не се присъединяват към коалиции, те създават коалиции. Русия смята себе си за велика сила."
След 2014-а, когато в Киев е свален президентът Янукович и в отговор на преврата Русия присъединява Крим, отношенията "Русия-НАТО" са замразени.
На 16 май т.г., в отговор на планираното приемане в пакта на Финландия и Швеция, Владимир Путин заяви: "Разширяването на военната инфраструктура на НАТО във Финландия и Швеция със сигурност ще предизвика отговор от наша страна"...