Висока е поносимостта на българите към насилието
/ брой: 109
Прагът на поносимост на българите към насилието остава висок. Това коментира директорът на фондацията "Център за развитие на устойчиви общности" Станимира Хаджимитова по време на конференцията "Нулева толерантност към тормоза и насилието на работното място". Форумът бе организиран съвместно с Фондацията "Фридрих Еберт". По думите й в началото е домашното насилие, което е и причина за насилието на улицата, в училище, на работното място.
Понятия като "тормоз" и "насилие" звучат универсално, но статистиката показва, че по полов признак има различия и неравенства, каза Калина Дренска от "Фридрих Еберт".
92% от жените реагират със защитно поведение при насилие, а 7% го възприемат като предизвикателство за справяне. Сексуалният тормоз на работното място причинява сериозни последици за организациите като страх и тревожност или срам между служителите, което води до намаляване на производителността и засяга цялото функциониране и развитие на организацията. През 2019 г. в Комисията за защита от дискриминация са постъпили 921 жалби по този признак. През 2018 г. са били 600, а година по-рано - 535.
Българките рядко подават жалби за сексуален тормоз на работното място. В същото време през 2016 г. 75% от жените, заемащи висши ръководни длъжности в Европа, са били жертва.
Според синдикатите липсват конкретни мерки за превенция на сексуалния тормоз в КТД на национално, секторно и фирмено ниво и следва да се разработят и въведат.
Законът за защита от дискриминация дефинира сексуалния тормоз и го разпознава като форма на дискриминация, но финансовите санкции в него са малки и не им се обръща внимание.