ВКС ще умува още за "сградна инсталация"
Граждани и организации протестираха вчера пред Съдебната палата срещу плащането на таксата
/ брой: 221
Гражданската колегия на Върховния касационен съд не излезе вчера с тълкувателно решение по искането на националния омбудсман Мая Манолова за отпадане на т.нар такса "сградна инсталация", която се начислява и на абонати, отказали се от това да ползват парно. Съдиите трябва да решат дали при доставка на топлинна енергия са приложими разпоредбите на Закона за енергетиката или пък на Закона за защита на потребителите. Докато в първия закон изрично е записано, че потребителите дължат таксата, тълкуванието на Закона за потребителите допуска обратната хипотеза, предвид евродирективата за правата на потребителите. "Икономическата ситуация в страната е такава, че за хиляди българи плащането на 60-80 лв. такса за сградна инсталация е проблем", заяви вчера Манолова по време на заседанието на Общото събрание на Гражданската колегия при ВКС. Манолова не се ангажира да прогнозира кога Касационният съд ще реши за таксата. Същевременно съдът единодушто "бетонира" т.нар такса "юрисконсулт" по граждански и търговски дела.
Още преди вчерашното заседание десетки граждани и представители на неправителствени организации протестираха пред Съдебната палата срещу такса "сградна инсталация". Недоволните граждани се оплакваха от монопол на "Топлофикация". Металните заграждения на Съдебната палата бяха облепени с плакати, от които бе видно, че протестиращите са недоволни не само от "Топлофикация", но и от съдебната система в България. "Настояваме българският съд да се произнесе, че трябва да се спазват директивите на ЕС", заяви изпълнителният секретар на Федерацията на потребителите в България Емил Георгиев. Има директива, в която ясно е записано, че потребителят трябва да заплаща само за услуга, която той желае да използва, коментира експертът. Мадлен Кирчева от Гражданско сдружение за защита на правата на гражданите и държавата каза, че се готвят протести пред районните съдилища, тъй като е погазено правото на потребителите. Стоян Стоянов от Национален център за човешки права и общински реформи пък припомни случаите на самоубийства сред длъжници на "Топлофикация". Той обяви, че има изготвени жалби до институциите на ЕС, както и до Европейския омбудсман, които ще бъдат внесени, ако решението на ВКС не е в полза на гражданите.
Според Мая Манолова такса "сградна инсталация" трябва да отпадне, защото е в противоречие със Закона за защита на потребителите, според който не може да се плаща за непоискана услуга или стока. Мая Манолова обяви, че е готова с предложения за промени в Закона за енергетиката, които да направят плащането на таксата по-справедливо. Според нея таксата е неправомерна за хората, които са изключили топлозахранването и дори са демонтирали радиаторите в домовете си. "Хората са обезверени и отчаяни на ръба на оцеляването, особено в случаите, когато граждани губят жилищата си, продадени в изпълнително производство в дълг към "Топлофикация", каза още Манолова.
В момента над 440 хил. домакинства в София плащат таксата на "Топлофикация-София", независимо дали ползват парно или не. Друг проблем са адвокатските възнаграждения, които при съдебен процес от страна на "Топлофикация" се начисляват заедно с таксите и лихвите. Мая Манолова за пореден път се обяви за отпадане на юрисконсултантските възнаграждения, които натоварват хората допълнително минимум с 300 лв. пред съд и 350 лв. пред частен съдия-изпълнител. Тя ще поиска още в Закона за енергетика да отпадане забраната за сваляне на радиаторите.
Протестите да прераснат в гражданско неподчинение, ако не бъде премахната таксата "сградна инсталация", заплашиха недоволните пред Съдебната палата. Ивайло Илиев от Асоциация за защита на длъжниците обяви, че във фейсбук страницата им ще бъде публикувана методика, която ще дава разяснения как точно да се защитят хората в съда срещу "Топлофикация".