01 Май 2024сряда04:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Върнете ни момичетата!

Година по-късно не е ясна съдбата на похитените от терористичната групировка "Боко Харам" над 200 ученички

/ брой: 87

visibility 51

Медиите в България не отделят особено място на международните новини. На пръв поглед това е напълно разбираемо - това, което се случва в нашата къщичка, най-пряко ни засяга, следователно и най-много ни интересува. Само че събитията, ставащи извън пределите на нашата страна, също оказват ефект върху живота ни. Европейският съюз, САЩ, Русия, Украйна - това са водещите международни теми за нашите медии. Що се отнася обаче до новините, идващи, да речем, от някоя африканска страна, то те съвсем са кът. Една новина, разтърсила целия свят, не остана незабелязана и у нас.
14 април 2013 г., късно през нощта терористи от групировката "Боко Харам" нахлуват в общежитието на гимназията в град Чибук, Североизточна Нигерия. Отвличат 276 момичета на възраст от 12 до 18 години. Впоследствие 57 от тях успяват да избягат. Съдбата на останалите 219 ученички и до днес, година по-късно, остава неизвестна.
Отвличането на момичетата от групировката, чието име в превод означава "Западното образование е забранено", шокира целия свят и предизвика дебати по целия свят. Последваха международни протести. По цял свят хората излязоха по улиците в защита на момичетата от Чибук. Стартира кампанията в социалните мрежи BringBackOurGirls ("Върнете момичетата ни"), в която се включиха световноизвестни личности. Едва ли има някой, който да не е виждал в интернет пространството първата дама на САЩ Мишел Обама, държаща този надпис. Хилари Клинтън, носителката на Нобелова награда за мир Малала Юсуфзай, актрисата Ема Уотсън, бившата съпруга на Арнолд Шварценегер Мария Шрайвър, вокалистът на "Ред нот чили пепърс" Антъни Кийдис са само част от познатите на цял свят лица, които застанаха зад кампанията в подкрепа на отвлечените ученички. Пакистанското момиче, несломим борец за равен достъп до образование на момичетата в мюсюлманския свят Малала заяви: Ако сега замълчим, това ще се повтори отново, и отново, и отново.
Съседните на Нигерия държави обявиха война на "Боко Харам", а САЩ изпратиха военни съветници в страната. Нигерийската полиция обяви награда от 300 хил. долара за информация, която би помогнала момичетата да бъдат освободени. На 26 май главнокомандващият въоръжените сили на Нигерия Алекс Бадех обяви, че е известно местонахождението на момичетата, но евентуална операция за освобождаването им била твърде рискована.
Въпросът е година по-късно дали светът още помни трагедията, разиграла се в африканската държава, дали се полагат усилия за откриването на момичетата, или животът им е оставен в ръцете на съдбата. Дали терористичната групировка "Боко Харам" може да бъде преборена, или е прекалено силна, или пък е в против нечии интереси тя бъде разгромена?
След първоначалния шок акциите в интернет постепенно заглъхнаха. Все по-малко хора в Нигерия излизат по улиците в защита на отвлечените ученички. Надеждата започна да умира, все по-малко нигерийски граждани вярват, че момичетата ще бъдат открити. Днес голяма част от родителите на отвлечените момичета вече мислят - колко и тежко да е, че е по-добре да узнаят, че те са мъртви, вместо да стоят в тази неизвестност. 12 майки и бащи пък са починали след похищението на децата им. "Постоянният плач и мислите за техните дъщери ги умориха", казва Емос, чиято дъщеря е сред отвлечените.
Три месеца след похищението президентът Гудлък Джонатан със съпругата си за първи път се срещна с родители на отвлечените момичета. Той обеща след три седмици момичетата да се завърнат у дома. Това не се случи. В средата на октомври главнокомандващият армията Алекс Бадех отново върна надеждата на близките на момичетата, казвайки, че е било подписано примирие и ученичките ще бъдат освободени.
В това време в Нигерия се проведоха избори. Навярно заради изборната борба, както смята голяма част от нигерийските граждани, армията започна изненадваща офанзива и оттогава насам отблъсква бойците от "Боко Харам", които междувременно пък дадоха своята клетва за вярност към "Ислямска държава". "Доверието към армията никога не е било по-ниско, отколкото сега", казва журналистът от град Йола Умар Фарук Ваба-Ина. Много наблюдатели смятат, че висшите военни се обогатяват лично от големия бюджет за сигурност и нямат интерес от приключване на конфликта.
Опозиционната партия на Мохамаду Бухари спечели категорична победа тъкмо в регионите, считани за крепости на групировката. Новоизбраният президент Бухари обеща да "смаже" групировката и че "правителството ще направи всичко възможно да върне момичетата". Впоследствие обаче заяви, че не може да обещае връщането им. "Не знаем дали момичетата от Чибук могат да бъдат спасени. Тяхното местонахождение остава неясно. Колкото и да ми се иска, не мога да обещая, че ще ги намерим", признава той.
Достоверна информация за съдбата на момичетата на практика няма. Неотдавна Би Би Си, позовавайки се на очевидци, съобщи, че над 50 от момичетата са видени живи. Местна жителка твърди, че е видяла момичетата в северозападната нигерийска провинция Гвоза и те й споделили, че са отвлечените ученички и са държани в голяма къща. По думите на очевидците, интервюирани от Би Би Си, отвлечените момичета са били облечени според мюсюлманските традиции и са били придружавани от ислямисти.
Появиха се и видеозаписи, в които бойци на "Боко Харам" казаха, че момичетата са приели исляма и са били омъжени за членове на групировката. Около 100 от момичетата пък се появиха с бурки, цитиращи Корана. Смята се, че някои от тях дори са продадени в държави като Чад и Камерун.
Според скорошен доклад на международната организация "Амнести интернешънъл" от началото на миналата година "Боко Харам" са отвлекли най-малко 2000 момичета и жени. Според данните момичетата са използвани като готвачки, сексробини и бойци по време на сражения, а тези, които отказват да се подчиняват, са убивани.
19-годишната Айша е една от многото похитени жени. За щастие успяла да избяга и да се спаси. Тя била отвлечена от сватба през септември, заедно със сестра си, младоженката и сестрата на младоженката. Четирите момичета били отведени в лагер, като младоженката и сестра й били омъжени насила за бойци на "Боко Харам", а Айша и още около 100 жени минали бойна подготовка. За трите месеца в плен Айша била изнасилвана многократно, а "Боко Харам" убили пред очите й около 50 души, включително сестра й.
Отвличането на момичетата от Чибук миналия април насочи вниманието на света към хуманитарната криза, която предизвиква "Боко Харам". Ислямистката групировка досущ като "Ислямска държава" се опитва да наложи халифат, само че амбициите й са по-скромни. Тя се стреми към халифат в Нигерия, където ислямът се изповядва от 50% от населението, християнството - от 40%, а останалите 10 процента изповядват местни традиционни религии. Държавата е най-големият производител на петрол в Африка, така че и африканските терористи се финансират подобно на "Ислямска държава".
От 6 години групировката извършва убийства, предимно в Североизточна Нигерия. Първоначално ислямистите се бореха срещу корумпираната държава, но междувременно целите им стават все по-неясни. Почти всеки ден "Боко Харам" напада села, а нигерийската армия изглежда безсилна. За последните 15 месеца терористичната групировка е убила над 5500 души в Североизточна Нигерия. Нападнала е най-малко 300 селища. Тя все по-често прилага сексуално насилие над цивилните граждани, се казва в доклад на ООН.
В същото време в Кения и Сомалия вилнеят ислямистите от "Аш Шабаб"...

По материали от чуждия печат

Надеждата постепенно се изпарява и освобождава място на отчаянието 
БГНЕС

Нигерия още помни, а светът?
БГНЕС

Мишел Обама се включи в акцията

Част от момичетата се появиха в клип в интернет, облечени по "мюсюлмански"

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ