Възродиха и наградата "Кирил Христов"
В Стара Загора ремонтират с общински средства къщата-музей "Гео Милев"
/ брой: 143
Втори национален литературен приз след "Академик Николай Лилиев" бе възроден по инициатива на Съюза на българските писатели, Министерството на културата и издателство "Захарий Стоянов" със съдействието на община Стара Загора. Специална грамота и отлят от бронз лъв по проект на скулптора Евгени Кузманов получи във връзка със 140-ата годишнина от рождението на лирика Кирил Христов поетът Благой Димитров. Наградата бе връчена в двора на къщата-музей "Гео Милев" в Стара Загора от издателя Иван Гранитски и представителя на културното ведомство Игор Чипев. Отличието се дава за цялостен принос в областта на литературата и културата, то ще бъде връчвано на две години по предложение на СБП.
Роденият на 2 април 1931 г. в село Протопопинци, Западните Покрайнини (бивша Югославия) Благой Димитров е автор на десетки поетични сборници, сред които "Здравец на балкона" (1978), "Живот за почит" (1988), "Брутални години" (1996), "Белег от граница" (2002), "Пространство" и др. През 1970 г. е изключен от редиците на СБП, след като заедно с още четирима автори отказва да подкрепи предложеното от тогавашното ръководство заклеймяване на Нобеловия лауреат Александър Солженици заради книгата му "Архипелагът ГУЛаг".
Яростен патриот и в същото време нежен опоетизатор на природата, човек с непоклатими принципи за опазване на екологията и нетърсещ дивиденти от дисидентските си прояви в миналото - така Иван Гранитски обрисува Благой Димитров. Случаят с изключването от СБП не е случаен: по-късно поетът се противопоставя на проекта за изграждане на каскада по река Места и участва в протестите срещу обгазяването на Русе от румънския химически завод в съседно Гюргево, припомни издателят.
"Не съм очаквал това признание, изненадан съм, но изненадата е много приятна. Не съм свикнал да бъда награждаван, животът ми е преминал в битки, някои от тях изглеждаха предварително загубени, но все пак не съм се отчаял!", призна лауреатът.
"Връчването на награда в атмосферата, където е живял и отраснал Гео Милев, не е случайно! Това място трябва да бъде огласяно от поезия, а не да тъне в тишина", подчерта в емоционалното си слово Иван Гранитски след рецитал по стихове на Кирил Христов в изпълнение на актьорите Вели Чаушев и Йорданка Кузманова. Той изрази надежда, че през т.г. МК ще върне на община Стара Загора дома, където е отраснал Николай Лилиев. Трудно, но не невъзможно било да бъде откупена и родната къща на Кирил Христов от многобройните му наследници. Двата дома да бъдат превърнати в средища за култура е заложено в перспективните планове на общината, на първо време предстои да бъде направен ремонт на къщата-музей "Гео Милев", макар тя да е собственост на държавата, коментира зам.-кметът Иванка Сотирова.
Дъщерята на лауреата Благой Димитров прочете негови стихове от сборника "Здравец на балкона"