25 Април 2024четвъртък08:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

Ватиканът пази огромно културно наследство

Тук може да се докоснете до магията на човешкия гений

/ брой: 2

автор:Боян Бойчев

visibility 2319

Да отидеш до Рим и да не видиш папата. Тази българска поговорка може често да се случи в живота. Далеч не всеки, стигнал до Вечния град, има късмета да зърне светия отец. Обаче да отидеш до Рим и да не видиш Ватикана - това вече си е байганьовщина. 

Ватиканът е най-малката суверенна държава в света - и по площ, и по население. Разположена е на хълма Ватикан в западната част на Рим. Управлявана е от епископа на Рим - папата. В нея живеят около 1000 души, повечето църковни служители. Има си собствена поща и печата пощенски марки, собствена гара и железопътна мрежа, която се включва в италианската, а охраната е поверена на швейцарската гвардия от 500 години насам. Обаче най-забележителното е, че на площ от 44 хектара е събрано огромно културно наследство: базиликата "Св. Петър", "Сикстинската капела", Ватиканските музеи, където се съхраняват произведения на изкуството на много известни скулптори и художници, като Ботичели, Бернини, Микеланджело.

Така че вече сме пред огромната крепостна стена, ограждаща малката държава от Рим. Опашката е огромна и се вие като анаконда. Може да изберете да чакате няколко часа и да влезете самостоятелно, но може да се доверите на услугите на многобройните туристически фирми, превзели съседните улици, които срещу по-висока цена предлагат по-бързо влизане (отне ни около половин час) и екскурзовод. 

Ватиканът е отделна държава от 1929 година. Преди това, когато през 1870 година италианските княжества се обединяват, папата не признава новата държава и се затваря зад Ватиканските стени. Тази изолация продължава почти 50 години, докато фашисткият диктатор Бенито Мусолини не решава, че едно преодоляване на кризата би се отразило много добре на политическата му кариера. Така през 1929 година са подписани Латерианските договори, които гарантират суверенитета на града-държава. 

Това ни разказва екскурзоводкта, докато чакаме да влезем. Тя ни дава слушалки с малки предавателчета, чрез които да чуваме разказа й. Минаваме през красива градина, където папата се разхожда в свободното си време. Попадаме в музей, в който са събрани превозните средства на всички папи до днес. Каретите са разкошни, въплъщение на лукса, защото в миналото папите са били избирани задължително от известни аристократични фамилии. В по-ново време главата на римокатолическата църква се придвижва с автомобил ("папамобил") и автопаркът е наистина впечатляващ. 

След това стигаме и до ватиканските музеи. В Пио-Климентовия музей и в музея "Кирамонти" са съхранени уникални статуи и мозайки както от Древен Рим, така и от Ренесанса. Изненада ме това, че римските статуи, които сме свикнали да виждаме бели, всъщност на времето са били цветни, но боята се е изтъркала през вековете. Част от тях са открити след разкопки, но много са били унищожени през Средновековието и използвани като строителен материал. Друг любопитен факт е, че има статуи както на богове и императори, така и на обикновени по-заможни хора. Ако днес запечатваме спомените си с фотоапарат или смартфон, през Ренесанса такава функция са имали картините, а в древността - статуите. Затова може да видите скулптури на цели семейства, заедно с домашните любимци. И поради тази причина телата, които виждаме, не са идеализирани. Дори напротив, колкото по-близки са били до оригинала, толкова по-високо са били оценявани. В Грегорианския етруски музей се съхраняват важни археологически находки от етруските, а в Грегорианския египетски музей - от египтяните. Трябва да посетите и картинната галерия на музея - Пинакотеката, където има картини на Микеланджело, Рафаело, Фра Анджелико и др. Придвижването е трудно, има много народ и ако сте с група, възможността да останете в един момент сам със себе си, е много голяма. Таваните в повечето зали са много красиви и се чудиш накъде да гледаш. Удоволствието да се докоснеш до това безценно културно наследство е невероятно и се изпълваш с гордост и преклонение пред човешкия гений. 

Не очаквайте да видите мои снимки от прочутата Сикстинска капела, таванът на която е рисуван от Микеланджело. Просто снимането в правоъгълната сграда, където се избира всеки нов папа, е абсолютно забранено, както и всякакви разговори, за което следи строгата охрана. Една думичка или блясък на светкавица и си вън. Микеланджело е работил върху тавана в продължение на 4 години, всеки ден, в крайно неудобна поза. Условието е било през това време никой да не го безпокои и никой да не вижда работата му. Произведението се смята за връх в неговото творчество. Изобразените сцени от Страшния съд обаче тогава предизвикват скандал заради голите тела. "Идваме на този свят голи и голи си отиваме", обяснил геният. Папата харесал творбата на Микеланджело и обяснението му. Въпреки това обаче по-късно на художника Даниеле де Волтера било поръчано да прикрие гениталиите. Но съдбата си знае: името на Микеланджело свързваме с думичката гений, а Волтера останал в историята с прякора "художникът-гащи". 

Базиликата "Св. Петър" поразява с огромните си мащаби, с невероятните фрески, икони, статуи - дело на Бернини, който работи тук 50 години, на Микеланджело и др. Това е най-известният паметник на ренесансовата архитектура. Смята се, че тук е погребан Свети Петър - един от 12-те апостоли на Исус Христос. Статуята на Св. Петър в самата базилика се смята, че има чудодейна сила и затова поклонници чакат на опашка, за да целунат бронзовия й крак. Други забележителности са балдахинът - дело на Бернини, както прочутата скулптура на Микеланджело "Пиета". 

Непосредствено пред базиликата се намира прочутият площад "Св. Петър", където вярващите се събират да слушат папата. Дело е на Бернини. Площадът е ограден от колонада.  От двете страни са разположени и статуите на всички папи досега. В средата се извисява египетски обелиск.  

Може да се качите и на самия купол на базиликата. Стига да не страдате от клаустрофобия, защото стъпалата се вият по тесни и ниски коридорчета, по които двама души е изключено да се разминат. Тръгнеш ли, няма връщане. За сметка на това гледката от купола е зашеметяваща. Оттук виждаш истинската красота на Рим: подредените като по конец улици, съхранили векове от световната история. 

 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ