14 Март 2026събота15:22 ч.

Вигенин настоява механизмът за помощ при бедствия да е по-гъвкав

/ брой: 136

автор:Александър Симов

visibility 461

Механизмът за помощ при бедствия в Европейския съюз трябва да стане по-гъвкав. Това обяви пред журналисти в Страсбург евродепутатът Кристиан Вигенин. Той е обсъдил темата с еврокомисаря Кристалина Георгиева. Повод за това е било посещението на Георгиева в Перник, дни след земетресението от 5,8 по Рихтер, което нанесе щети, с които градът и държавата трудно се справят. Още тогава обаче Георгиева обяви, че едва ли ще има помощ от ЕС, защото според правилата на Европейския солидарен фонд, за да се получат пари от него, разрушенията трябва да са нанесли щети в размер поне на 0,6 от БВП на дадената страна.
Мисля, че е крайно време да се помисли за промяна на това правило, коментира Вигенин. Според него трябва да има възможност да се отпуснат до 100 милиона евро, преди да започнат оценки на щетите, което отнема доста време. Кристалина Георгиева е съобщила на евродепутата, че също е обмисляла такава идея и че ще я внесе скоро за обсъждане в Европейския парламент. Вигенин декларира, че евродепутатите от левицата ще подкрепят предложението.
Проблемът на България днес е, че правителството няма никаква представа какво да прави в Европейския съюз, подчерта Вигенин за пореден път. Това обаче ще се промени през 2013 г., когато БСП спечели изборите, прояви оптимизъм той. В кръга на шегата Вигенин коментира, че европейската работа на социалистите е на ниво, след като вече 50 процента от тях са в Изпълнителното бюро на БСП (евродепутатите от БСП са четирима, а освен Вигенин наскоро и Илияна Йотова стана член на ИБ).

Закон за хранителната верига би осветлил спекулата

автор:Дума

visibility 2064

/ брой: 47

До края на юни ще санират 585 блока, финансирани по ПВУ

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 47

Газът през април ще поскъпне с 5%

автор:Дума

visibility 2039

/ брой: 47

Големите в ЕС зоват за общ капиталов надзор

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 47

Иран удари с тежки и хиперзвукови ракети

автор:Дума

visibility 1813

/ брой: 47

Испания ще бори речта на омразата

автор:Дума

visibility 2057

/ брой: 47

Накратко

автор:Дума

visibility 2086

/ брой: 47

Кълчища

автор:Таня Джаджева

visibility 2242

/ брой: 47

За нашенския абсурд

visibility 2315

/ брой: 47

Стратегическа глупост

visibility 2170

/ брой: 47

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ