ВАР прати Тотнъм в топ 4

"Шпорите" паднаха с 3:4 от Сити, но продължават, Ливърпул доуби Порто

/ брой: 76

visibility 209

Системата за видеопомощ на съдиите (ВАР) прати Тотнъм на 1/2-финал в Шампионската лига за първи път след 1962 г. Лондончани стигнаха топ 4 именно след допитване до повторенията на мониторите, при които в края главният съдия Джунейт Чакър (Тур) взе двете най-главни решения в мача. Първо турчинът призна гол с ръка на Фернандо Йоренте от Тотнъм, а в 94-ата минута отмени попадение на Рахим Стърлинг заради засада. Реално обаче Чакър взе правилните решения и в двете ситуации. Другото скандално в мача беше, че вероятно по нареждане от УЕФА режисьорът не повтори веднага спорните ситуации, за да не може зрителят да си изгради собствено впечатление, а изчакваше решението на реферите.

Иначе на "Етихад стейдиъм" домакините биха с 4:3, но заради успеха с 1:0 в първия мач "шпорите" се класираха на 1/2-финалите. Мачът започна шеметно и още до 21-ата минута паднаха 5 гола - рекорд в елиминациите на Шампионската лига. Автори на скоростните попадения бяха Стърлинг (4 и 21) и Бернардо Силва (11) за Сити и кореецът Сон Хюн-мин (7 и 10), който освен най-скъпият азиатски футболист вече е и най-добрият реализатор от Азия в Шампионската лига с 12 попадения.

Едва Серхио Агуеро (59) изведе "гражданите" до резултат, който ги класираше за 1/2-финал, а в заключителните минути дойде първото изключително спорно положение - след корнер топката се отклони от прибраната до тялото ръка на Йоренте и влезе във вратата. След юни това ще е нарушение в атака според приетите промени в правилника, но сега съдията Чакър гледа дълго видеозаписа и призна попадението. В добавеното време той отново прибегна до ВАР и отмени гол на Стърлинг, защото асистиралият му Серхио Агуеро беше в засада при паса към него. В ситуацията Бернардо Силва, който беше почти с гръб към вратата на Тотнъм, без да иска, отклони топката, която попадна в Агуеро.

Тотнъм стана седмият различен английски 1/2-финалист в Шампионската лига от създаването й през 1992 г. след Ливърпул, Ман Юнайтед, Челси, Арсенал, Ман Сити и Лийдс. Така Англия вече е страната с най-много отбори, достигнали топ 4. Следва я Испания с 6.

"Това беше невероятен мач. И такъв завършек. Щастлив съм и се гордея с играчите. Те са герои. Радвам се и за тях, и за нашите фенове. В един момент в главата ти нахлуват всякакви мисли и си безкрайно разочарован, но после едно решение променя всичко. Затова обичаме футбола. Тотнъм показа характер и воля в един наистина паметен мач", обяви мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино. За място на финала тимът му очаква другата приятна изненада Аякс.

"Засадата (на Агуеро) си е засада. Жестоко е, бяхме толкова близо. От моя гледна точка голът на Йоренте не трябваше да бъде признат, тъй като това беше игра с ръка. Приемаме резултата и продължаваме напред. Поздравявам Тотнъм и им желая успех. Подкрепям ВАР, но има някои дискусионни моменти. Такава подкрепа от феновете не бяхме имали никога досега", каза мениджърът на Сити Пеп Гуардиола.

В другия 1/4-финал Ливърпул разби още веднъж Порто (4:1) на "Ещадио до Драгао" и с общ резултат 6:1 за втори пореден сезон е на полуфинал, където ще срещне Барселона. "Не създадохме много положения, но се възползвахме максимално от тях. Намесите на вратаря Алисон Бекер бяха важни и ни помогнаха. Знаехме, че ще бъдем подложени на натиск в началото. През второто полувреме футболистите на Порто се поизмориха и тогава изцяло контролирахме мача. Ако не броим контролите, за първи път ще срещна Барселона. С нетърпение чакам двата мача", каза мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп.