17 Юли 2025четвъртък11:43 ч.

Вестници пишат за Борисов 260 пъти само за 10 дни

Няма равнопоставеност между отразяването на кандидатите за президент в медиите, алармират неправителствени организации

/ брой: 217

автор:Павлета Давидова

visibility 2215

В периода от 7 до 17 септември министър-председателят Бойко Борисов е влязъл общо 261 пъти в събитията, отразявани от 6 основни печатни медии. За сметка на това лидерът на БСП Сергей Станишев е споменат едва 77 пъти. Данните са от междинната статистика от медийния мониторинг на предизборния процес в България, осъществяван от Института за социална политика (ИСИ) и Фондация за европейски прогресивни науки - Брюксел.
Докато Борисов е част от печатния пейзаж средно 26 пъти дневно, лидерите на останалите партии не могат да се похвалят със същото. За 10-дневния период на извадката Иван Костов е отразен общо 52 пъти, Волен Сидеров - 46, а Ахмед Доган - 39. Лидерите на останалите партии се класират едва с по двайсетина дописки. С присъствието си в печата ГЕРБ отново води с присъствието с цели 327 места, БСП е с 249, ДПС - 80, а останалите партии са споменати едва в по 5-6 публикации дневно. Кандидатите за президент също са получили различно отношение - двойката Плевнелиев/Попова е спомената в печата близо 179 пъти, Калфин/Данаилов - 100, останалите кандидати са с по-малко от 30 дописки за всеки в периода от 7 до 17 септември.
"Данните показват неравнопоставеност в медийното отразяване на партии, лидери и кандидати. Това поставя под въпрос демократичността в изборния процес и след като навлезем в активната фаза на изборите", алармира Катя Колева от ИСИ. От института си запазиха правото да коментират по-подробно и евентуално да критикуват с напредване на времето и анализа на данните. Те обаче обещаха да сезират ЦИК, ОИК и СЕМ за всички констатирани нарушения.
В мониторинга са ангажирани много доброволци и неправителствени огранизации. Следят се както националните медии, така и местни печатни издания, телевизии и радия. "Може би сме и първите, които наблюдаваме и личните интернет страници и блогове на кандидати за изборни длъжности", изтъкна Стефан Георгиев, който е координатор на екипа за медиен мониторинг.
От 1 юли се следи за отразени в медиите недемократични актове, свързани с насилие от и към кандидати за изборни длъжности. Под мониторинг попадат и опитите на медии да дезинформират или подвеждат населението. Следи се и за равнопоставеност в отразяването на политическите фигури. До момента са регистрирани около 180 случая, които говорят за потенциално застрашаване на демократичността преди изборите, алармираха от ИСИ.
Вече са констатирани случаи между разминаване на заглавие и информация в печатно издание, което определено подвежда потенциалните избиратели. Медиите са отразили случаи на натиск върху кандидат-кметове, боеве между симпатизанти на партии, неясни мотиви за арест на кандидат-кмет от ЕНП за София. Всичко това говори за застрашаване на демократични процес при предстоящите избори, категорична бе Колева.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ