19 Юни 2025четвъртък18:52 ч.

На снимката: ген. Марк Александер Мили

Висш генерал на САЩ звънял в Пекин да парира сблъсък

Военноначалникът се опасявал от непредсказуемостта на Тръмп на финала на мандата му

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 732

Председателят на Съвета на началник-щабовете на американската армия генерал Марк Мили е смятал Доналд Тръмп за психически нестабилен през последните месеци от мандата му и тайно се е обаждал в Пекин, за да предотврати евентуален военен сблъсък между двете страни. Това разкрива новата книга на ветерана журналист Боб Уудуърд и колегата му Робърт Коста, която излиза на пазара в САЩ следващата седмица, а откъси от нея публикува в. "Вашингтон пост", където те работят. 

Марк Мили е провел два телефонни разговора с началника на китайския Генщаб Ли Цзочън в последните месеци от мандата на Тръмп, опасявайки се, че той може да разпали въоръжен конфликт между САЩ и Китай. Първият разговор е бил на 30 октомври преди президентските избори, а вторият е бил на 8 януари, дни преди встъпването в длъжност на Джо Байдън. В първия разговор ген. Мили е уверил, че САЩ нямат планове да атакуват Китай. "Няма да атакуваме или да извършваме операции срещу вас", казал Мили на събеседника. Нещо повече, той директно обещал на китайския си колега, че ще го уведоми предварително, ако Вашингтон планира да проведе някакъв вид военна операция срещу КНР. "Генерал Ли, вие и аз се познаваме от пет години. Ако ние ще атакуваме, тогава ще Ви се обадя предварително. Това няма да е изненада", цитиран е Мили, който все още е на поста си. Първото обаждане на Мили е било предизвикано от констатациите на американското разузнаване, че е вероятно Китай да бъде атакуван от САЩ. 

Във втория разговор на 8 януари, след безредиците на Капитолийския хълм във Вашингтон, Мили казал на Ли Цзочън, че САЩ са "100 процента стабилни" и подобни ексцесии са възможни понякога в демократична система. Според Уудуърд и Коста обаче китаецът е останал недоволен от разговора. Тогава Мили още същия ден се е свързал с тогавашния ръководител на Индотихоокеанското командване на САЩ адмирал Филип Дейвидсън и препоръчал да отложи планираните военни учения в зоната му, за да спадне напрежението в отношенията на Вашингтон с Пекин. Дейвидсън направил точно това.

Разкрива се също, че лидерката на Камарата на представителите Нанси Пелоси в телефонен разговор с Мили на 8 януари характеризирала Тръмп като луд. Генералът ѝ отговорил: "Съгласен съм с теб за всичко".

Накрая Мили извикал на съвещание част от генералитета, на което попитал военноначалниците, гледайки всички право в очите, дали разбират как се изпълнява решението за ядрен удар. Той подчертал, че макар такова решение да се взима от президента, председателят на съвета на началник-щабовете също участва в този процес. Уудуърд и Коста уточняват, че Мили е бил напълно наясно с факта, че се държи като бившия военен министър Джеймс Шлезинджър, който през август 1974 г. поискал от генералите да се консултират с него и тогавашния ръководител на съвета Джордж Браун, ако президентът Ричард Никсън, изправен тогава пред импийчмънт, бе разпоредил ядрен удар. 

Междувременно, според откъси от книгата, предишната директорка на ЦРУ Джина Хаспел е изразила мнението, че САЩ са "на път към десен преврат в последния участък от мандата на властта на Тръмп". И Байдън казал за Тръмп, че той "всъщност не е американски президент", твърди според Уудуърд.

Самият Тръмп отвърна, че "и през ум не му е минавало да атакува Китай", като добави, че "това е най-смехотворното нещо", което той някога е чувал. Тръмп обаче заяви, че ако се окаже истина готовността на Мили да предупреди китайците за готвена атака, това е държавна измяна. "Много хора ми звъняха и ми казаха това". 

Отделно британският в. "Файненшъл таймс" разкрива нови детайли от сложните отношенията между САЩ и Китай. Изданието пише, че президентът Джо Байдън е поканил китайския си колега Си Цзинпин да проведат лична среща, но предложението му не е било прието. Вестникът се позовава на източници, запознати с хода на телефонния разговор между двамата политици, проведен на 9 септември. Разговорът, организиран по американска инициатива, е продължил час и половина. Той е едва вторият по рода си между лидерите на САЩ и Китай след встъпването на Байдън в Белия дом. Първият се състоя преди седем месеца, на 10 февруари, припомня изданието.

В статията се обяснява, че Байдън е предложил провеждането на среща на върха с цел да се излезе от задънената улица в отношенията между Вашингтон и Пекин. Източници на изданието обаче разкриват, че Си Цзинпин е настоял САЩ да се придържат към по-малко агресивна реторика към КНР.

Друг събеседник на вестника разкрива, че срещата на върха е спомената от Байдън като една от възможностите за по-нататъшно взаимодействие с китайския президент и Белият дом не е очаквал незабавен отговор.

Събеседниците на вестника не са единодушни какво може да е продиктувало нежеланието на Пекин да организира среща на върха. Споменават се, например, рисковете за здравето, свързани с коронавируса. В тази връзка се припомня, че Си Цзинпин не е напускал Китай от януари 2020 г. Тогава, още преди началото на пандемията, той посети Мианмар. 

По-късно Байдън опроверга публикациите в медиите, че Си Цзинпин отказал среща на четири очи с него. "Не е вярно", каза Байдън в отговор на въпросите от пула на Белия дом дали китайският лидер наистина е отхвърлил предложението за среща с него и дали Байдън е бил разочарован от отказа.

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 1286

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1895

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 2028

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 1953

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 1785

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 1902

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 1374

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 2050

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 2033

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ