16 Юли 2025сряда07:42 ч.

Величие и трагизъм

/ брой: 185

автор:Боян Бойчев

visibility 2413

Боян БОЙЧЕВ


"Септември! Септември!
О месец на кръв!
на подем
и погром!"
Заради поемата "Септември" и гражданската си позиция срещу чудовищните репресии след Септемврийското антифашистко въстание Гео Милев "изчезва безследно" - удушен е с тел в Дирекцията на полицията. Както и десетки други като него, жертви на "белия терор", като Йосиф Хербст, Христо Ясенов, Георги Шейтанов... България е страната на убитите поети, на погубените творци. И на безсмъртните...
Защото въпреки репресиите хората на духа продължиха да воюват с перо в ръка. Родиха се "Хоро" на Антон Страшимиров, "Жертвени клади" на Асен Разцветников, "Пролетен вятър" на Никола Фурнаджиев...
Въстанието събира в себе си и величие, и трагизъм.
Трагизъм заради избитите с нечувана жестокост въстаници и техни близки, заради зверските репресии срещу комунистите и земеделците.
"Клаха народа си, както и турчин не го е клал", ще възкликне Антон Страшимиров. Верните на правителството войски, шпицкомандите и чети на ВМРО извършват масови изстъпления срещу мирното население. Войнишките щикове бранят не родината, а властимащите от собствения народ.
Има зверства, прояви на човешка жестокост, които не могат и не трябва да бъдат забравяни. За да не се повтарят...

Само преди дни, на 9 септември, станахме свидетели на прояви на крайна омраза. Кандидат за депутат от БСП беше пребит. Мои познати, минаващи същия ден край Паметника на Съветската армия, също за малко не пострадаха. "Бием комунисти!", подвиквали от агресивната тълпа, обсадила паметника, а от полицията просто посъветвали да се разхождат на друго място.
А величието... Величието е в порива, в стремежа към по-добър и справедлив живот. В момента, когато гладният, босият, страдащият отхвърля страха, робското мислене "и писа със своите кърви: СВОБОДЕН!". Гео Милев видя и възпя нещо, което днес се опитват да отрекат: той възвелича народа в неговия устрем.
Но днес Септемврийското антифашистко въстание е отричано като такова. Било стихиен бунт, а за фашизъм в България въобще не можело да се говори. Само че във фашизма главното са радикалният национализъм, тоталитаризмът, терорът и насилието. Нима всичко това го няма в правителството, дошло на власт след кървавия Деветоюнски преврат? Нима не е фашистки приетият през 1924 г. Закон за защита на държавата? И не е ли фашизъм избиването на леви депутати, интелектуалци, общественици?
Днес капитализмът успешно използва цял набор от инструменти: манипулации чрез медии и социални мрежи, страх и дори откровен терор. Но най-страшното е убийството на идеали, подмяната на ценностната система, което води до егоизъм и безразличие. Днешните млади почти нищо не знаят за Септемврийското въстание, не се интересуват от него, а и няма откъде да научат, защото в учебниците то дори не се споменава... Засега е оставена само безсмъртната поема "Септември"...
"Ние не можем да останем глухи зрители пред народната трагедия. Ние ще останем там, дето е Народът: при Народа, сред Народа", казва Гео Милев...

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ