20 Септември 2024петък22:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регион Мизия

Васил Антонов: Решението е едно: Всички срещу ГЕРБ!

Изграждането на АЕЦ "Белене" и довършването на магистрала "Хемус" ще върнат хората от Плевенския регион на картата на страната, категоричен е депутатът от "БСП за България"

/ брой: 35

автор:Юлия Кулинска

visibility 5069

ВАСИЛ АНТОНОВ е роден през 1956 г. Завършил е Икономическия институт във Варна, специалност икономика на търговията. Бил е зам.-директор на "Обществено хранене", изпълнителен директор на фирма "Тибор", икономически управител на Медицинския университет в Плевен. От 1993 до 1996 г. е зам.-управител на Ловешка област. Член е на Международния секретариат на Интерпарламентарната асамблея по православие и ръководител на българската делегация в Асамблеята по православие. Председател е на Българската федерация по шахмат. Антонов е народен представител от БСП в 40-то, 42-то, 43-то и 44-то НС, избран от 15 МИР-Плевен. Зам.-председател е на комисията по вероизповеданията и правата на човека и член на комисията по отбрана.  

"В общините, управлявани от ГЕРБ в последните четири години, нищо добро не се случи"

- Г-н Антонов, Плевен остава сред областите с най-влошена демографска картина. Кои са другите основни проблеми на региона?

- Плевен е една от 28-те области в страната. Общините в нея са 11. Регионът не е изключение от цялостната ситуация в държавата. Проблемите са общонационални, но нашата област е сред тези, в които най-ярко личат диспропорциите в развитието между Северна и Южна България. Ако тази тенденция се запази, опасността от това редица населени места в Плевенска област да преминат във фаза на необратима депопулация е реална. Няма ли разбирането и политическата воля, че преодоляването на този проблем трябва да се превърне в приоритет на управлението, тази част на България е обречена.

До 1989 г. плевенската икономика бе четвърта в страната след София, Пловдив и Бургас и втора по производителност на труда. Перлата на плевенската икономика бе рафинерията "Плама". Изключително силен бе птицекомбинатът "Славяново", чиято годишна стойност на произведената продукция - яйца и птици, се равняваше на 2/3 от стойността на произведения обем на "Плама". Развити бяха предприятия от леката и хранително-вкусовата промишленост, консервен комбинат, тютюнев комбинат, циментов завод, машиностроителен комбинат "Вапцаров", завод за алуминиеви отливки, завод за ядрени прибори, военен завод "Бета" в Червен бряг. Общо 186 предприятия в областта осигуряваха добър поминък на работещите, а Плевен бе един от най-желаните за живеене град в страната.

Днес ситуацията е много по-различна. Ликвидираха се редица производства - "Плама", птицекомбинатът, циментовият завод, предприятията от военната и хранителната промишленост.

В актуалната статистика за 2018 г. Плевенска област по брутен продукт е на 18-о място. Вярно е, че има лек ръст, но това е крайно недостатъчно.

Повишението на икономическата активност води до повишаване на заетостта, но тя остава сравнително ниска, както и до символично намаление на безработицата. Делът на автомагистралите и първокласните пътища в областта е нисък. Лошо е качеството на пътищата в региона.

Средната месечна заплата в областта е на 18-о място, като в обществения сектор тя надвишава частния сектор, което ясно показва, че малкият и средният бизнес са в много лошо състояние и тези фирми са с изчерпан потенциал, а работещите в тях се борят за оцеляване.

- Как ще коментирате управлението на кметовете на ГЕРБ в населените места в региона?

- От 11 кметове в област Плевен в този мандат един е представител на дясното - в Плевен, а пет - на ГЕРБ, като тези петима представители в предходни мандати бяха излъчени от други политически сили. Не е трудно да се прогнозира, че и в предстоящите местни избори ГЕРБ ще подкрепят кметовете си от последния мандат, а и ще опитат да притиснат и да припознаят кмета на Плевен за свой представител. Такава е практиката на политическа всеядност на Борисов и Цветанов. Ако се случи, ще е пагубно за дясното в страната и за опитите му за консолидация.

В общините, управлявани от ГЕРБ в последните четири години, нищо добро не се случи. Като изключим единичните опити за саниране, в нито едно населено място не влязоха инвестиции от държавата.

- МРРБ предлага прекрояване на картата на България, като сегашните шест района за планиране ще бъдат намалени на четири. Как ще се отрази това на Плевенска област?

- Питате ме за поредния експеримент на ГЕРБ, но доколко той ще се реализира? Борисов всеки ден поставя държавата в хаос и нестабилност. Погазва се парламентаризмът, а промените в Изборния кодекс са крещящ пример за отнемане и ограничаване правата на избирателите. Чести са опитите за прикрит или директен лобизъм в законодателството. Все повече управляващите стоварват под различна форма данъчната тежест непосредствено върху физическите лица, от една страна, и от друга - чрез фирмите.

Новото административно деление ще е формално и до нищо няма да доведе. След като в продължение на десет години над 70 на сто от ресурса на оперативните програми се насочва в Южна България, всяко ново деление е безсмислено, ако това не се промени.

- От какво се оплакват плевенчани по време на срещите с вас?

- Срещите, разговорите и контактите ми с хората от региона са всекидневни. Те не се оплакват. Те търсят възможности за решаване на проблемите си и за по-добър живот за тях, семействата и децата им. Те не виждат такива възможности при сегашните условия и модел на управление на страната.

- Как могат да се решат проблемите на хората от региона?

- Категорично решението на проблемите на регион Плевен, а и не само на него, е довършване на проекта АЕЦ "Белене" и дострояване на магистрала "Хемус". Това е пътят за създаване на нови възможности за индустриализация на Плевен и Северна България. Това е пътят за възстановяване на възможностите на българската енергетика. Това е и пътят за преодоляване на различията между Северна и Южна България. 

В политически план този въпрос има един отговор и едно решение - всички срещу ГЕРБ на предстоящите избори, за смяна на пагубния модел на управление на държавата през последните десет години! 

БСП не се бори за власт заради сама власт. Левицата ясно осъзнава отговорността си пред всеки човек, независимо от неговите симпатии и убеждения, пред всеки, който иска да живее нормално и достойно. Всеки трябва сам да избере по какъв път да продължи развитието на страната ни, в каква България иска да живее.

БСП има "Визия за България", която на практика е предизборната й програма. Документът беше подложен на широко обществено обсъждане и беше приет официално от конгреса. Във Визията са заложени идеи, които не са новост за БСП - отмяна на плоския данък и замяната му прогресивен, отмяна на статута на търговски дружества за държавните и общинските болници, отказ от финансиране с публични средства на частните училища, връщане на социални придобивки и други. Всички те могат да се реализират, ако БСП управлява. А да живеем по-добре зависи от всички нас. Затова трябва да изметем ГЕРБ от властта.

Предлагат промени в данъчните облекчения за деца

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 180

Глоба до 50 хиляди лева за опасна стока на пазара

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 180

Сметката за общинските проекти набъбва до 7,3 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 180

Кафето продължава да поскъпва

автор:Дума

visibility 494

/ брой: 180

Израел удари "Хизбула" с бомби в уоки-токита

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 180

Б9 иска колективен отговор на НАТО

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 180

ЕС наказва Унгария с 200 млн. евро

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 180

Накратко

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 180

Защо парите бягат

автор:Евгени Гаврилов

visibility 497

/ брой: 180

МВнР унизително ридае пред Брюксел

автор:Велизар Енчев

visibility 484

/ брой: 180

Левицата се отказа от голямата си цел и днес плаща цената

visibility 525

/ брой: 180

Независимостта - осъщественият национален идеал

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 180

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ