Омбудсманът настоява:
ВАС да уеднакви практиката си по административните нарушения
/ брой: 56
Искане за тълкувателно решение по характера на сроковете в чл. 34 от Закона за административните нарушения и наказания изпрати националният омбудсман до Общото събрание на колегиите на Върховния административен съд. Константин Пенчев пита висшите магистрати дали разпоредба от ЗАНН препраща към Наказателния кодекс.
Посоченият чл. 34 регламентира сроковете, в които трябва да се състави актът за установяване на административното нарушение, за да се образува административно-наказателно производство: 3 месеца от откриването на нарушителя или 1 година от извършване на нарушението, като за митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения срокът е 2-годишен. Ако актът за установяване на нарушението е съставен в тези срокове, но наказателното постановление не е издадено в 6-месечен срок от съставянето на акта, образуваното административно-наказателно производство се прекратява, постановява законът.
Омбудсманът бе сезиран от ИА "Медицински одит" за наличие на противоречива практика на административните съдилища - последна инстанция по тези дела. Конкретният въпрос на експертите от "Медицински одит" е свързан с питането дали докато прокуратурата проверява материалите за извършено престъпление от лекар, сроковете за налагане на административно наказание се спират или текат.
Наложително е ВАС да уеднакви чрез тълкувателно решение практиката на административните съдилища по отношение на характера на сроковете по ЗАНН, тъй като техните съдебни актове са окончателни и не подлежат на обжалване пред ВАС, смята общественият защитник.