08 Юни 2025неделя12:41 ч.

Снимки Емилия Костадинова

Въвеждат точкова система при санирането

282 млн. лв. ще бъдат отпуснати за втория етап на енергийното обновяване на сградите

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 2321

Живеещите в многофамилни сгради ще имат достъп до над 282,4 млн. лв. през втория етап на Програмата за енергийно обновяване. Общият размер на средствата за добре познатото саниране са 1,4 млрд. лв., но само през първия етап сградите ще бъдат финансирани със 100% грант. През втория ще се финансират 80% от разходите за енергийно обновяване, а останалите 20% ще бъдат осигурени със самоучастие на собствениците.

Министерството на регионалното развитие вече публикува за обществено обсъждане Насоки за кандидатстване през втория етап на процедурата. Документите са идентични с тези от първия етап. Предвижда се минималният размер на заявените средства по всяко индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция да е 50 000 лева, а максималният да не надхвърля 7 500 000 лева. Както при първия етап, по процедурата ще могат да кандидатстват многофамилни жилищни сгради, като в тях трябва да има поне четири самостоятелни обекта, които принадлежат на повече от един собственик.

Максималният брой точки, който може да получи всеки проект, е 140. Според един от критериите за оценяване например най-много - 25 точки, ще носят проектите, в които собствениците на над 95% от идеални части от общите части на етажната собственост са подкрепили изпълнението на проекта за саниране. Ако това са сторили под 80% от собствениците, то проектът ще получи само 10 точки. Сред другите критерии е разгънатата  застроена площ на сградата, входа или блока. Ако тя е над 5 000 кв.м, то проектът получава максималните 20 точки. Освен тези критерии има и критерии за административна допустимост. Според тях предложението за съответния проект трябва да е подадено в рамките на крайния срок, съгласно Насоките за кандидатстване. В случай че това изискване не е спазено, предложението се отхвърля, без да се проверява съответствие със следващите критерии за оценка.

Разходи за консултантски услуги за попълване на формуляра за кандидатстване и приложенията към него, както и разходи за външни услуги за подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки не са допустими за финансиране по настоящата процедура. Срокът за кандидатстване по настоящата процедура е не по-късно от 16 часа на 31.12.2023 г., уточняват от МРРБ.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Тръмп и Путин обсъдиха Украйна

автор:Дума

visibility 3201

/ брой: 101

Румъния иска да приеме център по сигурността

автор:Дума

visibility 3830

/ брой: 101

Гърция затяга контрола по пътищата

автор:Дума

visibility 3381

/ брой: 101

Накратко

автор:Дума

visibility 3651

/ брой: 101

Кариерата на бъдещето: професии, създадени от AI

автор:Дума

visibility 3742

Долу ръцете!

автор:Александър Симов

visibility 3322

/ брой: 101

Не на конфронтацията с Русия!

visibility 3987

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ