26 Юни 2024сряда11:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ветеринар при всеки фермер поне веднъж месечно

Създаването на специален фонд за справяне с болести при животните предлагат от агроминистерството

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 17

Ветеринарен лекар да посещава всеки един фермер профилактично поне веднъж в месеца, дори да няма конкретен повод или заболяване на животно. За тази мярка настоява Министерството на земеделието и храните (МЗХ), заяви вчера зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров. Пакет от мерки в областта на ветеринарномедицинската дейност представиха вчера на съвместна пресконференцията зам.-министърът Димитров и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев.
Според Цветан Димитров в договорите между ветеринарите и фермерите трябва да се заложи посещение поне веднъж месечно. Тази мярка предстои да се консултира с Българския ветеринарен съюз, но според Димитров не е нормално фермер и лекар да живеят през две преки, а фермерът да не знае, че животното му е болно от антракс.
МЗХ предлага и промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност, като ще се създаде отново фонд "Епизоотии". Такъв фонд е съществувал допреди 15 години и не е ясно защо е закрит. Той обаче би позволил по-бърза реакция на държавата при избухване на заразни заболявания. Възможно е парите в него да се трупат, като се отчислява процент от таксите, събирани от агенцията по храните (БАБХ), коментира зам.-министърът. Годишно приходите на агенцията са около 50 млн. лева, затова има възможност поне 5 млн. лева да влизат във фонда. Цветан Димитров гарантира, че пари от животновъдите за целта няма да се вземат. Според Димитров средствата от този фонд ще позволят бързо и адекватно ликвидиране на новопоявили се огнища на особено опасни и икономически значими заразни болести по животните. Припомняме, че бившият изпълнителен директор на БАБХ Пламен Моллов също беше предложил създаването на такъв фонд след заразата със "син език" по животните. Той обаче не успя да убеди управляващите да подкрепят идеята му.
Друга мярка е въвеждането на многогодишна държавна профилактична програма, която да осигури планиране на дейностите по профилактиката на болестите по животните. Зам.-министърът коментира, че с реализирането на поне тригодишна профилактична програма ще се даде възможност за навременно осигуряване на необходимите средства за диагностика и превенция.
Предвижда се Центърът за оценка на риска по хранителната верига вече да бъде самостоятелно звено на пряко подчинение на министъра на земеделието, като според кабинета това ще гарантира независимост, безпристрастност и обективност на научната оценка по здравеопазване на животните. Именно на базата на тази оценка ще се изготвя и държавната профилактична програма. До момента центърът е бил на подчинение на директора на БАБХ, което според Димитров прави възможно не винаги министърът да получи точната оценка.
Земеделското министерство предлага и нови административни мерки, които се отнасят най-вече до оптимизиране на Интегрираната информационна система на БАБХ. Тя трябва да служи като надежден и основен инструмент пред БАБХ, Държавния фонд "Земеделие" и Европейската комисия при отчитането на популациите животни, ветеринарномедицинските мероприятия, държавната профилактична програма, програмите за надзор и здравния статус на България. Предвижда се при неизпълнение на ветеринарномедицинските мероприятия и държавната профилактична програма Информационната система на БАБХ да оповестява в ДФЗ, че съответния фермер не е допустим за подпомагане. Според МЗХ тази мярка ще има дисциплиниращ ефект. "Всяко отклонение от нормите ще лишава фермера от субсидии", каза Димитров. Засега санкциите за неизпълнение на медицински мероприятия и профилактики ще останат същите, но е възможно тяхното увеличение. Димитров обаче коментира, че според него санкция от 200 лева за даден фермер не съответства на последствията от действията им. Според директора на БАБХ Дамян Илиев санкциите и в момента са достатъчно големи, но има проблем с тяхното налагане.

 

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 832

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 924

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 786

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 971

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 995

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ